Ojedinělá křestní jména

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 13, 2016 12:23

třeba proto, že v lese ryby nejsou? mám dojem, že někde tady je krátký odkaz na to, co všechno dělali otcové, co jsou neznámí....
faráři měli dost problém: nemohli nezapsat narozené dítě, ale dítě se bez manželství/manžela narodit nemohlo... tak to řešili všelijak....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 13, 2016 12:26

TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod JanaVi » ned bře 13, 2016 16:11

Na neobvyklé křestní jméno, které by tu již nebylo zmíněné, jsem nenarazila. Ale našla jsem v 18. století hodně nositelů příjmení Zlouže. Zaujalo mi a podle serveru Kdejsme se vyskytuje v České republice jeden jeho nositel (ročník 1965, takže asi bezdětný, škoda, že příjmení zanikne)
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod brendamonique » pon bře 14, 2016 8:51

Karolina Vernerova píše:aha!
tady
http://www.dnabased.com/Nemanzelsky_puvod.htm



Moc děkuji za odkaz. Je to velmi zajímavé a hlavně některé výroky pobaví :)
... zřejmě si stojím na vedení :) , nějak mi to rčení nedošlo, u nás v jižních Čechách jsem zvyklá, že se sem tam nějaký rybník právě i v lese objeví,
když je rozdělen třeba na více částí, či ho spojuje nějaký palouček nebo právě rybník, takže přiznávám, že mě to vůbec, ale vůbec netrklo.
Možná něco ve smyslu "že šel na houby" by mi došlo spíš :D ... takže o to víc děkuji za vysvětlení. Paní Zora mi psala SZ, kde mi také podala vysvětlení.
Člověka v tom hledání a nacházení vždy něco překvapí :)
Uživatelský avatar
brendamonique
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv říj 15, 2015 18:50
Bydliště: Kardašova Řečice (Jindřichohradecko)
Oblast pátrání: Studení (Kardašova Řečice, Stráž nad Nežárkou, Soběslav), Malinovských (Kutná Hora, Kaňk), Novotní ze Pleší, Šifferovi/Schifferovi (Třebovle, Cerhenice, Kouřim), Bradovi (Panské Dubenky, Horní Vilímeč)

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 14, 2016 8:57

no je to jako z "Princezny Koloběžky": jak tam sedí ten rybář na stromě v parku a chytá ryby .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Sagitarius » pát bře 25, 2016 0:08

Narazil jsem na jméno Buryan Kvítek. :-) (ze Sobotky)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Herejk.Jaroslav » sob bře 26, 2016 10:20

V Plzni byl v roce 1556 purkmistrem řezník jménem Alexí Paunk. Křestní bude asi to Alexí, ale zaujalo mne to především proto, že na základní školu se mnou chodil spolužák příjmením Alexy, tak kdo ví?
*J.H.
Uživatelský avatar
Herejk.Jaroslav
 
Příspěvky: 122
Registrován: pát čer 13, 2014 1:18
Oblast pátrání: Plzeňsko, Rokycany, Nový Jičín, Strakonice, Praha-západ, Beroun

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Lenkae » sob bře 26, 2016 23:41

Radix píše:Nepomucena, 1851.


Taky jsem jednu našla:Nepomucena-1899
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Lenkae » sob bře 26, 2016 23:45

Emevenliana -1884 , Meihtilda-1882 a Levhard Celý -1886 :)
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Zora » ned bře 27, 2016 6:32

Lenkae píše:Emevenliana -1884 , Meihtilda-1882 a Levhard Celý -1886 :)



Moc se mně první dvě jména nezdají, můžete sem, prosím, dát odkazy?
Domnívám se, že jde o špatné přečtení jména:

Emerenciána (Emerentiana)
http://catholica.cz/?id=301

V druhém případě
Mechtilda -
těch je více, zde např. :_
http://catholica.cz/?id=4845

Dík, Zora

edit:
Levhard by mohl být
Linhart, též svatý Leonard či Leonhard (čili počeštěno Levhard)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Linhart
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Věra Mátlová » ned bře 27, 2016 10:49

Jména "za trest"

Na některém fóru jsem četla, že taková jména "přiděloval" nemanželským dětem farář. Ve Hvožďanech například mezi roky 1820-27 najdete například:Kordula, Juliána, Klára Juliána, Vincencie Ludovika Klára, Eufrosina, Thekla Regina, Petronila, Justýna, Silvestr, Kajetán, Raimund, Isidor, Sebastián, Hypolit, Egidius, Lambert, Amandus. Kmotři běžní, žádní panští nebo dokonce šlechtičtí.
S koncem jednoho rukopisu v matrice končí i tento "chvályhodný" zvyk.
Je zajímavé, že některým matkám se podařilo vymknout a daly (za tučné odpustné?) svým dětem jména běžná v okolí, ale bylo jich minimum.
Nevíte někdo, jestli opravdu farář mohl jméno nařídít?
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod ozana » ned bře 27, 2016 11:08

Zřejmě měl takový vliv, že matku "přesvědčil".
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Zora » ned bře 27, 2016 12:56

Věra Mátlová píše:Jména "za trest"

Na některém fóru jsem četla, že taková jména "přiděloval" nemanželským dětem farář. Ve Hvožďanech například mezi roky 1820-27 najdete například:Kordula, Juliána, Klára Juliána, Vincencie Ludovika Klára, Eufrosina, Thekla Regina, Petronila, Justýna, Silvestr, Kajetán, Raimund, Isidor, Sebastián, Hypolit, Egidius, Lambert, Amandus. Kmotři běžní, žádní panští nebo dokonce šlechtičtí.
S koncem jednoho rukopisu v matrice končí i tento "chvályhodný" zvyk.
Je zajímavé, že některým matkám se podařilo vymknout a daly (za tučné odpustné?) svým dětem jména běžná v okolí, ale bylo jich minimum.
Nevíte někdo, jestli opravdu farář mohl jméno nařídít?


Jak tak koukám, všechna jména,jsou v mém okolí (na jih od Brna) v matrikách té doby naprosto běžná. Eufrosina spíš méně, Hypolita a Equidia si neuvědomuji, ostatní zcela normálně - jiný kraj, jiný mrav.

Jinak - farář byl ten, kdo dohlížel na správností zvoleného jména. Zvlášť na vsi docházelo k tomu, že korigoval , opravoval, určoval. Velmi často podle nejbližšího ´bližšího svatého v kalendáři, jindy na počest významné osoby "doporučoval" její jméno skoro všem novorozencům, dost často dával pozor na to, aby se jméno dítěte vrchnosti či jiné významné osoby neobjevilo u dalšího dítěte z "obyčejného" prostředí". Jednak bylo třeba udržet jakousi výjimečnost, jednak také dbát na to, aby se otec takto pojmenovaného dítěte nedostal do lidských řečí proto, že dítě svobodné matky nese stejné jméno.

Viz
- Neffovy Sňatky z rozumu, kde služka v Praze měla dítě s pánem domu ve stejné době, jako porodila dítě manželka pána domu. Oba hoši dostali jméno po otci. Po pár létech se oba "Jarouškové" potkali a nastal velký problém . Takovou situaci by ovšem pan farář na vsi uhlídal a nemanželskému synovi by toto jméno nedovolil.
- Martínkův Kamenný řád - Jotidom, který jako nemanželské dítě dostal od faráře toto podivné jméno, přímo vysvětluje, že farář nemanželským dětem jména přiděloval.
Právě Martínek je znalcem venkovského prostředí, a i když Jotidom (Isidor) přišel odněkud z
Čech, je víc než pravděpodobné, že do románu autor zakomponoval tento zvyk z Ostravska.
Na závěr otázka - Jak by se asi rodiče mohli bránit proti jménu, které určil - doporučil pan farář....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Sagitarius » ned bře 27, 2016 17:12

Zora píše:Na závěr otázka - Jak by se asi rodiče mohli bránit proti jménu, které určil - doporučil pan farář....
Z


Třeba tak, že by se nechali pokřtít v sousední faře? (kde je farář méně přísný)
Před Josefem imho dost časté případy.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Ojedinělá křestní jména

Příspěvekod Zora » ned bře 27, 2016 17:45

Sagitarius píše:
Zora píše:Na závěr otázka - Jak by se asi rodiče mohli bránit proti jménu, které určil - doporučil pan farář....
Z


Třeba tak, že by se nechali pokřtít v sousední faře? (kde je farář méně přísný)
Před Josefem imho dost časté případy.


Bavíme se o jménech, která byla udělována za trest,. tedy nemanželským dětem. Křest ve vedlejší farnosti - matka by si musela nechat vystavit svůj křestní list (od toho přísného faráře) , s tím dojít x km do vedlejší vsi, tam požádat o křest dítěte a zaplatit více, že by byla povinna v domovské farnosti. V šestinedělí a s dítětem na rukou. A bez jakékoliv jistoty, že ji přespolní farář vyhoví.
Ono mít v matrice zapsanou svobodnou matku bylo nepříjemné. Tyto zápisy byly velice často zkoumány církevními nadřízenými, zda jsou uvedeny všechny potřebné údaje o matce, o jejím původu, o jejím otci (dědovi dítěte). Navíc - každá neprovdaná matka byla jakousi skvrnou na práci faráře, že své ovečky špatně vedl.
Po návratu do vsi by matka dostala do další složité situace, kdy celá ves by "nahlas" přemýšlela, o důvodech takového jednání a sobě i dítě by tím velmi přitížila. V neposlední řadě i proto, že sousedské úvahy by směřovaly i k tomu, že když má na rozhazování (za poplatky v cizím kostele), tak není třeba ji nějak pomáhat, určitě má na živobytí.

Přidělení jména prostě bylo jedním z mnoha trestů, kterými byly tyto matky stíhány.

Jít do vedlejší farnosti - to si mohl dovolit na vsi jen ten s dobrým ekonomickým postavením a i ten velice zvažoval takový krok.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků