Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Věra Mátlová » ned srp 16, 2015 17:28

No to by bylo přinejmenším na diplomku, myslím kdyby se tomu nějaký student chtěl věnovat, jistě by na genealogických fórech našel "spolupracovníky" - asi s větším úspěchem než před časem studentka z ČZU, která tady sháněla nějaké kontakty pro průzkum do diplomky.
Problém bude asi v tom, že nepůjde s nějakou větší přesností stanovit právě ta "epicentra". V některých matrikách jsou přímo soupisy lidí zemřelých ve farnosti na mor - ale zatím jsem viděla jen asi tři takové.
Ale za pokus by to jistě stálo.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » ned srp 16, 2015 19:54

Mám někdy v hlavě zasunutou informaci, že Karlovy Vary byly městečkem, ve kterém neudeřila morová vlna v 18. století. Tomuto fenoménu se věnovalo mnoho badatelů, někteří přicházeli i
s neuvěřitelnými teoriemi. Faktem zůstává, že v této době již byly K.V místem, kde docházelo k velké migraci (na tehdejší dobu).
Doposud jsem nikde ale nečetla racionální vysvětlení, dost možná, že právě ona rezistence vůči morové nákaze pocházela od předků, kteří získali nějakou formu imunity - to jen na okraj.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod phejl » ned srp 16, 2015 23:21

https://en.wikipedia.org/wiki/CCR5
Jsou tam nektere zajimave udaje u delta 32. Souvislost s morem se udajne nepotvrdila (nechrani). Aktualni hypoteza jsou prave nestovice...
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Věra Mátlová » pon srp 17, 2015 5:54

Otázka na Moniku: neměla jste náhodou v ruce diplomku Mor v Rakovníku 1680? Sháněla jsem ji při hledání stop mých rakovnických praprapra - ale marně.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » pon srp 17, 2015 7:04

Nedá se diplomka sehnat přes katedru dějin a didaktiky dějepisu? Vypadá to, že práce je zaevidovaná v systému.
Zora

http://is.cuni.cz/studium/dipl_st/index ... &did=68382

Mor v Rakovníku 1680
Téma: Mor v Rakovníku 1680
Anglické téma práce: Plague in Rakovník 1680
Název: Mor v Rakovníku 1680
Název v anglickém jazyce: Plague in Rakovník 1680
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra dějin a didaktiky dějepisu (41-KDDD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Bohdan Zilynskyj, Ph. D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.01.2009
Datum zadání: 25.01.2011
Datum a čas obhajoby: 13.01.2009 00:00
Datum proběhlé obhajoby: 13.01.2009
Předmět: výsledek diplomové práce (OSZD001)
Oponenti: doc. PhDr. Ivana Čornejová, CSc.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod phejl » pon srp 17, 2015 16:13

No, me se zda, ze odzdrojovana je: "further research has revealed that the gene did not protect against the Black Death.[28] The current hypothesis is of protection vs smallpox throughout Europe,[28]"
Kde [28] je: Faure E, Royer-Carenzi M (December 2008). "Is the European spatial distribution of the HIV-1-resistant CCR5-Delta32 allele formed by a breakdown of the pathocenosis due to the historical Roman expansion?".

Druha vec je, ze jako u vetsiny vedeckych praci je zdarma dostupny jen abtrakt :(
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » pon srp 17, 2015 18:35

já nevím, u nás mor ještě nebyl :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod hozacwa » čtv srp 20, 2015 11:29

V Dol.Kounicích nejméně tři morové epidemie - v r.1677-79 (zemřelo celkem na 220 lidí, v jednom týdnu dokonce 40) a 1680-1683, dále potom 1688-1691 - počty neuvedeny a dokonce údajně z důvodu rozsahu epidemie v matrice pouze zápis "At 1689,1690,1691 Nonsura Inscripti Mortui". Z mých předků přežili jen dva.
gratuluji Zorce - přeji zdraví i bez protilátek :-))))))
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 12:07

Myslela jsem to tak, že netuším, zda mám nějaké protilátky, neb v době, kdy žiju, jsem neměla (naštěstí) možnost to vyzkoušet....mor se nekonal.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 12:36

k tomu můžu dodat jen to, že v dnešní době je odolnost podmíněna negativně zneužíváním antibiotik a rezistencí virů na tato léčiva. Takže - chřipku jsem neměla asi 15 let, anginu jednou v životě, zánět ucha taky a antibiotika jsem brala jednou, angina a (čekal mě výstup a pobyt na Chatu pod Rysmi.) Zabrala úžasně.
Vše ostatní jsem léčila běžnými postupy a hlavně spánkem.

Jestli je to morem, který tedy předci taky překonali, to absolutně netuším, spíš vliv maminky (magistra farmacie a její znalosti)... Stejně tak jsem "léčila" syna. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 13:47

netuším - psala jsem to v souvislosti s tím, že nemám znalosti, (a ani osobní zkušenost s virovými onemocněními) abych u sebe vypátrala vliv morové epidemie na odolnost proti bakteriím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 14:01

no, řečeno otevřeně - pro mě ten výzkum zatím není moc průkazný a navíc - nemám jistotu, že můj předek byl počat potom, co jeho rodič prodělal morovou epidemii. Z matriky to nezjistím. Tam vidím jen to, kdo se narodil po morové epidemii, ne to, zda mí přímí předci taky onemocněli. To, že někdo z rodiny zemřel, ještě neznamená, že se druzí vyléčili (nemuseli vůbec onemocnět) - je to pravděpodobné, ale není to jistota.
Zdá se mně to pouze jako jedna z možností, ale spíš ta úsměvná. Beru celý odkaz spíš k pobavení a zamyšlení, co vše je snad možné a kam se v budoucnu pomocí vědy dostaneme.
Stejně tak skeptický názor mám na zkoumání příbuzenství pomocí DNA. To, že mně někdo sdělí, že "moje DNA" se před x lety vyskytovala tam, či jinde, znamená jen to, že z těchto oblastí se nechalo testovat nejvíce lidí. Nic víc.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod phejl » čtv srp 20, 2015 22:51

Jen pro upresneni. Antibiotika jsou proti bakteriim (mor, tbc, cholera, angina, spala,...). Proti virum (chripka, ebola, hiv,...) jsou antivirotika. U beznych virovych onemocneni je ale lecba pouze symptomaticka.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 22:59

jasně, nemyslela jsem,sorry :oops:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přežili vaši předkové v centru morové epidemie?

Příspěvekod cvacek » sob zář 05, 2015 18:04

Zdravím, na FF se docela pohybuji a i mě by zajímal mor 1680 v této oblasti. Pokusím se práci vyhledat a případně nějak nafotit...

Monika píše:O té diplomce čtu poprvé až teď.

Tady píšou:
Přístup do tohoto repozitáře je anonymní, tedy bez zadání přihlašovacích údajů, a umožňuje vyhledávat a prohlížet jak údaje o pracích, tak zobrazovat plné texty prací, jejich příloh a texty posudků k pracím.

Upozornění: Do repozitáře jsou systematicky ukládány závěrečné práce, u nichž proběhla obhajoba, a to od 29. 9. 2010. Od roku 2010 jsou do repozitáře postupně doplňovány práce, u nichž proběhla obhajoba v období od 1. 1. 2006 do 28. 9. 2010.


Snad se tedy jejího zveřejnění v dohledné době dočkáme. Jinak asi bude dostupná jen někde přímo na fakultě nebo snad v knihovně UK.
cvacek
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 02, 2012 0:08

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků