Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenosti.

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenosti.

Příspěvekod Zora » čtv srp 13, 2015 16:04

V případě, že nejsou k dispozici matriky (nejsou online, jsou živé, event. dohadování o výkladu k přístupu do matrik), občas někdo z nás narazí na možnost, kde získat jiné, stejně tak důležité informace.
Například znám matriční zápis svatba - datum, místo, ženich, nevěsta, jejich zaměstnání, jejich bydliště, jména a bydliště svědků... Nic dalšího směrem do budoucnosti.
Jak vypátrat jejich event. děti a datum úmrtí těchto manželů?

Prosím všechny, aby se podělili o své zkušenosti - především mimo specifickou Prahu.
nepište prosím, o možnostech, jak se domluvit s matrikářkou a nahlédnout do matričních knih a podobně. Jen další možnosti mimo matriční knihy díky.

Takže - co mě napadlo:
databáze - archiv bezpečnostních složek
seznamy pohřbených - hřbitovní správa
někdy fungují přihlášky k pobytu - ale zde je občas problém s názorem na utajení soukromých dat.
Vyhledávání osoby na netu, funguje občas u žijících, ale ne moc často u již zemřelých.

Díky za každý nápad.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod artepa » čtv srp 13, 2015 18:56

Myslíš celé 20. stol.? :-)
Myslím, že už tu byl několikrát zmíněn archiv obcí v SOkA. Někde mají seznamy obyvatel, raději nebudu psát jaké ročníky narození tam lze nalézt :-)
Tam se většinou musí osobně.
Obecní kroniky. Některé obce daly kroniky na net, poměrně dost ze 70. a 80. let. Tehdy se ještě psaly seznamy obyvatel, kteří slavili narozeniny, datum narození, badliště. Kteří nás opustili.
Mě osobně tohle hodně pomohlo.
Školní kroniky, seznamy absolventů - někde je uvedené i datum narození, bydliště.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod Zora » čtv srp 13, 2015 18:59

fajn :-)))

Hledám v brně a tam mám s kronikami problém... nevím, kterou část Brna potřebuji, o kterou školu by se mohlo jednat, znám jen tu "svatební" adresu...
Zaměstnavatelé, uvedení v roce 1938 neexistují...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod Viola » čtv srp 13, 2015 19:17

Já třeba napsala do archivu, jméno, datum narození a místo narození maminky s tím, že byla vyučená švadlena a vystudovaná učitelka ručních prací, ale že netuším, na jakých školách a kde. A oni mi našli její vysvědčení ze základní i střední školy.
Taky mi bez předchozího požadavku na místě během asi 10 minut našli kroniku spořitelny a dokonce mi i našli, kde se tam píše o mém dědečkovi, že ho jmenovali ředitelem. A to jsem jen věděla jeho jméno a že byl na začátku 20. století ředitelem spořitelny ve Volyni.
A úplně na začátku komunikace s archivem jsem jen napsala, že hledám cokoliv o těch a těch jménech z té a z té obce. A našli toho spoustu.
Tím chci říct, že někdy nemusíš vědět úplně podrobně všechny údaje, že v těch archivech fakt mají hodně a hlavně ví, co a kde mají, a když mají, tak najdou.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod Semik » čtv srp 13, 2015 20:28

Starý telefonní seznam někdy pomůže.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát srp 14, 2015 7:01

Školní katalogy žáků, výkazy docházky a prospěchu - obvykle dovedené do roku 1948.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod Zora » pát srp 14, 2015 7:12

Svobodnik_Jirik píše:Školní katalogy žáků, výkazy docházky a prospěchu - obvykle dovedené do roku 1948.


Ano, tohle všechno ano, jen problém - Brno, škol řádově v desítkách, (stovkách?), stejně jako kroniky, a další písemnosti, jak se trefit na tu pravou...
Osoby nevlastní dům, pravděpodobně ani pozemky (nevím), manželé bydleli v roce 1938 v činžovním domě.
Vrtá mně hlavou, zda neexistuje nějaká databáze, vhodná pro vyhledávání i pro 20. století...

Marně se pídím, zda neexistoval nějaký seznam emigrantů. (48, 68)
Nikde jsem na něco takového nenarazila, na matrice Brno střed odpověděli, že o ničem takovém taky nevědí...
Myslím si ale, že něco takového mohlo být státní bezpečností vedeno...

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod Semik » pát srp 14, 2015 20:18

Někteří emigranti (ale nejen ti) jsou v Archivu Bezpečnostních Složek.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Kde a jak pátrat ve 20. století - podělme se o zkušenos

Příspěvekod dominikmatus » úte srp 18, 2015 9:59

Policejní přihlášky jsou taky výborné. Ale nejsou dostupné všude.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků