Vzdálené sňatky

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Vzdálené sňatky

Příspěvekod Terra » sob srp 08, 2015 20:28

Narazila jsem v r.1715 na sňatek, kdy ženich byl z města Poličky a nevěsta z Bavorova, což je od sebe vzdušnou čarou 170 km. Přitom se nejedná o rody stěhovavé, ale usedlé. oba otcové snoubenců byli zřejmě svobodní sedláci. Otec nevěsty dokonce městský radní, ale ten byl v té době už osm let po smrti. Zajímalo by mě, kdo asi ten sňatek domlouval a jakým způsobem. Kde se vůbec ty dvě rodiny mohly seznámit? Zajímavé také je, že nevěstě bylo v té době už 35 let a ženich byl o 11 let mladší. Ráda bych věděla, zdai jste se nějakým podobným sňatkem také setkali.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Zora » sob srp 08, 2015 20:54

poměrně hodně tady:
viewtopic.php?f=16&t=5521&p=25074&hilit=mariazell#p25074

na spojnici těchto měst leží třeba Pelhřimov - poutní místo Křemešník, zde se v roce 1716 dostavěl poutní kostel. Zcela jistě se o události hodně hovořilo...
pak už jen stačilo, aby se sešli poutníci z Poličky a Bavorova :-)
Je třeba také zvážit možnost jakou měl profesi ženich, je možné, že nebyl třeba kočí, ale mohl své zboží doprovázet, zvlášť na dalekou cestu. Nebo nakupovat věci potřebné pro svou profesi. Dobruška připomníná textiláky, v seriálu F.L. Věk je zmínka, jak mladý Věk byl pověřen otce nákupem plátna od "překupníka" faktora. . Stejně tak mohl faktor vozit plátno třeba dolů do Čech... Stále fungovaly zemském stezky a přesun po nich.
Taky se mohl do bydliště ženicha nebo nevěsty přistěhovat někdo z druhé obce a zmínit se - dohodit sňatek.
Rok 1715 patří ještě do doby, kdy byly pustky, hodně osob se snažilo uchytit na pustných staveních a to i na větší vzdálenost.
K nám přicházelo hodně rodin z území dnešního Rakouska....

Vyšší věk nevěsty nebývá v matričních zápisech výjimkou. Dcera potřebovala zaopatření, měla věno, mladý muž naopak neměl peněz nazbyt.
Mám tyhle svatby v rodokmenu, vyskytují se stále, jak v polovině 17. st, tak na konci 19. století.
Inu - asi i tehdy platilo - něco za něco...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Terra » ned srp 09, 2015 14:55

Zorko, moc děkuji za všechny ty rady a podněty. Ještě jsem to včera konzultovala s jedním příbuzným a ten měl taky zajímavý nápad, proto ho tady uvedu. Nevěsta mohla být v mládí vyslána k příbuzným do vzdáleného místa, třeba aby jim tam pomáhala v domácnosti. A taky jsem zapomněla uvést jednu hodně podstatnou indicii. Jeden ze svatebních svědků byl z Dobrušky!!! Možná, že právě tam nevěsta předtím žila? Anebo tento člověk byl ten, kdo jim ten sňatek domluvil? Dobruška už není od Poličky tolik vzdálena jako Bavorov, tam mohly nějaké příbuzenské či obchodní vztahy být. Bohužel jsem se ale dočetla, že ty staré matriky Dobrušky shořely, takže tam už nic nevypátrám. :(
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod janamic » ned srp 09, 2015 16:21

Protože Bavorov je "moje" lokalita, můžete sem dát odkaz na ten sňatek?
Myslím, že ta Dobruška, to spíše komplikuje než objasňuje - je to dalších 90km, na začátek 18. stol. pěkná dálka.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Zora » ned srp 09, 2015 16:41

většinou byl u svatby svědek ženicha na prvním místěm, nevěsty na druhém. pomůže to?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod lerak » ned srp 09, 2015 19:36

To máte ještě dobré těch 170 km. Já mám svatbu ve Vídni, ženicha od Würzburgu a nevěstu ze Sušice v roce 1780. To asi se seznámili při cestě letadlem. :D
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Terra » ned srp 09, 2015 20:05

[quote][/quote]Ta svatba byla ale v Poličce u ženicha. A s těmi svědky je to tam nějaké hodně zamotané. Ten Matěj Plojek (jestli to dobře čtu) byl svědek a přitom už nebožtík. Pokud to dobře chápu, tak ta jeho dcera Rozinka tam byla jako za něj. Ale v tom případě svědčily dvě ženské, což je taky zvláštní. Tady je odkaz na ten zápis, je to vpravo uprostřed stránky 17.února:


https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,981603301
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Zora » ned srp 09, 2015 20:18

já z toho nic nepřečtu, takže sorry :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned srp 09, 2015 20:42

no je to dost komplikované, to jo:-)
ale Rozynka klidně může být sestra Matěje a zároveň mít otce Matěje......

v mojí rodině to bylo takhle: ona z Přerova, žila u vdané sestry v Přelouči, on byl holič z Nového Strašecí ve výuce- takže na cestách a v Přelouči se poznali....
svatbu jsem zatím nenašla (matrika není digi), ale vím to z vyprávění....
takže: N. Strašecí -157 km do Přelouče a odtud 183 hm do Přerova.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vzdálené sňatky

Příspěvekod Terra » ned srp 09, 2015 21:52

Karolíno, to mě taky napadlo, že ti Matějové mohli být dva, otec a syn. Jenže pak by ti svědkové byli vlastně tři, což ale taky bylo možné.

Já si myslím, že to bylo trochu podobné jako u vás. Že ta Johana (nevěsta) nejspíš nežila v Bavorově, měla ještě 5 sester, a tak si ji vzala k sobě domů třeba sestra její matky, která dcery neměla. A proto taky nebyla svatba v Bavorově, ale u ženicha v Poličce. No a musela v tom hrát nějakou roli ta Dobruška... a taky možná náboženství. Ta ženichova rodina byli totiž tajní protestanti, což v kraji kolem Poličky bylo hodně časté. Stejně tak v Dobrušce. Jenže to mně tam pak nezapadá ten Bavorov. Já si to totiž původně myslela, že se jedná o Bavorov (Baborov) ve Slezsku, kam protestanti houfně odcházeli. Jen tak pro jistotu jsem mrkla do toho českého... a trefa! Docela mi to vyrazilo dech.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků