Farní kroniky

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Farní kroniky

Příspěvekod Rozina » pát úno 23, 2007 22:23

Včera jsem byla na přednášce v Městském muzeu v Dobrušce. Týkala se farních kronik (samozřejmě římskokatolických). Bylo to zajímavé. Některé pocházejí ze 17. století.Přepisují je na počítači a mají je na CD, takže jsou srozumitelné a dostupné pro každého. Jsou ochotni je i na přinesené CD přehrát. Za 14 dní tam bude mít přednážku profesionální geneoložka Ing. Preclíková. Již jsem o ní slyšela, ale neznám ji. Je z tohoto regionu (Dobré Hlinné).
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod VLVOJTA » pon úno 26, 2007 22:39

Kdo to přepisuje; zaměstnanci Městského muzea?
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Rozina » úte úno 27, 2007 21:54

Bylo tam řečeno, že ti kdo umí číst staré texty. Jmenovitě nevím. Žádná diskuze tam neprobíhala. Já až budu mít více času tak se do muzea vypravím a něco si půjčím. Měla jsem již půjčené některé kroniky, ale ty jsou psané až někdy po roce 1924 a ty mě až tak moc nezajímají. Zajímavá je pouze tzv. Vaňkova kronika. Je to vlastně rodopis obce Kamenice u Dobrého, kdo a kde se kdy v jednotlivých čp. narodil, oženil, zemřel, co dělal, kolik měl polí lesa a dobytka. Mám to i na CD, pouze se to špatně čte, protože je to psáno současně na dvou stránkách proti sobě. Pokoušela jsem se to překopírovat vedle sebe. Podařílo se mě to asi u 4 stránek a teď se mi to již nedaří. Až si pořídím tiskárnu tak si to vytisknu a dám vedle sebe. Teď však tiskárna musí počkat, neboť jsem při havarii odepsala auto a musela koupit jiné.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Filomena » pon srp 06, 2007 18:38

Trochu bych se zastavila u pojmu "profesionální genealog". Kdo to vlastně je? Přímo studovat se to nedá a to, že má někdo na vyhotovování rodokmenů živnostenský list ještě neznamená, že vše musí ovládat. Nechci paní Ing. Preclíkovou nijak snižovat a stejně tak nikoho jiného, kdo se zabývá genealogií za účelem výdělku, ale ráda bych se dozvěděla názor ostatních na pojem "profesionální genealog" . Myslím, že rozhodně pro tento pojem nestačí absolvovat základní kurz ČGHSP či jiné instituce. To by snad bylo trochu málo ne? A jak poznám, zda ten či onen "profesionální genealog" je zrovna ten, který tomu opravdu rozumí?
Filomena
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned srp 05, 2007 20:43
Bydliště: Praha

Profesionální genealogie?

Příspěvekod Claricia » čtv srp 09, 2007 9:44

Filomena píše:Trochu bych se zastavila u pojmu "profesionální genealog". Kdo to vlastně je? Přímo studovat se to nedá a to, že má někdo na vyhotovování rodokmenů živnostenský list ještě neznamená, že vše musí ovládat. Nechci paní Ing. Preclíkovou nijak snižovat a stejně tak nikoho jiného, kdo se zabývá genealogií za účelem výdělku, ale ráda bych se dozvěděla názor ostatních na pojem "profesionální genealog" . Myslím, že rozhodně pro tento pojem nestačí absolvovat základní kurz ČGHSP či jiné instituce. To by snad bylo trochu málo ne? A jak poznám, zda ten či onen "profesionální genealog" je zrovna ten, který tomu opravdu rozumí?


Profesionální genealog se tak nějak "odjakživa" říká těm, kteří si genealogii zvolili jako svoje povolání. Řekla bych, že většinou k tomu došli tak, že se dlouhou dobu věnovali vlastnímu rodu a zjistili, že je to baví a že by třeba nebylo špatné to dělat za peníze.
Je samozřejmě otázkou, kolik toho ten který profesionální genealog umí, ale řekla bych, že většinou bude platit, že toho umí celkem hodně. Základní kurz ČGHSP určitě nestačí, dá se vystudovat třeba archivnictví - tam je ale genealogie odsunuta na vedlejší kolej, na druhou stranu se studenti hodně věnují čtení různých druhů písem, což vidím jako hodně užitečné, navíc se seznámí s různými druhy archiválií, o kterých by se jinak dozvídali jen velmi těžko...

Každopádně si myslím, že není přesné ani označení "amatérský genealog" - protože lidé, kteří se genealogií jako koníčkem zabývají celý život, rozhodně amatéři nejsou.. :o)
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků