Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Popanz » ned čer 14, 2015 6:54

Asi bych měl nejspíš držet zobák, páč jsem tu dneska teprv třetí den, ale jednak svůj stín nepřekročím, druhak mě to opravdu zajímá a mi hlavou vrtá. Prosím tedy pokorně předem o omluvu, pokud by se někdo cítil mým dotazem dotčen, rozhodně ho nemyslím agresivně nebo že bych chtěl někoho - a už vůbec ne někoho určitýho - kritizovat, poučovat, vyvyšovat se nad něj nebo cokolivěk jinýho, negativně konotovanýho čunit, jenom se holt ptám na věc, který nerozumím. Navrch bych měl s dovolením k tématu návrh.

Dotaz: Jak je to, u všech všudy, možný, že lidi, který se podle data přihlášení se zabejvaj starejma matrikama už delší dobu, nejsou kovaný v kurentu, a to ani v čistě českejch textech? U německejch bych to, když je někomu němčina cizí, ještě pochopil, ale co se češtiny tejče, čekal bych jářku, že nevyhnutelným procházením a čtením matrik se z člověka automaticky stane odborník na kurent a/i cizí klikyháky. Übung macht doch den Meister.

Tohle prosím nebrat jako honění si trika, ale já sám začal číst kurent de facto před necelejma třema nedělema, proto jsem z toho tak vedle. (Sice jsem měl nějakej minimální základ, a to i ve čtení středověkejch rukopisů, z nějakýho semináře, kterej mě tehdá celkem nudil, ale to už jsem všechno dávno pradávno šťastně vytěsnil...) Kór když vidím, že mi to jde den ze dne líp a v opravdu velmi mizerně čitelným textu, mým osobním benchmark-u, kterejžto jsem vyšťoural v rodiným archivu - nějaká ptákovina, nic světobornýho, jakejsi školní referát nebo článek do novin na celkem nízký úrovni či čo - a beru jednou za pár dní do ruky, rozumím čím dál tím víc slovům a pasážím. Ale dobře, já nejspíš nejsem žádný měřítko, páč mám k disposici celkem jistě lepší podklady na učení se než běžnej českej zájemce o kurent, a krom toho mě to zrovna děsně baví, takže ty poslední dva tři tejdny cestou do a z práce prakticky nedělám nic jinýho, než že louskám starý texty různejch pisatelů. Ale i bez mýho přístupu k učebnicím a knihám o kurentu by to myslím každej měl mít během pár měsíců, a to bez jakýhokoli namáhání se, v malíčku... To zdejší "čtení starejch materiálů" je mmch. jedinečná možnost tréninku, za kterou jsem všem tazatelům i pomáhajícím velmi vděčnej, Pámbu zaplať. IMHO to má kvalitu kurzu, za kterej by člověk jinde platil hříšný prachy. :)

Návrh: Třeba je to pitomost, ale bylo by možný - teda jen pokud by s tím lidi, kterejch se to tejká, obecně souhlasili - ve "čtení starejch materiálů" zavíst jako usus, že když jeden přeloží/přečte, ještě to někdo jinej automaticky zkontroluje a buď potvrdí nebo opraví? A teprv pak že by byl case closed. Jako dvojitá kontrola nebo tak. Aspoň já se přiznám, že když něco zvednu jako první, tak bych byl často přečasto mnohem klidnější, kdyby mi na to ještě někdo zkušenější a lepší fláknul razítko nihil obstat. Holt chci bejt prga, spěchám, nekontroluju sám po sobě třikrát - a třeba, zdaleka ne poprvý, plácnu zas nějakou blbost. :)
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zuzana Jah » ned čer 14, 2015 7:16

Baví mne luštit sudoku i pokoušet se číst staré matriky. Jsem samouk a něco přečtu a někdy si nejsem jistá. Některý zapisující měl zvláštní rukopis a používal zkratky. Ještě před rokem jsem matriky považovala za rébus. Do každé nové se musím chvíli začítat, pak už to je lepší. Čím starší matrika, tím víc hledám a hádám. K zápisům se vracím a zjišťuji, že co jsem nerozluštila mi časem "naskočí", někdy si nejsem jistá u nových příjmení. Moc děkuji všem, kdo pomáhají číst ostatním, mohu si tak kontrolovat, zda bych zápis četla stejně. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » ned čer 14, 2015 7:25

Inu, - já třeba na to nevidím (brýle) a přiznávám to sice se studem, ale nic s tím nenadělám.

To, co navrhujete, tady bývalo nepsaným zvykem, běžně četl Stanley a Zrnka písku odsouhlasovala, nebo přečetl Milan W. a odsouhlasoval to zase někdo další - či úplně naopak + plus další osoby. A ještě se předhánělo, kdo odpověď napíše jako první :-)))
Jenže - ono nadšení pro věc postupně vyprchá, jsou další aktivity, kterým se znalé osoby věnují, a mezi námi, ono donekonečna opakování naprosto základních věcí ... taky moc nadšení "čtečkám" nepřidá...
Chodila sem Kozulena, Duros, Gorilíí, Henricus... spousta dalších znalců nejen na čtení, ale postupně je třeb, aby se přidávali zase noví...

Pokud člověk vnímá, že se tazatel vůbec nesnaží, není ochoten přepsat to, co sám přečetl , pak to ty, co umějí pomoci, mnohdy zcela odradí. Dotaz typu . nic nepřečtu a vložený obrázek vypovídá o tom, že tazatel nějak předka musel najít, ale je líný přepsat aspoň to základní, co ho k tomuto zápisu dovedlo.

Bývaly doby,. kdy se sem přidávaly odkazy na genealogicky zajímavé práce, diplomky, kroniky, knihy, nalezené zápisy... Moc toho není v poslední době ani z této oblasti... ¨

Jakýkoliv nápad nějak čtení zautomatizovat - vypsat třeba strukturu zápisů, nejčastěji opakující se slova v latině, češtině, němčině, informace o možných změnách příjmení, o svatbách, o nemanželských dětech, o farnostech a jejich členění... to vše by pomohlo, ale ... stojí to a padá na konk. člověku, lidech.
Podívejte se na sekci původ příjmení. Kdysi si dal Milan spolu s kolegou Henricem II práci seřadili všechny dotazy do abecedního pořádku.
Jenže Milan studuje a má jiné aktivity, druhý kolega je Němec a věnuje se především německým geneforům. Nikdo nedoplňuje abec. seznam, ba ani se už striktně nedodržuje, že příjmení uvádíme po jednom...
Vyhledávání přes vyhledavač - je to možnost, ale ne stoprocentní. Pamatuju si velice mnoho příspěvků , většinou je dokážu vyhledat, ale dá to občas práci a hlavně, vím, že příspěvek na takové téma existoval.

Takže mnohým nezbývá, než se zeptat na (pro ně novou věc) po stopadesátéšesté...

Každý nápad je vítán, jen upozorňuji, že je vždy na tazateli, aby přečtení vzal jako správné nebo ne.
A je nás spousta, kteří si čteme přečtené příspěvky, buď ze zájmu o příjmení, oblast, nebo "jen" pro ponaučení.
Ať se Vám tady líbí a hlavně, zachovejte fóru přízeň. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 14, 2015 7:36

Vás je všude plno :-)

O mém "čtení" bych se s dovolením nevyjadřovala. Nevím, jak napsat, že asi nejsem holt takovej talent. Mezery zaplním kreativním vymýšlením.

Nicméně, s tím, co vy nazýváte " každej měl mít během pár měsíců, a to bez jakýhokoli namáhání se, v malíčku... " si dovolím nesouhlasit.
Už když jsem tady začínala, ptala jsem se tehdejších kolegů, jak to, že to vidí a navíc na první dobrou, jak se to naučili. A ukázalo se, že někdo se to ani učit nemusí- prostě koukne a vidí (a to v několika případech). Je to něco jako talent na jazyky- buď to máte a jde Vám to levou zadní nebo nemáte a tak se trochu víc nadřete. A někdo nemá paměť na "obrázky" a musí si pokaždé vzít k ruce tabulku s písmem, aby to rozlousknul.

Ano, jsou tu případy (a Případi), kdy se tazatelé moc nesnaží, protože vědí, že my, horlivci, to vyřešíme, ale u ostatních je vidět pokrok a Ti si zaslouží pochvalu.
Asi jste z těch, co mají větší talent, ale tak to všichni nemají. Jsou zvědaví, chtějí najít i víc než jen chronologicky seřazené zápisy v matrikách, ale každých 50 let se jim mění typ a písmo zápisu, pak se zase změní matriky na BR a SP a prostě se to učí(me) za pochodu. Sotva se naučí jednu strukturu zápisů, hned je tu něco jinak.

Ohledně Vašeho návrhu: myslím, že některé kolegy nikdo nekontroluje, protože to mají dobře. Tady často mlčení znamená souhlas- většina dotazů na čtení je zodpovězena do hodiny (teeeda: lepšíme se- když jsem začínala, trvalo to i půl dne) a když se nikdo neozve, tak je to prostě dobře. Mne naštěstí kolegové kontrolují a jsem za to ráda. Ale snad není potřeba zavádět pravidlo. Vždycky se to nějak vybvrbí....

Jsme rádi, že tu jste, pokud se Vám tady bude líbit ještě víc, když Vás někdo "omrkne" u čtení, tak to asi není problém.

Uff, jsem zničená, takový elaborát a v neděli :-)
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 14, 2015 7:40

A k tomu, co psala Zora:
nejsem tu super dlouho, jako ti, co vyjmenovala (a už tu většina z nich není), ale i za tu dobu jsem si všimla, že fórum se vyvíjí a mění podle aktuálního složení. Věřil byste, že se tady dřív nesmělo ani vtipkovat?
Témeř každý měsíc přibyde nový "čtec" a nějaký zmizí, zdá se mi obtížné udržet stávající pravidla a ještě použít nová....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » ned čer 14, 2015 8:07

Ještě připojuji jeden aspekt - chodí sem genealogové profesionálové.
Každý jsme jiní... Prosefionální genealogy vítáme, jejich znalosti a příspěvky jsou neocenitelné...

Mnoho z nich jsou ale spíše "profesionálové". Málokdo se k tomu přizná, někteří používají i více nicků, aby zamaskovali častější dotazy...
Pokládají své dotazy docela zajímavě - "Kdo přečte, najde se znalec, který přečte, ..." snaží se vyprovokovat čtečky k maximálnímu výkonu :-)))

Je otázkou, jak moc férové tohle jednání je, když sami fóru ničím nepomohou...(nezmiňuji finanční aspekt). ....
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod luko » ned čer 14, 2015 8:27

Na čtení různých písem asi každý nemá talent.Někomu to po cca půl roce luštění "naskočí",což je i můj případ a někdo zkrátka vidí jenom nečitelné krucánky.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod ozana » ned čer 14, 2015 9:07

Lidi jsou různí. Někdo je "slepýš" a opravdu skoro nevidí, někdo tvrdí, že je starý a nic už se nenaučí, jinému to hned jde tak, že smekám.
Časem nadšení opadne, přijde trochu jiný zájem (třeba náhrobky okolních hřbitovů do BillionGraves) nebo důležitější věci pro život (mateřství, rekonstrukce domu, ...).
A musí se zapojit další "generace" zájemců o tento "obor".
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Dagmar8 » ned čer 14, 2015 12:02

"Přesně jak píše Karolína...
Nicméně, s tím, co vy nazýváte " každej měl mít během pár měsíců, a to bez jakýhokoli namáhání se, v malíčku... " si dovolím nesouhlasit.

Každý z nás má jiný způsob myšlení, u někoho převažuje logické uvažování, u někoho abstraktní, někdo to má v rovnováze, může to souviset i se schopností učit se rychle jazyky, zatímco jiný po dvou letech učení zná základních 20 slov atd.

Takže pokud se týče mně, téměř před dvaceti lety, když jsem si potřebovala udělat stránky, to mi bylo 50 let, naučila jsem se programovat, programování má svůj řád, pravidla, naučila jsem se to v podstatě rychle /samozřejmě po létech nepoužívání polovinu zapomněla/.
Učit se nějaký jazyk mi dělalo celý život potíže /snad jen ruštinu umím docela dobře/.

Kurent a psaní a čtení prostě žádný řád nemá, takže je to podobně jako s těmi jazyky - moc mi to nejde. Od začátku, zhruba před rokem a půl jsem jistý pokrok udělala (nevím, jestli ho vidím jen já, což je pravděpodobné :D /, ale nikdy nebudu expert, ať se snažím, jak se snažím. Teď už tam hraje částečně v můj neprospěch i věk, přece jen to myšlení není takové, jako před dvaceti, třiceti lety...ale na to se nevymlouvám.

Takže oceňuji, že to někomu jde tak, jako vám a že možná se najde někdo další, kdo nám méně schopným přeloží písmo, které nejsme schopni rozluštit.

A těm co to dělají a konkrétně pomohli nejen mně, ale i ostatním - velký, velký dík, který skládám pokaždé, když sem vlezu a něco potřebuji přeložit :D
Moc si toho vážím
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Popanz » ned čer 14, 2015 13:59

Děkuju velmi za všechny odpovědi. Něco se mi ujasnilo, někde se mi otevřel jinej pohled na věc. Ne se vším bytostně souhlasím, ale to je tak pokaždý, žejo.

S prominutím dvě poznámky: Jestli si tu nechávají profesionální genealogové opravdu radit a pak zdejší transkripce nebo objevy, ke kterým se díky nezištný pomoci někoho odsud dostali, za drahý prachy někomu bouchnou, budiž jim to spánembohem přáno. Pomáhající přece k pomoci nikdo nenutí, všechno je na dobrovolný bázi. Jestli to dělaj jak na běžícím pásu, tak by se holt měli sami zamyslet nad svou profesionalitou (plus nad svou karmou), ale můj - mluvím-li za sebe - problém to nejni.

Já mám ve svým rodokmenu tolik otevřenejch konců, že když narazím na něco, co nemůžu přečíst - nebo na latinu - tak si jen odfrknu, řeknu si, že se k tomu vrátím, až budu umět víc, a klidně přejdu jinam. Posílat sem linky a prosby o pomoc by mě aspoň zatím ani nenapadlo. (Von to asi taky bude mužskej problém, žejo. My mužský se většinou stydíme říct si o pomoc. Když se mě ptá někdo na cestu, a to se stává relativně často, páč bydlím v centru jednoho většího města, tak je to většinou dycky ženská, - mužskej bude radši půl hodiny čumět do mapy jak vejr a přemejšlet, kde by sakra zrovna mohl bejt... A aniž bych to chtěl tvrdit na 100%, aspoň zatím mám ten dojem, že většina dotazujících tu v díkuvzdání pak píše něco jako "já to nemohla přečíst".) Ale za ty tři dny jsem se tu už i tak naučil díky vám všem tolik, bylo mi ukázáno tolik možností, kde všude se dá hledat a co všechno se dá dělat, že musím jářku zamáčknout slzu dojetí, fakt obrovskej dík všem pomáhajícím - a nemenší dotazujícím se! Kdyby tu všichni jen moudře kejvali hlavama s tím, že už všechno věděj, a nikdo se na nic neptal, tak to bude taky na pytel.

Jo, ta druhá poznámka. Kolegyně Kateřina píše, a to se mnou málem fláklo: Věřil byste, že se tady dřív nesmělo ani vtipkovat? -- Poslušně hlásím, že nevěřil.

(Tohle jsem teď třikrát, různejma směrama, rozved do epický šíře, ale pokaždý mi to přišlo jen jako pitomý žvanění, takže jsem to radši zase smazal. - Prostě nevěřil. :))

Jo, tak ještě jednou: Děkuju. Všem. Za všechno.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » ned čer 14, 2015 14:14

Dod.
Ti profesionálové tom o sobě pochopitelně nenapíší, že je to pro ně výdělek :-)))....A když zabrousíte na net a podíváte se na vlastní prezentaci profesionálů, nabízejících své služby, tak v některých případech uplivnout si je málo.

Vtipkovat - no, občas jsme se v dotazu nevěnovali tématu, ale odbočili jsme, fakt je ten, že to tazatele určitě mátlo. zas tak hrozné to ale nebylo, někdo to prostě (skoro vždy) slušně uťal.

Vaše event. dotazy - zařiďte si ještě jeden , ženský nick a budete anonymní, sám se s tím nějak v duši smíříte :-)))
Ale postoj naprosto chápu :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned čer 14, 2015 14:23

často se přeju bejt chlapem, ale jsou i chvíle, kdy bych neměnila :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Brasl » ned čer 14, 2015 17:30

Popanz píše:Jo, ta druhá poznámka. Kolegyně Kateřina píše, a to se mnou málem fláklo: Věřil byste, že se tady dřív nesmělo ani vtipkovat? -- Poslušně hlásím, že nevěřil.

(Tohle jsem teď třikrát, různejma směrama, rozved do epický šíře, ale pokaždý mi to přišlo jen jako pitomý žvanění, takže jsem to radši zase smazal. - Prostě nevěřil. :))

TAK TOMU VĚŘTE. :D
Dux femina facti ( cherchez la femme). :wink:

I na tomhle fóru diskutují jen lidé. Jsou daleko neuvěřitelnější věci co se tu staly, než jen to, že někdo chce řídit fórum podle svých představ, bez ohledu na představy a potřeby ostatních.
Pro mne je třeba neuvěřitelné, že i tady se vyskytl troll, který se pod několika nicky pokoušel dělat binčus. Nedělal jej dlouho, i tady jde dostat ban, a to snadněji než kde jinde. :)

K úvodní otázce. Kurent se musí vykoukat. Ale každý má na to, aby při troše snahy a po minimální době přečetl alespoň cca 50% textu. Na Čtení starých materiálů jsem se podíval dnes po půl roce. Jednak čtu pomalu, tak to má každý dříve, ale hlavně mě vadí, že se vzrůstající digitalizací se rozmnožily požadavky na přečtení bez jakékoli vlastní snahy. To ještě občas kombinované uraženým osočováním jiných za jejich snahu.
Každý se občas dostane do slepé uličky a potřebuje poradit, i ten největší odborník, o tom ale nepíši.
Máte pravdu, každý jsme jiný a někdo chce vše na stříbrném tácu, jiný se s tím bude mořit dlouze sám. Rozdíl je v uspokojení které to přináší. Někomu přináší uspokojení vlastní snaha, někomu zase to, že vyčůral s ostatními, a ušetřil si práci kterou zpeněží.

Čest všem kterým přináší uspokojení vlastní práce a dělí se o svoje o problémy s ostatními a snaží se na oplátku ostatním pomoci. Více hlav, víc ví.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Johannes » ned čer 14, 2015 19:23

Já na to šel od lesa a jelikož používám papírový diář, tak jsem koupil ploché inoustové pero od Lamy a začal si v něm zapisovat všechno kurrentem. Musím říct, že mi to v počátku hodně pomohlo v odhadování vypsaných rukopisů, ale stejně člověk časem narazí na neznalost jazyků a reálií příslušné doby. Nejen latina, ale i vzdálenější nářečí češtiny jsou mnohdy konečná.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » ned čer 14, 2015 19:47

Někdy, jak píše Johannes, luštěný výraz už zmizel z našeho slovníku. Viz třeba stará řemesla, méně obvyklá křestní jména, zastaralá nejen čeština, ale i němčina, nezvyklý pravopis v latině, zaniklé obce...
a někdy chybí "jen" jiný pohled na význam u směsice správně přečtených písmen...
Občas se dívám na nástěnku na acta publica, tam žadatel napíše pouze odkaz a čeká na předložení na tom Ag podnose, jinou "starost" s tím nemá... Asi i tento přístup je pro někoho vhodný. Pak se ovšem moc nic nedoví o genealogii jako takové a má doma místo rodokmenu pospojované chlívečky s (možná správnými) jmény předků.
Ale i to je jistá možnost, neberme ji nikomu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků