Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 17:40

Počkáme ještě chviličku na další vyjádření a taky na nápad, jak a kam tuhle "databázi otázek a odpovědí" umístit (abychom nevytvářeli něco, s čím si pak neporadíme)

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Brasl » pon čer 15, 2015 17:59

Viola píše:Dovolím si tvrdit, že návody se vždycky čtou až poslední, i když já osobně bych se styděla po někom něco chtít a nedodržovat daná pravidla.

Mezi návodem a pravidlem je rozdíl. U pravidla máte možnost trvat na jeho dodržení.
Řekněme že někdo položí otázku již položenou a uvedenou jako nejčastější. Máte několik možností:
a) zodpovědět ji
b) uvést odkaz
c) požádat dotyčného o nápravu (úpravu)
d) otázku (nechat) odstranit
V rubrice Původ příjmení, příjmení podobná, možnost a) nepřichází v úvahu (spletl jsem se, odpověděl a byl po zásluze vypeskován), b) a c) se nevylučují, d) dělá pořádek a může o něj požádat i ten kdo se ptá.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 18:14

Viola píše:.
Dovolím si tvrdit, že návody se vždycky čtou až poslední, i když já osobně bych se styděla po někom něco chtít a nedodržovat daná pravidla.[/quote]


Violo, naprosto souhlasím a mám zkušenost, že se vždy najde někdo, kdo to zkusí a někdo, kdo na to skočí. Těžko se rozlišuje u začínajících, co dělají z nevědomosti a co z vypočítavosti.
Pokud ale bude tahle databáze, stačí pak jen odpovědět - hledejte v sekci XY.

Podobně to zafungovalo alespoň z části v sekci čtení starých materiálů - přidala jsem nejen upozornění, ale i postup na úpravu příspěvků slovem VYŘEŠENO. Aspoň někomu to pomohlo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod ozana » pon čer 15, 2015 18:18

Zora píše:Mám na mysli, kam se vloží otázky a odpovědi, ne kam se umístí info o tom, že něco takového existuje

Z

máme tam rubriku:
Výklad pojmů - Zde by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Popanz » pon čer 15, 2015 18:45

Muj ty Tondo, Vy/vy se skutečně chcete do FAQ pustit, jo? :shock:

A jak to dítě pojmenujete? Není-li již zaběhlá česká zkratka, nabízí se samo od sebe ČaKO, žejo. (I když mně by se asi víc líbilo OČKO - "otravné, často kladené otázky".)

Kam s ním? Na to už je tu snad chlívečků, když bude v každým, nebo aspoň v těch, co si to zasloužej, nějakej jako FAQ jasně označenej a přišpendlenej thread, tak by to mělo bohatě stačit. Nadto je tu chlíveček "Rady do začátku" a jak praví Ožana "Výklad pojmů".

Jenom bych prosím nesměle do všeobecného nadšení pípnul, že chtít si naložit všechno mi přijde jako docela nadlidskej úkol. To je práce pro víc lidí. Jednak je toho určitě do začátku už tak hodně, druhak to bude znamenat i starat se o to (což tady naštěstí jde, Pámbu zaplať za nastavení, že člověk může editovat i starší příspěvky).

Nad otázkama bych si nijak extra hlavu nelámal, ty jsou tu už - víckrát, mluvíme přece o F - položený a zvednutý v příslušnejch subfórech. To by mělo "stačít" projít a vybrat, co by člověk uznal za vhodný, a eventuelně pak holt za pochodu rozšiřovat. -- Slovník, jednak příčin smrti, druhak povolání, a třeba trojjazyčnej, v jednom jediným, přehledným threadu (resp. ve dvou) by neměl bejt zas takovej problém. Když někomu něco chybí, ať se pod tím zeptá/navrhne - a zodpovědná osoba to může doplnit. U těch slovníků pojmů je akorát otázka, jestli maj smysl, ty jsou už x-krát na webu. -- Sbírky linků (ty jsem tu hledal jako první a zarazilo mě, že jsem nic nenašel) jsou asi rachota největší, páč se musej pořád kontrolovat na aktualitu a doplňovat. -- A pak ještě udělat nějakej pořádnej tahák na kurent. Zatím jsem nenašel takovej, jakej se představuju, že by byl dobrej. Někde jsem zahlíd něco podobnýho, s mnoha různejma příkladama ke všem písmenům, ale to teď zas už nemůžu najít. A navíc to nebyl vytištitelnej papír, lébrž celkem dlouhá stránka někde na webu.

Jo, to byly mý rychlý nápady k tématu. Abych holt taky něco plácnul.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 18:53

je otázka, zda vytvářet velké množství jednotlivých hesel, nebo hnízda

např. u velikosti obdělávané půdy:
A) vyjmenovávat jednotlivé názvy podle velikosti obdělávané půdy nebo
B) vytvářet nějaké hnízdo s názvem Označení obyvatel podle velikosti obdělávané půdy a v něm uvádět seznam - český, německý latinský název řazený podle abecedy.

další hnízda třeba:
- struktura matričních zápisů
- řemesla a povolání
- postavení v obci ( saused, měšťan, ale i rychtář a další)
- nemaželské děti, legitimizace, příjmení matek a nem. dětí
- svatby a rozvody
- náboženská vyznání
- doklady, kterými se dokladoval sňatek -rodné listy snoubenců, výhostní listy, ohlášky, ...
- jak postupovat při hledání narození, (O, Ú)
- příjmí po chalupě
- porodní báby, jejich povinnosti a pravomoci
- postup při udělování č.p.

ne všude bude potřeba abecední seznam, ne všude budou jednotlivá hesla...

Především by se celek jako takový neměl zaplevelit dotazy jednotlivců - nějak oddělit základní vysvětlovací text.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 18:59

Pro Popanze - kurent (jakože v proměnách písaře)

http://www.suetterlinschrift.de/Lese/Kanzlei1.htm

Pak ještě mám kurent (Jakože v proměnách času, ale to bych musela hledat - mám to vytištěné a kde je to uložené... no nevím z hlavy, v hlubinách PC. Ale snad bych i našla, v případě potřeby.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Popanz » pon čer 15, 2015 19:04

Jo, a ještě něco, kór když čtu Vaše jakkoli velmi velmi bohulibé, prosím o prominutí, přesto mírně velikášské plány, paní kolegyně: Já bych držel míč trochu při zemi. Úmyslně. Jednak z vrozené lenosti, druhak když tu zveřejníte takovou prďáckou encyklopedii, jak plánujete, tak se Vám taky může stát, že ji o čtvrt roku pozdějc potkáte v knihkupectví s cizím jménem na obálce. (To se mi prosím před lety opravdu stalo s jednou docela pracnou bibliografií...)

PS: Děkuju! To je přesně to, co jsem měl na mysli! - (Líná huba, holý neštěstí - ještě že jsem to napsal... :))
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 19:14

jsem schopna sepsat většinu vysvětlivek k často zadávaným dotazů. V tom problém nevidím, snad jen s překlepy :-)) - vždyť to píšu pořád dokola. :-)))
Nejsem schopná vypisovat jednotlivá hesla v podobě slovníku.
Co se týká zneužití, s tím si poradit neumím.
Zatím to řeším tak, že pokud nějaké své práce kolem rodů zveřejňuji (na lokální úrovni), spokojuju se s tím, že holt si to někdo přečte a bude ho to zajímat.
Zneužití jsem neřešila, ale fakt je, že bych asi měla...

Ale kolega Brasl taky vlastně přispěl největší měrou spolu s HenricusemII k vysvětlení původu příjmení a nezištně...
S otázkou zneužití si neporadím, doposud jsem to brala - asi naivně- tak, že mně někdo přečte a já jinému něco objasním.

PS ten druhý papír s variacemi jednotlivých písmen kurentu z hlediska vývoje ve stoletích- asi taky zajímavý, bych musela oskenovat, odkaz už zmizel v nedohlednu. Pokud chcete, dejte vědět.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Popanz » pon čer 15, 2015 19:32

Ruky bozkám, ale práci se scanováním si prosím kvůli mně nedělejte. Já mám tady po stolech (a na tabletu) už pohříchu dost knih k tématu, tuhle stránku jsem hledal - a taky ne nijak usilovně - jen že jsem ji měl před vnitřním zrakem jako to zatím nejlepší, co jsem na webu viděl. Resp. si to nezadá s ničím, co tu mám v tištěný/nascanovaný podobě - ale furt to nejni to, co bych si představoval.

Když člověk spytlíkuje za večer pár stránek FAQ nebo nějakej slovník s řekněme stovkou nejčastějších výrazů, tak skutečně zneužití nijak řešit nemusí, to může brát jako "nojo, dyť já to taky nemám všechno z vlastní hlavy, - posluž si, gaunere jeden!" Ale když se pustíte do takovýho projektu, jak tu rýsujete, tak Vás to bude stát týdny práce a energie a opravdu to nějakýmu syčákovi servírujete na stříbrným podnose. Navíc opakuju, nenakládejte si všechno na svá bedra, výhoda (i prokletí :)) internetu a různejch fór je kolektivní inteligence, třeba by se zapojilo víc lidí. Znáte to - "ten dělá to a ten zas ono a všichni dohromady uděláme moc". (Aspoň doufám, u všech všudy, že cituju V+W dobře, teď se mi do toho pletou různý parafráze...)
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 15, 2015 19:43

vsuvka: marjápano!
a nemělo by to být spíš fakt jenom o tom, že kdo hledá, najde? je snad něco, co tu ještě nebylo? nestačilo by nové tváře odhodlaně a přesto nápomocně odkázat na návod k tomu, jak si to tu vyhledat?
já Vás nechci zrazovat od plánů, jen to měřím svýma možnostma.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Brasl » pon čer 15, 2015 19:54

Po celkem dlouhém přemýšlení a představování si různých variant, mě vyšel výsledek toho co tady chybí.
Chybí tady index nejčastěji hledaných výrazů. To je forma kterou by to podle mne mělo mít. Jednak slovníky už existují, časté dotazy jsou už zpracovány i několikrát, proč tedy znovu. Index se dá dost špatně zneužít, nemusí být obsáhlý, atd.
Heslo - hypertext odkaz (i více než jeden)
Naposledy upravil Brasl dne pon čer 15, 2015 20:25, celkově upraveno 1
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Kašpar » pon čer 15, 2015 19:59

Karolina Vernerova píše:vsuvka: marjápano!
a nemělo by to být spíš fakt jenom o tom, že kdo hledá, najde? je snad něco, co tu ještě nebylo? nestačilo by nové tváře odhodlaně a přesto nápomocně odkázat na návod k tomu, jak si to tu vyhledat?
já Vás nechci zrazovat od plánů, jen to měřím svýma možnostma.


Od toho je ale přec okénko "Hledej".
Stačí zadat správný dotaz ...
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 20:01

Popanz píše:Ruky bozkám, ale práci se scanováním si prosím kvůli mně nedělejte. Já mám tady po stolech (a na tabletu) už pohříchu dost knih k tématu, tuhle stránku jsem hledal - a taky ne nijak usilovně - jen že jsem ji měl před vnitřním zrakem jako to zatím nejlepší, co jsem na webu viděl. Resp. si to nezadá s ničím, co tu mám v tištěný/nascanovaný podobě - ale furt to nejni to, co bych si představoval.

Když člověk spytlíkuje za večer pár stránek FAQ nebo nějakej slovník s řekněme stovkou nejčastějších výrazů, tak skutečně zneužití nijak řešit nemusí, to může brát jako "nojo, dyť já to taky nemám všechno z vlastní hlavy, - posluž si, gaunere jeden!" Ale když se pustíte do takovýho projektu, jak tu rýsujete, tak Vás to bude stát týdny práce a energie a opravdu to nějakýmu syčákovi servírujete na stříbrným podnose. Navíc opakuju, nenakládejte si všechno na svá bedra, výhoda (i prokletí :)) internetu a různejch fór je kolektivní inteligence, třeba by se zapojilo víc lidí. Znáte to - "ten dělá to a ten zas ono a všichni dohromady uděláme moc". (Aspoň doufám, u všech všudy, že cituju V+W dobře, teď se mi do toho pletou různý parafráze...)

Uvidíme, jak se vše vyvine. bylo tu spousta plánů a nadšeného souhlasu, ale kromě projektu kolem příjmení a nějakých info od Milana W se stejně nikdy nic nedotáhlo, neb se většinou čeká, že to udělá ten druhý.

Nějaká témata mohu zpracovat, jde jen o umístění tak, aby to nezapadlo, to bych nerada.Rozhodně se nechystám jít ve stopách Jana Amose Komenského a psát slovník podobných rozměrů, to ani náhodou. Počkám zda se vůbec dohodneme na nějakém postupu, či "vzhledu" vysvětlivek a jako naprostou samozřejmost beru to, že to naprosto nebude můj text a moje formulace :-))) nemám patent na rozum, nejvhodnější je jakási kolektivní shoda.
Každý tedy může a měl by přispět svými znalostmi a schopnostmi.

Moje slova by měla přispět k tomu, aby se celý projekt rozjel.
Z


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Někoho baví luštit sudoku, jinýho baví luštit kurent...

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2015 20:05

Kašpar píše:
Karolina Vernerova píše:vsuvka: marjápano!
a nemělo by to být spíš fakt jenom o tom, že kdo hledá, najde? je snad něco, co tu ještě nebylo? nestačilo by nové tváře odhodlaně a přesto nápomocně odkázat na návod k tomu, jak si to tu vyhledat?
já Vás nechci zrazovat od plánů, jen to měřím svýma možnostma.


Od toho je ale přec okénko "Hledej".
Stačí zadat správný dotaz ...


Kašpare, když chceš vědět, co je to Hausler, tak to přes vyhledavač nenajdeš , ale seznámíš se se všemi Hauslery, kteří se ve čtených textech vyskytovali.
Když chceš vědět, co je to legitimizace, tak maximálně zjistíš, "legitimizace proběhla dne... opět jen ke konkretním příspěvkům. Vysvětlivka se mezi tím ztratí...
Když chceš vědět, co, kdo byl měšťan, vyhledavač ti především vybere všechny měšťany ze čtení starých materiálů...
V tom je ten problém. Význam často opakujících slov se moc špatně vyhledává...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků