že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 29, 2015 8:19

Asi je to trochu blbost, ale na druhou stranu mne napadlo, že možná ten, kdo se pojmenoval v tom 14-17.století Zedník má potomky, co jsou pořád zedníci.....
No, to je jen pro zajímavost....
http://www.novinky.cz/ekonomika/368177- ... tudie.html

Nebo je to souvislost s tím, že dávní předkové alespoň trochu dělali to, co děláme my?
Moji kováři jsou Sýkorové- ale zase jsou z té ornitologické vesnice a táta, jejich potomek i když po ženské linii pořád vlastně s kovem dělá....což je sice jiná souvislost, ale zajímavé přemýšlení....
Mlynýři byli Švejcarové- taky nic- ale pak dělali u elektrických drah- že by jim ta technika zůstala?

No fakt jen pro pobavení- asi nic seriozního.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zora » stř dub 29, 2015 8:36

Myslím, že jsem slyšela na jedno ucho, že v TV běžel i nějaký pořad v posledních dnech na toto téma.

V jednom máš ale naprostou pravdu, nesouvisí to s příjmením, ale cca polovině obyvatel se pracovní náplň změnila jen z části. Ta podstatná jím (nám) zůstala. Vaření, praní uklízení... a další roztomilé činnosti :-))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 29, 2015 8:44

noo, domácí koníčky jsem zrovna nemyslela :-)
ale je logické, že některé věci se dělali tehdy a musí se dělat i teď....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zora » stř dub 29, 2015 8:52

já jsem zase spíš myslela na rody s příjmením Kuchař, Vařejka, apod., kde není tedy jisté, kdo tam co dělal :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod ozana » stř dub 29, 2015 9:11

občas se to může podařit, jindy potomci utečou k něčemu úplně jinému
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zuzana Jah » stř dub 29, 2015 9:30

Znám jednu slečnu, která na uvedené téma psala bakalářskou práci a předpoklad, že například Pekař měl v minulosti předky pekaře se prý nepotvrdil. Zkusím se s ní domluvit a práci si půjčit a přečíst. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zora » stř dub 29, 2015 9:49

ok, ono je asi důležité, kam do minulosti se dostala, v době, kdy začínají matriky, jsou už příjmení z velké části poděděná a pevná... (ne vždy a ne všude, jasně)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zuzana Jah » stř dub 29, 2015 10:03

tak to zjistím, z jaké oblasti a jaká data použila, jenom jsem teď přemýšlela, zda to není její diplomová práce, kterou teprve bude obhajovat. určitě ještě dám vědět:-)
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zora » stř dub 29, 2015 10:18

U nás byla známá velká hrnčířská výroba, už před dobou "matriční".
Bohužel tedy z velkého množství příjmení mě nenapadá skoro žádné, které by mělo něco společného s hrnčířstvím.
Něco podobného platí i o vinařích, kteří tu byli do 19. stoleté (po nich zde hodoval révokaz ameridcký)
Na druhou stranu - dnes už asi moc nevím(e) o tom, jaká slova (nářadí, postupy, označení kvality...) se v těchto povoláních používala a neodhadnu, že právě "tohle" slovo by mohlo být dokladem o vinařském nebo hrnčířském povolání předka.....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Brasl » stř dub 29, 2015 17:10

Nomen omen, sice existuje, ale nevěřím závěrům z toho článku. Statistika vám vyjde taková, jaká zadáte vstupní data.
A kolik znáte lidí s nomen omen?
Já jednoho, a o jednom jsem slyšel vyprávět, ten měl jméno od nástroje toho povolání. Občas se sice někde výjimečně v textu na to narazí. Tohohle si člověk opravdu všimne.
Povolání nejsou konstantní, nová vznikají, stará zanikají. Jak do toho vřaďují takového Ponocného? A pokud má někdo stavební průmyslovku, tak to není ještě zedník.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod galulois » čtv dub 30, 2015 9:50

Co si tak v hlavě promítám lidi s příjmením po povolání tak je fakt, že když už nic, tak jsou aspoň všichni manuálně zruční. Ale toho typu, že si udělají na baráku všechno sami, opraví něco málo na autech, popřípadě si celej dům postavili sami... To by se třeba dědit mohlo.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod Zora » čtv dub 30, 2015 10:07

Koukla jsem na jednu ženskou větev, tam je jediné příjmení po povolání - Kočí.

No, odřídila jsem toho na motorce i v autě dost, i maminka měla řidičák dokonce na traktor, ale s koňmi jsme to nezkoušely. Babička , prababička nic, před nimi byli hrnčíři a ten první Kočí přišel bez uvedení povolání a vzal si hrnčířovu dceru...
Tak možná se to projeví, až se budou běžně používat létající talíře, že mí potomci budou dobře kočírovat ten kruhový pohyb UFO - stejně jako kdysi předci kruhový pohyb hrnčířského kruhu :roll:

PS ještě mám v další větvi Motyka a Trávníček... tak že by? Zahradu obděláváme již ve čtvrté generaci.

Jak je vidět, naprosto vždycky se dá nějaká teorie vytvořit, obávám se, že příjmení po povolání, či povolání po příjmení je jen a jen shoda náhod.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: že by pořád platilo to, jak vznikla příjmení?

Příspěvekod pa9 » ned kvě 03, 2015 11:59

Ono někdy spojení jméno-povolání může budit nedůvěru...znám zubaře Mudr.Cihláře...:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
pa9
 
Příspěvky: 257
Registrován: sob dub 25, 2015 14:49
Bydliště: Knovíz
Oblast pátrání: Arneštovice, Kostomlaty pod Milešovkou, Buštěhrad


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků