Focení náhrobků

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Focení náhrobků

Příspěvekod ozana » pon dub 13, 2015 17:49

Zážitky z focení náhrobků pro Billiongrave.com

Na jednom malinkatém hřbitůvku jsem přijel součesně s nějakým pánem a jeho asi dcerou - šli čistit jeden hrob - až po půlhodině focení a zvýrazňování písmen barevnou křídou (čmárání na plocho aby byl vetší kontrast s prohlubněmi písmen) se pán zeptal co to dělám, s tím že je správce hřbitova. Vysvětli jsem a všechno v pohodě.

Dnes podstatně větší hřbitov - pán si mě prohlížel, pak se ptal co dělám, zda mám povolení a že zavolá policii. Když jsem pokračoval, tak je zavolal a zrovna když už jsem toho měl fyzicky dost tak dorazila Policie ČR a musel jsem se legitimovat, ale po vysvětlení také v pohodě - jen si mě zapsali.

Na některé náhrobky nepomáhá ani obarvení křídou na plocho, ta plocha má tolik nerovností, že na fotografii (2D) to stále není k přečtení (nejsou vidět hrany písmen), na vlastní oči (3D) to už přečíst jde.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Focení náhrobků

Příspěvekod czluny » pon dub 13, 2015 17:57

Malá rada z terénu: méně křídy a pak rozmazat rukavicí:-) Nejlépe koženou:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Focení náhrobků

Příspěvekod zedir » pon dub 13, 2015 18:01

To mi připomíná chvíle, kdy jsem se toulal po mnoha hřbitovech, kostelech, kolem morových sloupů atd., protože jsem sbíral podklady pro samostatné práce do školy do epigrafiky. Vedle zaznamenání textu, typu písma, vlastního nositele nápisu, materiálu atd. jednou ze zjišťovaných informací jsou i rozměry a když jsem si na hřbitově zničehonic vytáhl metr a stále něco zapisoval do sešitu, fotil, měřil... také jsem si všímal mnoha udivených pohledů a neměl jsem z toho dobrý pocit a chtěl jsem to raději už mít hotovo. Žádný problém jsem sice nikdy neměl, ale dříve nebo později by to jistě také přišlo. Hlavně jsem si říkal, jen ať nikoho nenapadne krátce po tom, co jsem tam byl, dané památky poškodit, protože je mi jasné, na koho by to bylo.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Focení náhrobků

Příspěvekod czluny » pon dub 13, 2015 18:59

A zkusil bych místo modré křídy bílou. Ta míň lidi dráždí:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Focení náhrobků

Příspěvekod ozana » pon dub 13, 2015 19:50

Na pomníky barvy sloní kosti bílá křída nefunguje :)
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků