opakující se křestní jména jednoho rodičovského páru

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

opakující se křestní jména jednoho rodičovského páru

Příspěvekod Zora » úte dub 07, 2015 20:02

Vzhledem k tomu, že se při hledání předků většinou pohybujeme od mladších zápisů ke starším, vím, že nevěsta se vdávala jako Anna, znám příjmení a jméno otce a jméno matky.

Zatím jsem našla tři dcery, zapsané v indexu jako Anna - v odpovídajícím možném časovém období u tohoto manželského páru
Při hledání v matrice jsem pak zjistila, že jedna byla Anna Marie, druhá Anna, třetí Anna Viktorie. :mrgreen:
Bohužel u svatby i u později narozených dětí je vždy uvedeno jméno nevěsty (resp. matky) pouze jako Anna. Tak jsem to vzdala, protože mně došlo, že správnou stejně nevypátrám, neb nejsem Jiřík z pohádky a že tedy stačí znát jména rodičů.
:roll:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opakující se křestní jména jednoho rodičovského páru

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 13:38

Obávám se, že By Vám moc soupisy nepomohly, rozhodně tím nezískáte jistotu, že zapsané dítě bylo zapsáno správně...

U sebe už jsem se setkala s tím vícekrát, že se děti pojmenují dvěma jmény a jedno se vyskytuje i každého... Jenže v dospělosti - sňatek - je zapsáno jméno, které asi použivalo v běžném životě.
Fajn to bylo u prababičky, jejíž sestry měly ve jménu buď Anna, Marie, nebo Annamarie a občas nějaký "doplňěk". Ty jsem si musela pracovně přejmenovat, nebyla jsem schopna tyhle ženy rozlišit.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opakující se křestní jména jednoho rodičovského páru

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 15:54

1622
Jan Syn Fabjana Papeže pokřten Jmeno Matky Dorota Kmot: Mathias Stytarsky, Joannes Stasny, Kateřina
Wrapačka

1624
Gan Syn Fabiana Papeźe Pokrźtién Materźi Dorota Kmotrowe Johannes Petrowsky, tomass gelínek, Katerźina
Wrapačka

Pak ještě vím, že matka Dorota zemřela v r. 1626

Ale domnívám se, že je to v podstatě jedno, o kterého Jana jde... jen u něj nemám správné datum narození... ale mám pokračování k rodičům...
Tím jsem se poprvé dostala s velkou pravděpodobností před r. 1600, což přináší radost :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opakující se křestní jména jednoho rodičovského páru

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 16:45

Je to jen a jen o obrovské ochotě a pomoci se čtením... Sama bych tu starou matriku nepřečetla... Nemám na to ani oči, ale hlavně - asi - v tomto případě, trpělivost. Takže - neskutečné díky tomu, kdo mně pomoc nabídl a co slíbil, to dodržel.

Matrika je psaná na přeskáčku, občas podle abecedy křestní jména, občas vloženo, co kdo daroval kostelu, jak kdy kdo přestoupil na katolickou víru a hlavně spousta cizích jmen vojáků, kteří zde byli s regimentem , umírali zde, ženili se zde a občas se jim tady rodily i děti - pak je uvedena "soldatka"

zde jedna, co zemřela
Anna Handse Rapert Soldatka pod Galassem

zde jedna, co byla kmotrou
Catharina, Parentes Peter Gles Soldath auf mark frankfurt pod oberstlaitentem Stephan Son &
Gertruda matka, Patrini Catharina Soldatka auf frankenladu & Philip z Liekesteiner tes soldat

docela by mě ovšem zajímalo, jakého vyznání byli původně ti, co přestoupili ke katolismu.

Vůbec mně není jasné, jak to vypátrat. S největší pravděpodobností šlo o věřící z Českobratrské církve, což potvrzuje záznam narození dítěte kněze Jana Moravy s manželkou Annou.


zde zaznamenána funkce Moravy:
1611
Anna Marye dcera Cztihodneho kněze Jana Morawy ty Czasy Sprawcze Cyrkewniho w Miestė
Eiwančiczych přigala Křest S(wa)ty Gmeno Mateře Anna.

Musím se řádně poučit v historii začátku 17. st. u nás, to jsem zatím trochu i flákala...
Ve hře jsou totiž i němečtí luteráni (je to hloupé, ale vím jen, do kterého kostelíku chodili, jak to bylo s farou, matrikou, to se snad ani nedá zjistit)
A když shrnu informace o tomto období, tak Jan Blahoslav zemřel 1571, u historie kralické tvrze je zmínka o možném iniciátorovi přestavby Janu Moravovi z Kralic ....tak je možné, že šlo o české bratry...

A když se tedy vrátím k Fabiánu Svobodovi, tak je pravděpodobného, že mám mezi předky českého bratra, neboť i on je uváděn mezi těmi, kdo přestoupili na katolickou víru...
Není ta genealogie trochu jako detektivka?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků