Rodinná dědictví a relikvie

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 14:55

souhlas, takových relikvií mám v kuchyni taky několik, Po období nově zakoupených, velice rychle polámaných, nebo celkově méně funkčních se opět vracím k těm starým, osvědčeným... Zlaté staré škrabky na brambory, mně ta "naše" odešla asi po 80 letech, (prasklo dřevěné držátko), teď se kupuje nová každý druhý rok...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 29, 2015 14:59

já škrabku často vyhodím se šlupkama od brambor a tak jsem ráda, že jsem žádnou nepodědila :-)
(když ji nemůžu najít, jdu najisto)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 15:14

ještě lepší je vařit brambory ve šlupce :-))), škrabky netřeba
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 29, 2015 15:17

to jo, ale tyhle "pozimní" jsou fakt děsný- bez oškrábání nevim, co vařim (zelené, nahnilé, prejty skrz naskrz- brrr- prasátka mají lepčí)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 15:53

chápu, ženská z venkova tyhle starosti nemá...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 29, 2015 16:06

bramborové lány se nám sem prostě nějak nevejdou a ty brambory ze zahrádky jsou sváteční a došly: "železné zásoby jsou nedotknutelné a kromě toho jsme je včera snědli"
tak nějak...
jinak ale Staré Modřany, kde žiju, http://www.praha12.cz/modrany/gs-1025/p1=5561, jsou celkem vesnice dost- králíky jsme měli před 10ti lety běžně a slepice v Modřanech ještě nevyhynuly, koně tu jsou....kozu jsem neviděla, ale nevylučuji....
králíci, srnky a bažanti nám stále ještě chodí ráno pod okny....
jen ty lány už nejsou....
moc se tu staví....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 16:31

ono je to tak podobně všude, mivali jsme za zahradou pole a další zahrady se studánkou a potůčkem.... a rozhled až na konec údolí (tak 3 km odhadem)
dnes máme za zahradou cosi, střífavě to slouží jako skládka zeminy, betonu, jindy jako plocha k ničemu, vzpomínka na pole je neuvěřitelná, v zahradách stojí sklady a jeden jeřáb na pojezdu a nad částí zahrady je parkoviště od marketu...
píšu nad, nebo ho vyzvedli asi o 2 metry nad bývalý terém, takže sousedi jsou jak v bazému, ti to mají ze dvou stran komplet....
z pole, které byla hlínou hore, (stejně jako zahrady) jsou asfalatové plochy na parkování, zastavěná plocha marketem a na zbytku je udusáno a zpevněno pro nákladní auta. a voda ve studni mizí...
Když jsem upozorňovala při stavebním řízení na zmíněný pramen , tak se mně všichni vysmáli. tak je i tam betonová plocha. Z
edit
brambory máme z Vysočiny uskladněny ve sklepě.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod phejl » úte bře 31, 2015 14:11

Ekka píše:Já mám také pár "relikvií" po předcích, tyhle věci miluju - zlatá dvacetikoruna z roku 1894 s císařpánem po prababičce, stříbrná pudřenka po babičce, cínový vojáček a mosazný pečetní prsten - obojí vlastnoručně vyrobil můj děda, po pradědovi jsou tu kapesní hodinky (ale bohužel ve velmi špatném stavu), atd. Pár drobností se bohužel nenávratně ztratilo v dobách, kdy mi podobné věci nepřišly jako velká vzácnost a o rodinnou historii jsem se nezajímala. Ztracený je třeba dřevěný koník, kterého vyřezával praděda, a se kterým jsem si jako malá hrávala :( . Pak mám taky vlastnoručně babičkou sepsanou část rodinné historie, ze které jsem vycházela, když jsem začínala s rodokmenem. Teď jen přemýšlím, jak ty věci uspořádat a popsat, aby jen tak neležely v krabici ve skříni. A doufám, že to bude zajímat nejen mě, ale jednou taky moje děti (zatím jsou moc malé).


Pokud jde o ty hodinky, take jedny takove mam. Nechaval jsem je opravit. Nejprve ale bylo tezke najit skutecneho hodinare a ne menice baterek. Takze pokud se za tech nekolik let niz nezmenilo, tak vam mohu doporucit Zlatnictvi Janka v Praze na Florenci.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Ekka » úte bře 31, 2015 18:13

phejl píše:
Ekka píše:Já mám také pár "relikvií" po předcích, tyhle věci miluju - zlatá dvacetikoruna z roku 1894 s císařpánem po prababičce, stříbrná pudřenka po babičce, cínový vojáček a mosazný pečetní prsten - obojí vlastnoručně vyrobil můj děda, po pradědovi jsou tu kapesní hodinky (ale bohužel ve velmi špatném stavu), atd. Pár drobností se bohužel nenávratně ztratilo v dobách, kdy mi podobné věci nepřišly jako velká vzácnost a o rodinnou historii jsem se nezajímala. Ztracený je třeba dřevěný koník, kterého vyřezával praděda, a se kterým jsem si jako malá hrávala :( . Pak mám taky vlastnoručně babičkou sepsanou část rodinné historie, ze které jsem vycházela, když jsem začínala s rodokmenem. Teď jen přemýšlím, jak ty věci uspořádat a popsat, aby jen tak neležely v krabici ve skříni. A doufám, že to bude zajímat nejen mě, ale jednou taky moje děti (zatím jsou moc malé).


Pokud jde o ty hodinky, take jedny takove mam. Nechaval jsem je opravit. Nejprve ale bylo tezke najit skutecneho hodinare a ne menice baterek. Takze pokud se za tech nekolik let niz nezmenilo, tak vam mohu doporucit Zlatnictvi Janka v Praze na Florenci.

Děkuju za tip! Já si s myšlenkou, že bych je nechala opravit, už nějaký čas pohrávám.
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod zedir » úte bře 31, 2015 19:41

K tomu mě napadá, že kdybych takové hodinky měl já, zprvu bych váhal, jestli je nechat opravit, či nikoliv. Musel bych rozhodovat dilema mezi tím, jestli nechat upomínku na předky v tom stavu, v jakém se mi dochovala, protože tím pro mě má specifické kouzlo navíc, když jsou přímo hmatatelné všechny ty uběhlé generace a z památky sálá něco jako genius loci. Mám rád, když je z věcí vidět jejich stáří, ale samozřejmě záleží na konkrétních případech. Podobně to mám i se hřbitovy - moderní hřbitov se samými nablýskanými mramorovými náhrobky nikdy pro mě nebude mít takové kouzlo jako hřbitov s desítkami let starými náhrobky, z nichž některé budou již lehce erodované, oprýskané či obtočené nejrůznějším rostlinstvem (ale nesmí se to přehánět, je mi líto, když je hrob tak starý a neudržovaný, že z něj není možné nic vyčíst).

Pokud bych měl nějaký předmět, který kdysi fungoval, ale dnes již ne, zřejmě bych jej neopravoval, protože by mi přišlo, že je to již zásah do historie, že ze starého předmětu, který si své sice již odsloužil, dělám nový, již zcela jiný, který mí předci neměli a neužívali. Podobné je to s různými necitlivými rekonstrukcemi a restaurátorstvím všelikých předmětů, domy počínaje a nářadím konče. Tím ale rozhodně nechci říct, že odmítám restaurátorství, naopak si ho vážím a obdivuji, když je provedeno tak, jak má být, jen co se týče mě, zřejmě bych jej nevyužil, ale záleží opravdu na konkrétních podmínkách a věci, větší bych chtěl rekonstruovat (dům, auto...), ale kdyby se jednalo o něco menšího, jako například hodinky, nechal bych je v původním stavu (pokud by tedy nebyly na úplném pokraji rozpadnutí). Tu naši knihu bych také mohl různě necitlivě poslepovat, svázat, vpravit do nějaké vazby nebo dát i profesionálnímu knihaři, ale už bych do ní zasahoval a vytvářel něco nového, kdežto nyní ji mám ve stavu, který mi uběhlé věky dovolily a vím, že všechno, co v ní nebo na ní je, pamatuje i mé předky. S novou vazbou bych nemohl říct, že tato kniha pamatuje mé předky, ale musel bych říkat "vše až na vazbu je pamatuje..."
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod phejl » úte bře 31, 2015 22:32

zedir píše:K tomu mě napadá, že kdybych takové hodinky měl já, zprvu bych váhal, jestli je nechat opravit, či nikoliv. Musel bych rozhodovat dilema mezi tím, jestli nechat upomínku na předky v tom stavu, v jakém se mi dochovala, protože tím pro mě má specifické kouzlo navíc, když jsou přímo hmatatelné všechny ty uběhlé generace a z památky sálá něco jako genius loci. Mám rád, když je z věcí vidět jejich stáří, ale samozřejmě záleží na konkrétních případech. Podobně to mám i se hřbitovy - moderní hřbitov se samými nablýskanými mramorovými náhrobky nikdy pro mě nebude mít takové kouzlo jako hřbitov s desítkami let starými náhrobky, z nichž některé budou již lehce erodované, oprýskané či obtočené nejrůznějším rostlinstvem (ale nesmí se to přehánět, je mi líto, když je hrob tak starý a neudržovaný, že z něj není možné nic vyčíst).

Pokud bych měl nějaký předmět, který kdysi fungoval, ale dnes již ne, zřejmě bych jej neopravoval, protože by mi přišlo, že je to již zásah do historie, že ze starého předmětu, který si své sice již odsloužil, dělám nový, již zcela jiný, který mí předci neměli a neužívali. Podobné je to s různými necitlivými rekonstrukcemi a restaurátorstvím všelikých předmětů, domy počínaje a nářadím konče. Tím ale rozhodně nechci říct, že odmítám restaurátorství, naopak si ho vážím a obdivuji, když je provedeno tak, jak má být, jen co se týče mě, zřejmě bych jej nevyužil, ale záleží opravdu na konkrétních podmínkách a věci, větší bych chtěl rekonstruovat (dům, auto...), ale kdyby se jednalo o něco menšího, jako například hodinky, nechal bych je v původním stavu (pokud by tedy nebyly na úplném pokraji rozpadnutí). Tu naši knihu bych také mohl různě necitlivě poslepovat, svázat, vpravit do nějaké vazby nebo dát i profesionálnímu knihaři, ale už bych do ní zasahoval a vytvářel něco nového, kdežto nyní ji mám ve stavu, který mi uběhlé věky dovolily a vím, že všechno, co v ní nebo na ní je, pamatuje i mé předky. S novou vazbou bych nemohl říct, že tato kniha pamatuje mé předky, ale musel bych říkat "vše až na vazbu je pamatuje..."


No ono je to samozrejme kus od kusu a podle typu predmetu. Zalezi jak ty hodinky vypadaji a jestli fyzicky neco chybi. Pokud nic nechybi, pak takova oprava typicky spociva v rezebrani, vycisteni, namazani, pripadne uprave pruziny. Krome jineho opatruji hraci karty, pouzivane pro vykladani. Naprosto ohmatane (spis to vypada jako bile papirky), ktere dokazala rozlisit jen majitelka. Tam samozrejme zadna "rekonstrukce" nepripada v uvahu. Stejne tak nebeklic, ktery opatruji.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod syrius » stř dub 01, 2015 11:40

Dobrý den, diskuze o hodinkách a opravách mě donutila k reakci. :-) I já mám relikvii po předcích. Jedná se o stojací hodiny (cca 2 metry vysoké), které jsou v naší rodině už asi 4 nebo 5 generací. Před 30. lety je rodiče přivezli z původního místa, kde stály a hlavně "šly"více než sto let. Doma jsme jim vybrali místo, natáhli a ...nic. Oslovili jsme několik hodinářů a přestože je uvnitř vše v pořádku, hodiny nejdou. Prý si za tu dobu, kdy stály na jednom místě našly polohu, ve které jdou.... Jsou krásné, zdobí a já alespoň nemám starost s přeřizováním na letní čas. :-)
syrius
 
Příspěvky: 567
Registrován: pát úno 22, 2013 14:16

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 01, 2015 11:44

A jaký na nich máte čas? Měli jsme doma pedlovky, strašnej kravál to byl, tak jsme je nechali dojít. A jednou za čas jsme posouvali ručičky- aby to nebylo jednotvárné.....
Můj oblíbený čas byl za pět minut čtyři. Táta preferoval 11:04.
No a nejlepší hodiny má medvídek Pú. Má tam za pět minut jedenáct a vždycky řekne: "Kolik je hodin? Za pět minut jedenáct? To je nejlepší čas na něco malého k snědku."
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod syrius » stř dub 01, 2015 11:57

Přiznám se, že nevím. :-) Přestože z nich celkem pravidelně utírám prach, tak jsem si nevšimla. Jakmile dorazím domů, zjednám nápravu a čas sem dopíšu :-) Fígl medvídka Pú je fakt dobrej, zamyslím se nad tím...

Hodiny zůstaly stát na 19:32... už asi 30 let.
Naposledy upravil syrius dne pát dub 03, 2015 7:19, celkově upraveno 1
syrius
 
Příspěvky: 567
Registrován: pát úno 22, 2013 14:16

Re: Rodinná dědictví a relikvie

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 01, 2015 12:04

:-) rozesmála jste mne.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků