Digitální náhrobek

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 8:42

tohle se mi líbí....
http://www.novinky.cz/domaci/364749-prv ... anech.html

židovský pradědeček, co zemřel sám a opuštěný, ač měl ženu, dítě a cca 6 žijících sourozenců má hrob, no spíš hromádku hlíny, na Novém olšanském žid. hřbitově. Někde už jsem psala, že nikdo ani nevěděl, kde je pohřbený- víme to asi 4 roky.

To by bylo hezký, kdyby tam měl aspoň destičku (já nemám moc ráda mramorové hroby) s QRkem.... Představte si, z neznámého člověka by najednou byl někdo, kdo má svůj příběh na internetu, dostupný pouhým načtením kódu u hrobu....Však to nemusí být je pro slavné odobnosti.

(No a to by se to pak psalo na BillionGraves)
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne ned bře 22, 2015 10:26, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 9:16

Máme běžný hrob, osázený jehličnany. Ty nejstarší zasadili předci cca 1930.
od roku 1990 nejsme schopni dřeviny obnovit, co zasadíme, během měsíce "zmizí".
(O oloupaných "kovech" už vůbec nehovořím, polovinu jsem raději sundala sama.)
Mít u hrobu "destičku" je fajn, ale předpokládám, že by tam vydržela tak jeden den...
bohužel.
A to v našem městě nebydlí větší množství nepřizpůsobivých...
Z
Naposledy upravil Zora dne ned bře 22, 2015 9:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 9:25

to je fakt- teď jsem četla diskuzi pod článkem- my jsme ale negativní národ- nicméně ukradena by asi byla....
no tak ale mohla bych založit ten profil i jinde (na webu jsou generátori QR kódů) a pokaždé ho jen vytisknout na zalaminovaný karton a prostě ho tam vystavit :-)))
šlo mi o to, aby nezůstal zapomenut a náhrobek z "mramoru" mu asi neudělám...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 9:51

to je to dilema- co po smrti se mnou.... (s někým)

Vzhledem k tomu, že žijeme zase o kus dál v budoucnosti než předkové, sama za sebe - rozprášit, dále neuctívat. (kdo chce - může vzpomenout v duchu).
Většina příbuzných si vzpomene ve vzpomínce a ušetřím rodině čištění, plevelení, zalévání, zapalování svíček, nošení kytek, který jsou druhý den povadlé...a trapnosti před Dušičkami a Všemi svatými, Vánocemi a Velikonocemi...
Když vidím hroby, o které se celý rok nikdo nestará, pak nastoupí rodina, vypulíruje - aby nebyli pomluveni a pak zase celý rok nic... Každý z nás si vzpomínky na své zemřelé uchovává po svém...
Na druhou stranu - řešíš jednoho zemřelého v jednom hrobě.
OK, 1 zalaminátovaný papír. (nebo elektron. info)
V hrobech, založených kolem r. 1900 je klidně pohřbeno i dvacet lidí (postupně), ty už se nevejdou ani na náhrobky, takže staří mrtví musí ustoupit mladým mrtvým (pan Kundera promine, že jsem si vypůjčila jeho slova)
Možná by stálo za zvážení používat virtuální hřbitovy. něco jsem někde viděla,
máš město, tam se přihlásíš jako rodina a hrob, a "plníš" si virtuální hrob (velikost zvolíš, náhrobky zvolíš), můžeš ho virtuálně zvelebovat, zapalovat svíčky, pokládat květiny, přidávat jména, data... můžeš i něco o rodině napsat.
Vše zpoplatněno, (platíš provozovateli webu) neb mrtví dobře vydělávají.
Ale proč si nevytvořit vlastní stránky a k tomu přidat virtuální hřbitov předků - lokalita, datum, jméno a připisovat informace podobně, jak to můžeš dělat v geneprogramech...
Webové stránky by byly zcela jistě vnímány více čtenáři, protože ne všichni se zajímají o rodokmeny a na genealogických webech je přístup stejně zpoplatněn.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 10:06

já tomu doma říkám hřbitovní kultura. naštěstí jsem toho téměř úplně ušetřena.
je asi jeden jediný hrob, kde se vždycky "dojmu" (mámy máma), ale jinak je to pro mne těžko pochopitelné- ale plně to respektuju- neodsuzuju....

virtuální hřbitov se zapalováním virtuálních svíček mne dostal :-) to už je teda taky moc... nicméně, jak to kdo chce....
ale chodit na hřbitov jen proto, že "co by si o nás teta pomyslela" a být v sousedství záplavy "nádherných" umělých květin, to mi přijde zbytečné.

no teď budeme stěhovat "dědečka", aby byl "doma" (z Holešovic)- koupili jsme hrob na "modřanském" hřbitově a máme tam kámen, hrubý neotesaný, na výšku postavený, tak trochu vzpomínka na skály (nad Slapama)- byl to velkej vodák a tuuurista a to my přijde smysluplnější....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 10:18

Máš štěstí, předci byli tiskaři, takže vkusně vyzdobili hrob tímhle směrem
příjmení z olověných písmen - vzpomínky na tiskárnu - uloupáno, ukradeno,

olověný křížek - uloupen, ukraden,
svítilna, ukradena,
obrázek tiskárny, rytý dědečkem ( linorytectví patřilo pod mnohá jeho řemesla) jsem sundala sama.

Ty máš aspoň jistotu, že kámen - možná - nebude nikdo potřebovat.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 10:23

http://vzpominky.nezavirejteoci.cz/ neplatí se - zatím
http://www.chram.net/add.php virtuální svíčky

zadej si do googlu a uvidíš, kolik podobných nabídek najdeš.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod martin.foto » ned bře 22, 2015 12:54

No s tim kamenem si nebudme taky tak jisti :-( Byl jsem vcera na dvou zidovskych hrbitovech Krinec a Lysa nad Labem. Oba preckaly radeni nacistu s minimalni ujmou. Co ale pak dokazal maly cesky clovek to je neveritelne. Nahrobky rozkradene, co zbylo tak povalene a rozbite. A cikani s timhle nemeli nic spolecneho. A tento pristup neni nikterak ojedinely:-(
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zuzana Jah » ned bře 22, 2015 16:09

Z jednoho našeho hrobu se ztratila cca metr vysoká soška andělíčka a z druhého hrobu pískovcové obrubníky a křížek z pískovce - že někomu ruce neupadnou. Zkoušela jsem za hrob zasadit keře a parkovou růži - také nevydržela - asi si někomu moc líbila:-( A virtuální hřbitov jsem už před lety na internetu viděla:-) Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 16:15

Karolina Vernerova píše:to je fakt- teď jsem četla diskuzi pod článkem- my jsme ale negativní národ- ...


Já ti nevím, v poslední době, když na cokoliv nadávám, tak jsem negativní.
Nějak nechápu, jak jinak, než negativně vidět krádeže na hřbitovech.
Doma si můžu pořídit psa, nebo bezpečnostní zařízení, nebo třeba chodit s flintou kolem domu ...
Ti mrtví se bránit nemohou a krádeže na hřbitově, třeba jen vosku - ty byl v minulosti sakra prohřešek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 17:52

ale ne, šlo o ty negativní lidi pod tím článkem!
občas udělám tu chybu, že čtu, co tam lidi píšou. speciálně na novinky.cz je skvadra. včera (nebo předevčírem) jsme si o tom psali: že někdo něco nového/akčního/nezvyklého vymyslí a hned se ozve několik dalších lidí, proč to nepůjde a co na tom je špatně....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 18:18

Diskuze čtu pravidelně a cíleně pod bulvárem, abych se poučila o nových vulgarizmech a oplzlostech, abych pak doma nemusela přemýšlet, co to kdo na mě řval a co to znamená :-)
Doma jsem to do výchovy zařazeno neměla :-). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Sagitarius » ned bře 22, 2015 19:01

Jak to tak čtu, jeden aby si dal nad hrobem nejlépe online webovku, nebo fotopast. Ale asi by je ukradli také... :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 20:07

Fotopast :-)

Nevim, jak s tim naložit, myslela jsem, že ten QR kód by byl skvělej, ale fakt mi to asi někdo ukradne. A tak by se mi to hodilo: v hrobě jsou ještě dva "John Smith" pánové- byl to hrob nemajetných zemřelých v nemocnici.
Myslela jsem, že bych jedním QR kódem schovala všechny tři. Nadchlo mne to, ale diskuze mi vzala vítr z plachet.

Tak snad zkusím gravírovanou průhlednou plastovou destičku položenou nenápadně (to je- z dálky nevýrazně) na vršek hromady....je to ta uprostřed mezi dvěma černými náhrobky....
Snad se nezlobíte, že si tady o tom melduju, jen mne to nějak štve (že jsou tu vandalové a že jsou lidé zapomenutí)

IMG_3291small.jpg
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod czluny » ned bře 22, 2015 20:36

Kdysi ukradli písmenka z pomníčků na národním hřbitově v Terezíně. Lupiči byli chyceni a snad i potrestáni a já si myslel, že se jednalo o ojedinělý čin hyen. Teď když fotím náhrobky tak potvrzuji, že 99% bronzových prvků chybí (alespoň u nás Ústí, Teplice, Bílina a okolí). Někdy jsou dokonce osekaná i reliéfní písmena nekovová! (nějaká štuková či podobná). Někdy je alespoň čitelný obrys. Tak fotím ať alespoň něco je uchováno, než začnou vykupovat kvalitní kámen:-)(-:

001.jpg
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků