Digitální náhrobek

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 20:43

a něco povzbudivého by nebylo?
:-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod czluny » ned bře 22, 2015 20:45

Já nezačal:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 20:49

Když jsem viděl "digitální náhrobek", myslel jsem si, že se jedná opravdu o ten typ hrobu, který jsem viděl někde v Americe, že do náhrobku je vestavěná obrazovka, která promítá po zapnutí životní příběh zemřelého a toto je na mě již moc, protože to nabourává představu starého, krásného a klidného hřbitova. Může to vypadat podivně, ale také mi to paradoxně odosobňuje toho, kdo tam leží, protože mi to spíše vytváří dojem dokumentu, který si můžu pustit doma, ale na hřbitov jde člověk právě proto, že jen tam leží dotyčný zemřelý, ať již někdo slavný, nebo člen rodiny. A když si představím ten hřbitov ze všech stran štěbetající zapnutými obrazovkami...

Proti destičkám jako takovým již nic nemám, jen je v podstatě jistota, že by se kradly a ničily, nebo že by nějaký "šprýmař" přehazoval destičky na jiné hroby a také bych nechtěl, aby se z toho stal nový byznys nebo otázka módy a prestiže (Slyšeli jste to? Máňa Novotných jako poslední z naší hrobové řady tu destičku ještě nemá!)
Osobně se moc rád procházím po hřbitovech a přijde mi hrozně povrchní udržování hrobu jen proto, "co by tomu řekli lidi" a demonstrativní návštěvy jen na Dušičky, ale když vidím zanedbaný hrob, ze kterého ani nelze vyčíst, kdo v něm leží, je mi to moc líto, protože to vždy byli lidé, se svými vlastními osudy, rodinami, přáními a bylo by hezké, kdyby se jejich příběh neztratil v temných zákrutách času.

V okolí mám několik oblíbených hřbitovů, je to starý tišnovský, kde leží děda a jeho rodiče a kde je krásné splynutí s přírodou (vedle něj a na něm jsou chráněné obrovské a klenuté stromy), kamarádka, která se mnou sdílí stejné nadšení ke hřbitovům, řekla, že je to pro ni nejkrásnější hřbitov, který viděla, dále je to lomnický židovský a křesťanský, který je v prudkém kopci a nejvýše leží hrabata Serényiové, odkud mají nádherný výhled po okolních kopcích, na svůj zámek, na krásný kostel... Moc se mi líbil židovský hřbitov v Brně, kde jsem byl kdysi na podzim a úplně sám, židovské hřbitovy mají svého genia loci, o kterém ani není třeba se více rozepisovat a kapitola sama pro sebe je také brněnský ÚH, kde se pro jeho rozlohu dá nalézt tolik krásných a zajímavých náhrobků. Specifického ducha pro mě má hřbitov v Drásově, kde jsem objevil prababičku, o které jsem ani nevěděl, jestli tam bude, praděda se ženil dvakrát a je pohřbený s druhou ženou neznámo kde. Tak jsem jí tam moc rád zapálil svíčku, i když zemřela 40 let předtím, než jsem se vůbec narodil.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 21:08

Jak je zhruba starý tišnovský hřbitov?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 21:27

Teď si nejsem jistý, kde jsem četl přesný rok, ale mám dojem, že nejstarší tišnovský hřbitov, který byl u kostela, byl zrušený v roce 1836 a nový (dnes již opět starý) byl vybudován o několik desítek metrů dále.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 21:30

díky, vůbec mě nenapadlo, že bych při troše štěstí mohla najít předky . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 21:33

Až do doby několik let zpátky tu byla původní zídka, která se sice nakláněla, ale neležela u cesty, kudy chodí lidé, takže nehrozil nějaký úraz, ale přesto při nedávné rekonstrukci byla zídka opravena a to, jak září novotou a naprosto nezapadá do zbylého kontextu hřbitova, se mi vůbec nelíbí, nevím, proč nemohli k tomu přistoupit jako k rekonstrukci hřbitova v Předklášteří nebo dostavbě nového křídla tišnovské radnice, které zapadá do přestavby radnice z počátku 20. století. Kdybyste potřebovala najít nějaké jméno, stačí, když se obrátíte na svého tišnovského agenta :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 21:57

Neříkám, že by mě tahle nabídla nezajímala :-))).
Právě přemýšlím, jak se na takovém hřbitově hledá... asi hrob od hrobu... Zatím jsem buď o předcích věděla, nebo byly zrušené hřbitovy...nebo jsem neměla možnost... nebo jsme se styděla, protože jak začnu někte o vycházce, turistickém výletu, slyším odpověď který hřbitov to bude tentokrát?
Když jsem hledala naivně v Mistelbachu na hřbitově, zbytek výpravy postupně odpadával a slunil se... já jsem to posléze vzdala taky, protože hledané příjmení bylo asi na každém pátém náhrobki :-)))
Zkusím vypsat přes SZ nebo se opatrně zeptám na možnost průvodcovské služby ... ???
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 22:11

Jak Vám to jen bude vyhovovat... :) Když jsem tu vyhledával nějaká spřízněná příjmení já, také mi nezbývalo, než chodit hrob od hrobu a i když je to sice docela malý hřbitov, stejně nemám dosud pečlivě prohledanou každou uličku, buď jdu ke konkrétnímu hrobu, nebo se jen tak volně bez konkrétního cíle procházím, přece jen v celkovém součtu těch hrobů není zrovna málo. Vrtalo mi již vícekrát hlavou, že hřbitov je tu tedy asi od počátku 40. let 19. století, ale tak staré hroby jsem tu nenašel, nejstarší bych řekl, že spadají do 60. let, možná došlo k tomu, že starší generace byly přepsány, aby se tam vešly ty mladší.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 22:16

a ona tam neexistuje hřbitovní služba se seznamem? pardon že se tak ptám, ale např. u Sv. Kiliána (Davle) mají seznam přímo u paní matrikářky....
nebo na úřadě osoba, co má hřbitov na starosti....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 22:19

Benedikt Kocián 1850, punčochář, pravděpodobně vážený občan,
jeho manželka Anna, rozena Halla, 1845

Právě jsem zjistila, že mám chybu v rodokmenu, omylem mám u úmrtí dvě stejná data (moc úmrtí ani nehledám, ani nekontroluji, já ostuda. Takže možná ještě jeden Kocián - Bernardus, (otec Benedikta) ale to musím zjistit.

Dám do pořádku, podívám se, zda tišnovské matriky zcela náhodou nenabízejí ještě nějaká úmrtí a ozvu se. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 22:30

Karolina Vernerova píše:a ona tam neexistuje hřbitovní služba se seznamem? pardon že se tak ptám, ale např. u Sv. Kiliána (Davle) mají seznam přímo u paní matrikářky....
nebo na úřadě osoba, co má hřbitov na starosti....


Nedávno jsem zcela náhodně paní, co má hřbitov na starosti (MěÜ) diktovala pohřbené předky....
U nás třeba existovaly asi 4 starší knihy pohřbených, jedna se snad ztratila a hřbitov se třikrát přečíslovával. Kdo nezná historické vazby, tak nikde nic nedohledá... a to je vlastně nový hřbitov, otvíral se ke konci 19. století.
Já jsem se třeba pokoušela zjistit, kde je pohřbená provní prababička, zemřela 2 roky po příchodu rodiny do Ivančic. Bezúspěšně. Teta si myslí, že v hrobě rodiny Hansovy, , ze které pocházela dědečkova manželka, ale v době úmrtí prababičky nemohl nikdo tušit, že se právě narozený dědeček jednou ožení a za koho.
Vím, kde je pochovaný bratr dědečka, zemřel jako dítě, ale nevím, kde to je, (mám pouze účtenku za hrobové místo s číslem hrobu)
Ten předcházející, opravdu starý hřbitov, to jsem nikdy neslyšela, že by někde byly seznamy,. Dokonce by tam mohl -měl být pohřben Jan Blahoslav, biskup jednoty bratrské, po jehož hrobě se pátrá, kde se dá...(tedy odborní historikové) Pokud by snad existovaly seznamy, vědělo by se o nich...
V těch menších městech nebo vsích je to těžké.-...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 22:38

Je pravda, že se hřbitovní správou jsem tu nic neřešil a nepátral po seznamech či hřbitovních knihách, protože jsem ani neměl důvod, buď vím, kdo v hrobě je a v jakém vztahu ke mně je, nebo bych asi neměl právo na sdělování bližších informací, nebo si občas daného člověka dohledám v matrice. Ale předem tomu také moc nevěřím, že by se tu něco více dohledalo, na těch menších městech toho opravdu moc nebývá.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 22:41

on i hřbitov u Kiliána je prastarý.... (teda, Ti mniši tam nejsou) a malý- Davle má asi 1300 obyvatel. Tišnov má asi přes 9000, jsem našla....
asi to chce štěstí....
my jsme nakonec našli v hrobě zapsanou cizí paní a ona tam asi fakt je. jak je to možný nevím.

a taky nechápu, jak funguje databáze pražských hřbitovů- spoustu dávno zemřelých jsem tam nenašla- ale pořád ještě zaplať pánbu že je....

to jen když už jsme u toho hřbitovního témata.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Digitální náhrobek

Příspěvekod selinger » ned bře 22, 2015 23:17

Hrob mého praděda jsem po určitém pátrání nalezl, ale v jakém stavu :
Obrázek
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 14 návštevníků