nález po dvou letech hledání

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 19:30

Na Vysočině v části farností jsou přepsané některé matriky do rozšířených indexů
http://matriky.msts.cz/
Jako výchozí pomůcka pro hledání - ideální, autor si s tím dal opravdu práci, může to posloužit i jako vyhledávání míst, kde předka hledat podle výskytu příjmení. Právě jsem narazila i na bydliště (uvedené při sňatku) v Čechách.

Jinak - až se musím smutně usmívat. Třeba pro jednu generaci Navrátilů jsme prohledala určitě stovky matrik. Výchozí bod Brno, a pak sousetředné kruhy kolem...
Stejně jsem nenašla, ale jedna dobrá anonymní duše mně Jakuba podle indicií nakonec vyhledala. Nebýt této starší dámy, asi bych tehdy s genealogií sekla.
Teď se historie opakuje - hledám dědečka od Jakuba, neúspěšně dva roky, zapojila jsem známé, mám hlášeny výskyty Rudolfa Navrátila kolem r. 1719 a zatím nic,. ani narození, ani svatba.
Mám nastudované přesuny obyvatel podle panství, mám nápady vedoucí třeba až na Slovácko, zatím naprosto bez výsledku.
Pokud máte nějaká vysočinská příjmení, hoďte je na forum, (konkretní osobu asi nenajdu), výskyt příjmení občas vím.
Taky mám vypsané farnosti v okrese Třebíč, pokud by to pomohlo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 19:50

Moc děkuju, zrovna třeba o těchto stránkách vůbec nevím, muselo to dát opravdu hrozně moc práce, sám jsem se jednou pokoušel vytvořit index pro jednu nejstarší matriku, ale po pár stranách jsem to vzdal, byla by to práce na dlouho. Co se týče předků z Vysočiny, několikrát jsem tu zmiňoval problémy s dohledáním některých rodů z Třebíče a říkal jsem si, že se tu zeptám, ale nejdříve budu muset ještě projít okolí, abych mohl vycházet z toho, že je opravdu nikde nemohu najít a teprve pak se tu ptát, uvidíme, jestli je nakonec někde náhodou nenajdu.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 20:09

Teď se třeba pohybuji v matrice, kde hledám narození Rudolfa. Je moc dobré používat k tomu i
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_zdar.pdf

tedy seznam farností , zahrnutých obcí a matrik v nich.
Velmi často je v tomto seznamu uvedeno členění v matrice, bez něj bych polovinu možností přehlédla nebo ztratila spoustu času.
Jen pro zajímavost

Farnost Bohdalov. (hledám kolem r. 1717)
ta je tvořena 10 obcemi.
Jenže matrika je (asi) sestavena jen ze 4 částí, dalších 6 obcí je včleněno pod tyto čtyři.
kde začíná a končí jednotlivá obec, zjistím právě ze"seznamu", kde je napsáno, na kterých stránkách se najdou které obce a které další obce pod ně spadají.
Šílená práce ve spojení s číslováním - někde jsou stránkované jednotlivé stránky, v jiných místech matriky dvojstránky.
Přiznávám, že na to blbě vidím, takže v tomto případě mám štěstí, že hledám Rudolfa, toto jméno tam zatím vůbec není, a že nehledám Marii, která je na každé stránce 5x. Nemusím číst všechna příjmení :-)))
V Třebíči jsou slušné rejstříky, ale netuším, které období potřebujete.
Myslím, že dnes zvítězí zcela mimořádně TV - Policie Modrava, podívám se, jak pátrají jiní :-))) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 21:15

Opět moc děkuju, zatím jsem inventář zběžně prohlédl a náhodou jsem narazil na farnost Doubravník, kde bylo psáno "Záklasníkův mlýn" nedoložen, což mě zajímá, protože Doubravník je jen několik kilometrů od Tišnovské Nové Vsi, kde mi zmizeli předci Záklasníkovi, tak už tuším, kam se podívám příště. Co se týče dohledávání vesnic v matrice, to je někdy opravdu zlo, když hledám něco pod Lomnicí, kde je těch vesnic běžně kolem 16... :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod alenas » ned bře 22, 2015 22:09

Zora píše:Na Vysočině v části farností jsou přepsané některé matriky do rozšířených indexů
http://matriky.msts.cz/
Jako výchozí pomůcka pro hledání - ideální, autor si s tím dal opravdu práci, může to posloužit i jako vyhledávání míst, kde předka hledat podle výskytu příjmení. Právě jsem narazila i na bydliště (uvedené při sňatku) v Čechách.

Jinak - až se musím smutně usmívat. Třeba pro jednu generaci Navrátilů jsme prohledala určitě stovky matrik. Výchozí bod Brno, a pak sousetředné kruhy kolem...
Stejně jsem nenašla, ale jedna dobrá anonymní duše mně Jakuba podle indicií nakonec vyhledala. Nebýt této starší dámy, asi bych tehdy s genealogií sekla.
Teď se historie opakuje - hledám dědečka od Jakuba, neúspěšně dva roky, zapojila jsem známé, mám hlášeny výskyty Rudolfa Navrátila kolem r. 1719 a zatím nic,. ani narození, ani svatba.
Mám nastudované přesuny obyvatel podle panství, mám nápady vedoucí třeba až na Slovácko, zatím naprosto bez výsledku.
Pokud máte nějaká vysočinská příjmení, hoďte je na forum, (konkretní osobu asi nenajdu), výskyt příjmení občas vím.
Taky mám vypsané farnosti v okrese Třebíč, pokud by to pomohlo. Z

Zdravím-
nemůžu než pochválit autora stránky http://matriky.msts.cz/.
nebyly to sice dva roky hledání, pouze rok a půl, lea dopracovala jsem se před časem ke kýženému výsledku. Konečně vím jak to bylo s příjmením mé pra-prabáby Bajerové : Bajer-Bayer-Pager-Pajar-Pagar
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 22:21

Vím, že někdo z fóra byl s autorem v kontaktu, tak prosím vyřiďte neskutečné poděkování .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků