nález po dvou letech hledání

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

nález po dvou letech hledání

Příspěvekod janamic » ned bře 22, 2015 0:29

Dnes jsem smazala v rubrice Hledá se hledání po rodině Vojtěcha Michala *1812. Protože nikdo v rodině nechápe mé nadšení, vypíšu to zde.
Stala se mi taková to věc, zmizela mi jedna větev rodu Michalů z Heřmaně u Písku neznámo kam, poslední zápis jsem měla r.1848, a od té doby nic. Otec rodiny Vojtěch byl obecní sluha, tak jsem předpokládala, že mohl jít do služby opravdu kamkoli. V Heřmani se jim rodily (i umíraly) děti každé dva roky, manželce v době zmizení bylo pouhých 32 let, pravděpodobné tedy byly další děti. Že z Heřmaně odešli bylo jasné – v matrice jsou děti nového obecního sluhy. Prohledala jsem již dříve okolní farnosti a tím jsem zmapovala několik dalších rodů Michalů -jmenovců, kteří s naším rodem neměli společné předky. Jeden z nich byl rod v 15 km vzdáleném Těšínově. Jmenovci v Těšínově se objevovali již před rokem 1800 a v polovině 19. století již byli početní a rozvětvení ve dvou číslech popisných.
Měla jsem pouze dvě indicie pro hledání mých Michalů. První: syn Tomáš mohl byt svědkem r. 1884 na svatbě svému bratranci, dle špatně čitelného zápisu (navíc v živé matrice) se podařilo vyluštit „Tomáš Michal chalupník v Těšínově “, a protože to i ochotná paní matrikářka to viděla stejně, neudělala jsem si snímek. A tu chvíli jsem si totiž myslela, že už nebude problém Tomáše dohledat. Doma jsem využila sčítání lidu z roku 1890 a procházela dům od domu a skutečně v č.25 jsem Tomáše Michala našla. Jenže prokazatelně jmenovce, nikoli hledaného Tomáše. Vypadalo to, že ženich a svědek byli přátelé, nikoli příbuzní.
Druhá indicie: synovi Františkovi byl v rodné Heřmani vystaven křestní list pro manželský pas v prosinci 1883, z toho vyplývala svatba v lednu nebo únoru 1884. Opět jsem prohledala všechny matriky v okruhu cca 30km. A když jsem neuspěla v okolí, systematicky jsem začala prohledávat matriky O a indexy všech farností jihočeského kraje. Měla jsem pocit, že nemám začínat od A, začala jsem tedy od Z a prohlédla jsem 145 farností až jsem hledaný zápis našla ve farnosti Modrá Hůrka (40km od Heřmaně). A tak jsem je dohledala!
Vojtěch Michal původně obecní sluha se stal v cca 1870 hospodářem na polosamotě Fanfíry -41, kterou poté převzal jeho syn František. Jeho druhý syn Tomáš byl chalupník na Fanfírách 40, oba domy od sebe 50m, ale Fanfíry 41 patřily pod Záboří a č.40 pod Těšínov. Takže při hledání svědka ze svatby jsem byla krůček od řešení!
Každý nález, ale vyvolává nové otázky: Kde žili cca 20 let? Kde přišli k majetku? Je vysvětlitelná absence jakýchkoli matričních záznamů po dobu 27 let ?
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Miro1 » ned bře 22, 2015 9:49

To nadšení asi chápeme všichni tady... . Hledal jsem asi půl roku, kde se narodil jeden náš mlynář. V záznamu svatby bylo jasně napsané místo Leština... Tedy jednoduchá úloha, kterou děláme pokaždé - prohledám nejbližší obec jménem Leština - ejhle ono nic. Prohledám okolní vesnice - nic. Našel si všechny Leštiny v Čechách a na Moravě a ve Slezku (pak i ty vísky co ani nemají potok, i když hledám mlynáře...), protože mlynáři se mohli přesouvat docela daleko . Stále nic... Pročítal jsem stránky o mlýnech v bližším i vzdálenějším i hodně vzdáleném okolí, který mlýn by to tak mohl být... A pak jsem si jednou v podvečer přepnul mapu na Seznamu z běžné či turistické mapy na mapu historickou a uprostřed té mapy byl v lesích mlýn ozn. Leschtina. Byl jen asi 15 km od místa svatby, jen se dnes mlýn jmenuje jinak...Moje nadšení bylo dvojnásobné, pan farář z příslušné farnosti v matrikách hezky zvýrazňoval v matrice "mola" a "molitor", takže jsem se asi za hodinu posunul asi o 2 generace...
Pak jsem si řekl, že mně mohlo napadnout napsat Leština německy, ale nenapadlo...
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod ozana » ned bře 22, 2015 9:50

gratuluji, člověk musí být důsledný i v té dokumentaci (focení zápisů)
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 10:03

Ozano, však Vy jste v posledních dnech taky našel dva, dlouho hledané předky ....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod ozana » ned bře 22, 2015 10:27

ano, jistě, s velkou pomocí místní komunity a hlavně Vaší. Děkuji.

Viktor Krušandl stojící u počátků těžby uhlí na Karvinsku
údajná obec Arbendorf u Brna byla obec Albendorf (Bělá u Jevíčka), tady jsem z jedním s jeho potomků loni platili hledání v archivu v Německu (obec Erbendorf, nedaleko je Barnau).
viewtopic.php?f=5&t=13712

A Karolína o jejíž matce napíšou: dcera Ludmile Kalliwody služebné z Brna, dále se nic neví
viewtopic.php?f=5&t=5481
byla také nakonec nalezena
viewtopic.php?f=9&t=21176

Ještě jednou díky.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 10:34

V pohodě, to nešlo o děkování, spíš o to, že se všechno jednou zdaří ... chce to trpělivost a nápady :-)))
Hlavně pomohli Karolina nalezením odkazu na Krameriovi a Dawid vyluštěním oné obce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod janamic » ned bře 22, 2015 10:41

ozana píše:gratuluji, člověk musí být důsledný i v té dokumentaci (focení zápisů)

Ano, souhlasím - to je poučení číslo 1.
Poučení č. 2: pokud vidíte v indexu 31odkazů, 30 jich prohlédnete a vyloučíte, prohlédněte i ten třicátýprvní.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 10:47

a pak ještě stejně přečtěte matriku. budou tam ještě aspoň dva další. :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 10:47

no jo,l já se za poslední dva měsíce už i omlouvala realizačnímu týmu actapublica za to, že je zahlcuji prosbami o dokopírovaní zapomenutých skenů jak na běžícím páse a stejně ... předek nikde...
Pokud hledám zvláštní příjmení, třeba Stieglmaier, OK, to jde celkem dobře.
Ale hledat Navrátila, to je neskutečné. Oni jsou v každé matrice... jen můj Rudolf - nikde. Z.
PS Nezávidím, naopak přeju.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod bla.zena » ned bře 22, 2015 17:34

I já jsem se po dvou letech radovala z údajů, které jsem stále nemohla najít. Využila jsem služeb jistého genealoga. Informace jsem zhruba po týdnu obdržela - samozřejmě po odeslání finanční částky. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zde nedávno našla diskusi, ze které vyplývá, že pan genealog získal většinu informací od uživatelů těchto stránek :!: Měl by se o svůj honorář podělit...
EVA
bla.zena
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 22, 2013 17:18

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 17:55

to je dobrý! neuvěřitelné! ale na druhou stranu je to lichotivé- asi jsme fakt dobrý!
tak se příště zeptejte tady rovnou :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 18:14

My to tušíme :-))), bohužel,
tak nedoporučujte mezi známými pana "genealoga", ale naše fórum, pomáháme rádi a většina dotazů je pro nás takovou detektivkou.
Na konci pak ale není usvědčen vrah, ale nalezen předek :-))) Krev neteče, jen se radujeme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 18:23

a umíme lepší omáčky!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod Zora » ned bře 22, 2015 18:35

a vespolek se přitomnad luštěním pobavíme, to není k zahození.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nález po dvou letech hledání

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 19:13

janamic píše: A když jsem neuspěla v okolí, systematicky jsem začala prohledávat matriky O a indexy všech farností jihočeského kraje. Měla jsem pocit, že nemám začínat od A, začala jsem tedy od Z a prohlédla jsem 145 farností až jsem hledaný zápis našla ve farnosti Modrá Hůrka (40km od Heřmaně). A tak jsem je dohledala!


Nezbývá než opravdu obdivovat takovou vytrvalost a pogratulovat k zaslouženému výsledku. Jako každý zdejší badatel také mám několik předků nebo rodů, které usilovně hledám a snažím se zjistit cokoliv, co by mi napovědělo, kde je najít, ať už důvodem je jedno z mých nejbližších příjmení, fakt, že poslední známí nositelé žili teprve kolem roku 1800 a bylo by možné ještě postupovat o hodně hlouběji nebo třeba zapsané nezvyklé povolání apod. Nevím, že bych kvůli jednomu záznamu dosud prohledával více než 10 farností, ale chystám se na pár rodů, které budu muset hledat na celé Vysočině (tedy pokud jsou opravdu odtamtud), tak si zatím spíše sbírám mapy, dnešní, historické, mapy krajů, okresů, mapy s vyznačenými matrikami, farami, abych získal trochu ponětí a do boje se vydal po zuby ozbrojen... Pátrání mě nesmírně baví a klidně budu procházet i stovky stran bez indexů, pokud mám velké záruky, že tam hledané předky naleznu, ale jakmile tam předci nejsou, obvykle se moc nedokážu přimět pátrat nazdařbůh, hrozně mě demotivuje to vědomí, že předci mohou teoreticky být kdekoliv a beru to spíše negativně (tak tady nejsou, tady také nejsou a tam už vůbec ne), málokdy se upnu na pozitivní stránku (tady sice nejsou, ale alespoň vím, že tuto farnost už nemusím procházet). Takže opravdu klobouk dolů před Vaší vytrvalostí.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků