Jak staré matriky máte k dispozici?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 18:02

Každý z nás je omezen právě (ne)existencí) matrik v tom, jak "daleko" do minulosti se dostane. Není to o vlastních schopnostech, ale o dostupnosti zdrojů.

U mě je to na Tišnovsku nejstarší matrika pro Tišnov od r. 1778
V Ivančicích od r. 1600 - velice torzovitá
a v Brně sv. Jakub - 1587, Zde se mně však předci objevují až kolem r. 1800.
Zbytek matrik začíná kolem roku 1650, s výjimkou Brtnice, kde je pro změnu zase mezera po požáru 1683 - 1741

Určitě by bylo zajímavé vědět, jak staré matriky jsou kde k dispozici. Najít se to dá, ale .... , raději si to přečtěme podle zkušenosti v příspěvcích. Díky . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 18:09

Tak já uvedu ty moje případy...

Prokletá Nová Říše a tamní požár kláštera - tím pádem rok 1778 a dál ani ťuk.
Stará Říše - začátek 1740, předtím smůla, protože to patřilo k Nové Říši.
Telč - nádherné matriky, ale samozřejmě nejstarší část jen pro město Telč, začínají rokem 1635 (pokřtění), resp. 1654/1663.
Kolín - 1610. Jen takhle hluboko v téhle oblasti ještě nejsem (a budu asi až v důchodu).

A pak je to různé, většinou ta polovina 17. století, někde později. Holt záleží na štěstí. :)
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:19

Nejstarší židovská?
:-)
1785 (fakt tam byli tak poctiví, že poslechli císaře na slovo)
A jinak taky 1650 a pak se mi nepovedlo rozlousknout, jestli je předek můj nebo se jen jmenuje stejně- genealog udělal rodokmen, pro sebe, já mu připojila svojí část a tu jeho jsem si celou hledala znovu a nepotkali jsme se :-), naštěstí až u předposlední a poslední osoby....
V některých větvích ale zatím nevím- protože jsem zatím nevyzkoumala ty "první farnosti".... a když ano, nic jsem v nich nenašla....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Kašpar » úte bře 17, 2015 18:43

Pár z roku 1629, více z roku 1644, pak mladší ( koenc 17.st., 18. a 19.st.)
Starší údaje z různých soupisů biřmovaných, stavů duší apod.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:45

mít tak dvacet let navíc :-) volných myslím- stav duší, tam já se prostě nemám šanci dostat- nějak se mi to nevejde do denního rozvrhu :-)
závidím!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Kašpar » úte bře 17, 2015 18:56

Karolina Vernerova píše:mít tak dvacet let navíc :-) volných myslím- stav duší, tam já se prostě nemám šanci dostat- nějak se mi to nevejde do denního rozvrhu :-)
závidím!


Však je to za cenu mnoha poseděných - v archivu - a posléze probděných - při přepisu do pc - hodin.
Ale to určitě zná více těch, co se zajímají o předky.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 19:14

Karolino, jak je to s genealogickými zápisy u židovských obyvatel.
Před nařízením psát matriky, je zapisovali do katolických, ale zřídkavost záznamů mě utvrzuje v tom, že se to snad ani moc nedodržovalo.

Ještě před tím vím o zápisech na stuze, kterou bylo dítě ovinuto v peřince , kam se uváděly všechny důležité info pro novorozeně. Tato stuha se pak uchovávala jako osobní "doklad" v rodině.
Vedly se v synagogách nějaké židovské knihy, zápisy o narození svatbě, úmrtí? Řekněme v 16., 17. století , které třeba i byly zničeny?
Zachovalo se někde jinde ve světě něco?
Vím, že spousta židovských rodin (především ze zahraničí) má propojené své předky až s biblickými židovskými rody, jak se to dělá, jak překonají období, kdy záznamy neexistují?
Samozřejmě je asi možné stavět na , nevím, jak to napsat, ale představení židovské obce v minulosti se od svých předků učili memorovat dějiny rodu, takže se spousta informací možná dodnes zachovalo jen v mluvené podobě.
Udělej si tu třeba okénko, kde bys mohla, pokud chceš a máš čas ,občas napsat nějaké info o tom, co by pro ostatní mohlo být zajímavé, nebo kam bychom Ti mohli posílat dotazy. Co ty na to?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod hanysta » úte bře 17, 2015 20:34

U mě nejstarší pro Hlohovec (Valtice) - rok 1615.
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Paca » úte bře 17, 2015 21:10

1647-Opolany
1721-Žehuň
1685-Městec Králové
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 21:52

Zorko, ty jsi asi větší expert než já- já s tím jen musím bojovat (jsem Dalibor s houslemi.)
Obávám se, že knihami familiantů a občas nějakým tím pečlivým katolickým farářem končíme. Zcela. Nejen proto, že neměli příjmení (fakt ne! zápisy jsou ve smyslu: "Áron, žid votický žádal....")- ani se jim moc psát nechtělo... a navíc jinak než hebrejsky....
O tom, že byly starší knihy je zde http://www.jewishgen.org/austriaczech/czechguide.html
volně přeložená věta, kterou mám na mysli:
"The project Bohemia, Moravia and Silesia Judaica seeks digitize much of the earliest Jewish records from 1520-1670. A summary of the data and list of towns is here. There is a fee for access. Note that in most of these records, Jews are not listed with family names, so the data is of limited utility for genealogical research."
(Projekt Bohemia, Moravia and Silesia Judaica se snaží digitalizovat nejstarší zápisy t let 1520- 1670. ...blablabla a pak to přijde..... Uvědomte si, že ve většině těchto zápisů nejsou příjmení, takže mají jen omezenou genealogickou vypovídací hodnotu.")
http://bmsj.eu/index.php?option=com_con ... &Itemid=18
(ale kolik to ten poplatek, jsem nezkoumala).

Pak ještě knihy obřízek- ty jsou starší, ale ještě jsem je nehledala a sčítání židů (nejstarší z roku 1724)- taky jsem zatím nehledala- ještě jsem se neprohrabala....
A k mappa, mappach, wimple apod. (povijanu): prý je jich jen pár (cca 1200) v Židovském muzeu a to je fakt pro mne ještě hodně daleko- ale ano tam jsou ty informace... Jen nevím, jak se k nim věky prokousat, jak najít mostíček... (o povijanech https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120064375).... a pak jak je přečíst, že?

Snad bychom mohli otevřít okénko všichni dohromady- na začátku v prvním příspěvku vypisovat zdroje a pak prostě psát, co a jak by bylo k řešení a popisovat zkušenosti s těmi zdroji.... Jen doufám, že nás bude víc...
A teď se jen modlím, ať se objeví někdo, kdo už přečetl i povijan a ví jak na to!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 22:00

Karolino, ještě jsou velice užitečnou záležitosté pozůstalostní spisy. Ty vřele doporučuju.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 22:03

Ano, to jsme si psali onehdá- že super. (viewtopic.php?f=13&t=20342&p=95052&hilit=poz%C5%AFstalostn%C3%AD+spis#p95052)
Jen jsou prý od roku 1800 a jen tam, kde se dochovaly... (říkal pan archivář)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Rostja » úte bře 17, 2015 22:04

Třeboň = 1630
Horní Dubenky - evangelická církev = 1784, ale před tím jsou zápisy v katolických matrikách ve Studené = 1706
Dačice = 1662
Želetava = 1740
Rostja
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned bře 15, 2015 17:53
Oblast pátrání: Volfířov, Dačice, Třeboň, Želetava, Telč, Horní Dubenky, Jihlávka, Zahrádky, Domašín

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 23:25

Karolina Vernerova píše:Snad bychom mohli otevřít okénko všichni dohromady- na začátku v prvním příspěvku vypisovat zdroje a pak prostě psát, co a jak by bylo k řešení a popisovat zkušenosti s těmi zdroji.... Jen doufám, že nás bude víc...


Okénko jsem otevřela, za experta se nepovažuji, natož v téhle oblasti :-)))
Jen se zatím marně snažím skládat střípky...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak staré matriky máte k dispozici?

Příspěvekod pentagun » stř bře 18, 2015 8:52

Karlovy Vary 1569
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků