Reklamace placeného rodokmenu.

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 19:08

Máte někdo zkušenost nebo aspoň nápad, jak řešit případy, kdy jsou v profesionálně vytvořeném rodokmenu chyby nebo nedostatky?
V poslední době mě oslovilo pár lidí (mimo fórum) a ptali se na zjevné "blbosti", nebo nejasnosti, kterým nerozuměli, které jim do rodokmenu přidal, špatně přečetl či vyhodnotil profesionání genealog.
Vzhledem k tomu, že se jednalo jen o generace cca do r. 1850, nejednalo se o chyby v návaznosti předků (aspoň zatím žádný zadavatel na to neupozorňoval).
Vzhledem k částkám, které jsou účtovány vesměs za jednotlivý nález, zpracování, a celkové ceny, nejde zase jen o finanční "prkotiny".
Zákazník většinou neumí číst kurent, nemá moc šancí si ověřit, zda je vše naprosto správně a na chyby přijde vlastně náhodou.
Většinou se o reklamacích ve smlouvě nehovořilo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Kašpar » pon bře 16, 2015 19:14

Snad jedině si přečíst, před podepsáním, smlouvu vztahující se k zakázce.
Pokud je ovšem vůbec smlouva vyhotovena.

Nevím, zda je povinností uvádět - všeobecně - ve smlouvách možnost reklamace a za jakých podmínek.
Možná, že na to bude nějaký paragraf.

Ale to je jen můj tip.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod czluny » pon bře 16, 2015 19:27

Zde vyzaduji uplatnit reklamaci a oni do 30 dnu napravi. V pripade nesplneni lze odstoupit od smlouvy:
rodokmeny.gumito.cz/cs/obchodni-podminky/#part7

Urcite je na to nejaky zakon, kde jsou pravnici:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 16, 2015 19:35

nejsem si jistá, jak reklamovat chyby, o kterých nevím- myslím tím to, jakou máš záruku, že když odhalíš, že zahradník neměl zahrádku, že tam dalších ptákovin není víc?
půjdeš s tím za znalcem, který to třeba i přečte, ale vyhledávat znovu to nebude, že?

ale reklamovat jako službu by to určitě mělo jít, to je standardní- jen mi to přijde podstatně komplikovanější...
no, Claricia snad vědět bude....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 19:54

U Claricie ovšem nehrozí , že bude dělat chyby z neznalosti, nebo že by to flákala, Pokud jsem viděla její výsledky práce, tak klobouk dolů, určitě nemá s reklamacemi problém :-)))

Zajímala by mě zkušenost nějakého zákazníka, který se chyby pokusil reklamovat , či vyplacené peníze požadoval zpět.
Chyba v návaznosti předků je zásadní, rodokmen prostě od jisté osoby patří někomu jinému. Určení, zda se jednalo o zahradníka velikostí majetku nebo profesí - zcela jistě není zásadní, ale to je prostě špatně, chybně.
Nevím, jestli existuje nějaký reklamační řád třeba na profesionální překlady, tady je to trochu podobné. Překlad si zadávám proto, abych měla jistotu , že doklad, dokument je přeložen správně, současně ale výsledek nemohu sama zkontrolovat. Totéž platí o čtení matrik....
Překladatelé ale musí být registrování, a smějí plnit svou profesi za určitých, předem daných podmínek. (Soused, který tvrdí, že umí cizí jazyk .... sem nepatři)
Napadlo mě to, když dlouhodobě sleduji ty z nás, kteří si sem chodí nechat si přečíst text, který pak předloží zákazníkovi. Z některých příspěvku je ale zřejmé, že o genealogii moc nevědí. Konkretní nicky po mě nechtějte, jsou i tací, kteří těch nicků mají více. :-))) a někdy si navzájem odpovídají. :-)))

Pozn. Pro pořádek - nepřivydělávám si jako profesionální genealog, jen občas píšu články o historii rodů - naprosto zdarma.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 16, 2015 20:09

vsuvka: já jsem spíš myslela to, že se C. informovala, jak to funguje, když přijde nespokojený zákazník, že by to měla špatně mne ani nenapadlo...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 20:26

Karolina Vernerova píše:vsuvka: já jsem spíš myslela to, že se C. informovala, jak to funguje, když přijde nespokojený zákazník, že by to měla špatně mne ani nenapadlo...

To je jasné, jenže asi zrovna Claricie moc zkušeností s reklamacemi mít nebude :-))). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 22:39

Takže se nemýlím, v podstatě slušný způsob jednoduché obživy. Nemusím toho moc znát, cokoliv napíšu, je v podstatě zákazníkovi utajené (neumí si ověřit správnost), takže ho často ani nenapadne, že by se mohlo jednat o chybu...
A i kdyby, reklamace chyby je velmi těžce vymahatelná :-)))

Když si udělám mustr na rodovou kroniku :-))), tak stačí jen doplňovat jména, data a obce.
a na čtení si někoho mohu najmout, nakonec i na vyhledávání v matrikách. ...
Nějaká ta pětka do kapsy to spraví, :-)))
Nechci se dotknout v žádném případě poctivých profesionálů, jen reaguji na několik "inzerátů" které se tu v poslední době objevily.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:19

To jsem už za svůj život pochopila, jenže když si objednám stůl, svetr, zájezd, opravdu domu... vidím i jako laik , zda výsledek splňuje zadání. U rodokmenu to jako laik nepoznám. V tom je problém, kterého mnozí zneužívají.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:38

jen poslední poznámka
- všechny Vámi uváděné komplikace aspoň poznám v okamžiku, když výrobek přestane plnit svou funkci - voda teče nebo neteče, pračka nepere, boty se rozlepí, postel se rozpadne.
Rodokmen - co na něm poznám? po roce, po deseti, po padesáti letech. On se tváří stále jako správný. Poznám to jedině náhodou, kontrolou odborníkem, nebo vlastním pokročením v oblasti genealogie.
Takže zhotoviteli takového rodokmenu většinou vůbec nic nehrozí. (těm elektrikářům, vodařům, ševcům , prodavačům mohu výrobek vrátit, uplatnit reklamaci, "vynadat" , pomluvit v oklí nebo se aspoň poučit do budoucna a dále nespolupracovat). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Reklamace placeného rodokmenu.

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 17:37

Děkuju za potěchu duše, dneska jsem to potřebovala... :)

Každopádně k reklamacím - otázkou je, co by bylo reklamováno. Pokud rodová linie (kdy by se jednalo o špatné zařazení rodiny, chybné dohledání předků a podobně), pak by došlo k nápravě ověřením dokumentů a následně dohledání správné linie, to samozřejmě zdarma. Pokud by byla reklamována rodinná historie s tím, že jsou tam uvedeny chybné informace (právě ta různá povolání, místa a tak dále), pak bych rodinnou historii přepsala a nechala převázat. Samozřejmě na své náklady.

Jedná se o práci na zakázku, nikoli sériovou výrobu, takže je to s reklamacemi samozřejmě těžší. Postup pro zákazníka: Pokud přijdu na to, že je to špatně, tak dotyčného genealoga kontaktovat a žádat nápravu. Rovnou navrhnout řešení, tedy buď nápravu, snížení ceny nebo podobný postup.

Ale popravdě, ještě to zkonzultuji s právničkou, co ona na to.

Občas se mi stane, že doplňuji rodokmen, zděděný po jiném genealogovi - a bohužel ve většině případů na chybu narazím. Nebývá to nic tragického, špatně zapsané příjmení, občas jako předek dítě, které zemřelo v dětském věku (a druhé se stejným jménem se narodilo po něm)...

Jak psala Zora, jediný způsob, jak příjít na chybu, je kontrola někým dalším, případně vlastním pátráním.

Když tady a na Okounovi probíhala debata o věcných chybách v rodinné historii, tak jsem se přesně o tomhle bavila s mužem - že vlastně zákazník nemá v drtivé většině případů šanci přijít na to, že je něco špatně. Což je přesně to, co mě na tom diletantství neskutečně štve...
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků