Jak hluboko jste se dostali?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Shari » úte bře 17, 2015 10:22

Ženská linie je, že matka předává dceři... takže matka, její matka a zase její matka... a pěkně v každé generaci jiné jméno :-)
Shari

Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 12:41

No to jo, jen myslím, že třeba babička byla pyšná, že je Šlencová (po otci) apod...
TY Karolina
Karolina Vernerova

Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 15:09

Ber to podle sebe, která linie by te zajímala více? mužská, ženská?:
Mě tedy obě :-))), dokonce i linie nevlastní prababičky, 2. manželky pradědečka, byť s ní nemám žádné geny společné. ale vychovala dědečka, předala mu něco ze svého chování, stejně jako nevlastním vnučkám.

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 15:10

no právě- ale ztrácím soustředění- to je tím, že vždycky někam napíšu a po delší době, když už jsem zase někde úplně jinde, tak se mi vrátí odpověď a to mne pochopitelně nadchne, tak zase přejdu atd....
:-)
no to je na jiné povídání...
TY Karolina
Karolina Vernerova

Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník

Příspěvekod Paca » úte bře 17, 2015 15:38

Tak to máte pěkné výsledky :)
Paca

Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Příspěvekod pazve » úte bře 17, 2015 16:31

zdravím všechny,
vlastními silami jsem se dostal do poloviny 17.století, ale hlodá ve mě červík o možné spojitosti s rodem Zvěřinů z Lancova a Rakova. Ale asi z toho nebude nic, protože mnou nalezený původ naší linie je v oblasti Luže, Košumberka a okolí.
pazve

Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Příspěvekod jirkabart » úte bře 17, 2015 17:42

Doposud nejstarší matriční zápis narození svého předka jsem našel v roce 1606. Teoreticky bych se ještě před rok 1600 dostat mohl, ale moc tomu nevěřím - chotěšovské (okr. Plzeň-jih) matriky narozených začínají v roce 1599 (jsou to nejstarší matriky v širém a dalekém okolí) a není vůbec jisté, že najdu ještě nějaký rod předků, který v oblasti tehdejší chotěšovské farnosti žil.
Naposledy upravil jirkabart dne čtv srp 20, 2015 16:55, celkově upraveno 1
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
jirkabart

Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 18:16

Já si kvůli dnešním debatám ten svůj rodokmen snad i otevřu... :)

Nejstarší matriční zápis 1655. Když to srovnám s jinými tady, tak jsem v podstatě hrozná ostuda. ;-) Ale holt nejsou knihy, nejsou záznamy.

Ale budiž mi útěchou, že to vyvažují pozemkové knihy a tamní zápisy, pocházející z druhé poloviny 16. století, konkrétně hned několik zápisů k různým rodinám mých předků z let 1582/1583.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Claricia

Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:27

Já se k pozemkovým knihám ani nedostala :-) takže kdepak ostuda....
TY Karolina
Karolina Vernerova

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 18:38

Já pátral v MZA v pozemkové knize jen jednou (poloviny 18. a 19. století) a teprve včera jsem si poprvé otevřel lánové rejstříky pro své předky, už mi zbývá "jen" pochopit, co se tam všechno zapisovalo a co to znamená...
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 18:41

zedir píše:Já pátral v MZA v pozemkové knize jen jednou (poloviny 18. a 19. století) a teprve včera jsem si poprvé otevřel lánové rejstříky pro své předky, už mi zbývá "jen" pochopit, co se tam všechno zapisovalo a co to znamená...

Krátké shrnutí toho, co je v LR obsaženo, najdete třeba tady: http://rodokmen.nase-koreny.cz/vesnice/lr/trest_lr.htm

A tady je to nejdůležitější:
Tabulka v lánovém rejstříku uvádějící jednotlivé sedláky v jednotlivých vesnicích má vždy ustálenou podobu - první jsou uváděni největší sedláci - tj. ti, kteří drží největší rozlohu orné půdy. V každém řádku je pak jako první vždy uveden sedlák sedící na gruntě v době sepsání lánového rejstříku, jako druhý je uveden sedlák "před" (vor) - v době sepsání první lánové vizitace. Jsou zde uvedeni jak sedláci držící půdu, tak domkaři bez půdy, a také opuštěné nebo pusté grunty (oedung - nové nebo staré).

Sedláci jsou zde rozřazeni podle rozlohy polí – podle tzv. berního lánu. Berní lán byl určen počtem měřic a kategorií (třídou - Classe) půdy. V případě půdy první kategorie (půda, do které se seje pšenice) to bylo 100 měřic osevu, druhé kategorie (půda, do které se seje oves) to bylo 125 měřic, v případě půdy třetí kategorie (půda, do které se seje žito) to bylo 150 měřic. Dále zde najdeme údaje týkající se osévání půdy. Jedná se o údaj, na kolik kusů orné půdy sedlák seje, tj. na kolika místech má pole. Osev se uvádí ve starých rakouských plošných mírách – Metz a Achtel, tedy měřice, která činila 0,19 hektaru, a achtl, který se odvozoval od měřice – už z jeho názvu vyplývá, že se jednalo o jednu osminu měřice.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Claricia

Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:42

Stačí si přečíst veškeré zdejší matematické úlohy a hned Vám to bude jasné :-)
(mám z toho hrůzu)
TY Karolina
Karolina Vernerova

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 18:50

Claricia píše:Krátké shrnutí toho, co je v LR obsaženo, najdete třeba tady: http://rodokmen.nase-koreny.cz/vesnice/lr/trest_lr.htm

Moc děkuju, umíte to moc krásně podat a shrnout, včera jsem se na to koukal stylem "jé, tady je nějaké číslo, tam je nějaké číslo a jé, tady je další číslo, dokonce větší než to minulé :)

Karolina Vernerova píše:Stačí si přečíst veškeré zdejší matematické úlohy a hned Vám to bude jasné :-)
(mám z toho hrůzu)

No právě, všechny ty přepočty zde mi byly odstrašujícím příkladem, proč výlet do krajin lánových rejstříků odkládat :)
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Rostja » úte bře 17, 2015 22:31

V matrikách mám nejstarší záznam z roku 1639, k ostatním zdrojům jsem se zatím moc nedostal.
Rostja

Oblast pátrání: Volfířov, Dačice, Třeboň, Želetava, Telč, Horní Dubenky, Jihlávka, Zahrádky, Domašín

Příspěvekod pentagun » stř bře 18, 2015 8:57

Nejstarší zápis 1605, svatba předka v Karlových Varech, narození 1609 tamtéž. Hodně mi dělání této větve usnadnilo že už někdo předemnou rodokmen dělal, takže v matrikách jsou tužkou poznámky.
TY Tomáš
pentagun

Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma