Matriční detektivky aneb "kam dál" v pátrání?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Matriční detektivky aneb "kam dál" v pátrání?

Příspěvekod Monty » pon bře 16, 2015 11:07

Hezký den,
ráda bych se poradila se zkušenějšími genealogy, jak postupovat v dané situaci nebo zda vůbec existuje nějaký způsob, jak dohledat chybějící údaje z matrik.
Jedna větev mých předků pochází z malé obce Struhadlo (farnost Němčice). Postupovala jsem "odzadu", tzn. z novějších matrik ke starším, ale už v první polovině 19. století jsem narazila na hned tři rodiny téhož příjmení. Podle kroniky obce patří oba rody, které sleduji, k "původním" selským rodům, usedlým v obci, resp. rod Mašků je zapsán pod příjmením Mašek, druhý jako rod "Diviše Tůmy", jenže příjmení Tůma se dále v matrikách nevyskytuje, nebo jsem na něj aspoň nenarazila, takže předpokládám, že mohlo dojít k přejmenování rodiny na základě usedlosti - Divišů je totiž v obci několik. To ale není až tak podstatné.
Rodokmen jsem sledovala "po chalupě", podle čísla popisného. Jak ale propojit ostatní rodiny téhož příjmení z ostatních čísel popisných? Obec je opravdu malá, dá se reálně předpokládat, že tam rodová spřízněnost bude. Jenže ve starých matrikách už chybí údaje o prarodičích. Momentálně jsem v roce 1735 a zápisy vypadají takto:
Pokřtěno dítě Vít, (otec) Vít Mašek, (matka) Markéta, poddaná do Plánice, kmotři Petr (?), Václav Petr, Kateřina Poušková (?), všichni ze Struhadla.
Mám doloženého Víta Maška, zemř. 1839, podle udaného věku se narodil cca v roce 1752. Tak co s tímhle Vítem? Může to být otec? Že by měl dítě v sedmnácti? Anebo je pravděpodobné, že najdu mladšího bratra stejného jména, že tenhle první zemřel?
Zrovna Maškovi jsou v obci jen jednou, zatím jsem jiné nenašla. A co s Divišovými, kteří obsadili tři nebo čtyři chalupy? Když v matrikách chybí údaje otců, asi nikde jinde nebudou, že?
Začínám se bát, že tyhle rozmnožené rodiny nedám nikdy dohromady. :)
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova

Re: Matriční detektivky aneb "kam dál" v pátrání?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 22:34

Nespoléhejte příliš na vek, uváděný v matrikách. U svateb bývá ještě spíš v pořádku, ale není nic divného, když se pár let přidá nebo ubere jak ženichovi, či nevěstě, a u úmrtí se může skutečný věk rozcházet velmi často. Nejhorší je to u úmrtí starých osob, i deset let rozdíl není mimo normu .
Vždy je třeba najít další aspekty, které potvrzují totožnost osoby :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriční detektivky aneb "kam dál" v pátrání?

Příspěvekod Zora » pon bře 16, 2015 23:00

Já to vůbec nepočítala, to je věc každého badatele, jen jsem upozorňovala na tento zádrhel .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriční detektivky aneb "kam dál" v pátrání?

Příspěvekod Monty » úte bře 17, 2015 0:07

Monika píše:17 let rozdíl mi připadá už docela dost velký na to, že se měl narodit a zemřít ve stejné farnosti (jestli to dobře chápu). Připadá mi jen málo pravděpodobné, aby to byl skutečně jeden a ten samý hledaný Vít. Chtělo by to projít matriku, vypsat narození a úmrtí...

Vít zemřel 1839, věk byl zřejmě zapsaný 87 let, když má Monty spočítané narození kolem 1752. Ten nalezený Vít se narodil 1735, to je ještě o 17 let později, čili by zemřel ve 104 letech. Spíš bych čekala, že u úmrtí bude věk zapsaný vyšší než nižší, takže u nalezeného Víta bych čekala spíš zápis o úmrtí něco jako 120 let a víc.


Tak já dokonce našla záznamy o sňatcích obou Vítů.
Vít Mašek, syn Víta Maška, oddán roku 1734. K němu bude patřit syn Vít, narozený roku 1735. (30. 5. 1735: Pokřtěno dítě Vít, otec Vít Mašek, matka Markéta, poddaní do Plánice, kmotři Petr Ticháček (?), Václav Petr, Kateřina (Toušková ?), všichni ze Struhadla.)

A pak je další Vít Mašek, syn Víta Maška, oddán roku 1783. Což by měl být ten narozený kolem roku 1752... jenže v letech 1752 - 1754 žádný Vít Mašek není. :(
Monty
 
Příspěvky: 130
Registrován: ned dub 01, 2012 16:38
Oblast pátrání: Nepomucko, Klatovsko, Blatensko, okolí Zdíkova


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků