Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod zedir » sob úno 21, 2015 23:37

Dobrý den,

pokud někdo má předky na Tišnovsku nebo se o tuto oblast jen zajímá, mohu doporučit zajímavé stránky http://www.tisnoviny.cz/, kde je věnována řada článků méně známým nebo v podstatě neznámým kapitolám zdejší historie, nejedná se tu o nic, co by se dalo běžně dočíst v klasické literatuře nebo na internetových stránkách daných měst a vesnic, jsou tu naopak příběhy místních rodáků a někdejších postav, historie různých sportů, popis hrdelního práva v Tišnově, nedávné archeologické odhalování zapomenuté šibenice, kamenné kříže v okolí, rekonstrukce hrobek posledních světských pánů Tišnovska Mundyů a Vittinghofů a popis jejich nádherných náhrobků, tragické příběhy židovského obyvatelstva za 2. světové války, historie městského znaku, kterou jsem se opravdu jinde nedočetl, pravěká kultura tišnovien a mnoho dalšího. Pokud někoho taková témata zajímají, vřele doporučuji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod Zora » ned úno 22, 2015 7:02

BENEDIKT KOCIÁN – UTAJENÝ TIŠNOVSKÝ RODÁK
tak tenhle článek je pro mě velice zajímavý,
jde o "můj" rod a máme společného prapředka Kociána Benedikta :-))) st.

Inu, autor mně "vyfoukl" téma, neb jsem si shromažďovala podobné informace :-)))
M.j. jsem kdysi psala tuto informaci tišnovskému muzeu, ale nedostalo se mně odpovědi.
Z


Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 22, 2015 7:56

moc zajímavé- aspoň mám co číst :-)
nikoho tam nemám, ale tišnovien to bude něco pro mne :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod zedir » ned úno 22, 2015 20:14

Zora píše:BENEDIKT KOCIÁN – UTAJENÝ TIŠNOVSKÝ RODÁK
tak tenhle článek je pro mě velice zajímavý,
jde o "můj" rod a máme společného prapředka Kociána Benedikta :-))) st.

Inu, autor mně "vyfoukl" téma, neb jsem si shromažďovala podobné informace :-)))
M.j. jsem kdysi psala tuto informaci tišnovskému muzeu, ale nedostalo se mně odpovědi.
Z


Zora


Určitě sem to téma někdy dejte, jistě budete mít další zajímavé postřehy a informace, které si moc rádi přečteme :) Jinak souhlasím s tím, co se v článku píše - že se v Tišnově o Benediktu Kociánovi ani neví. Já o něm slyšel poprvé až na těchto stránkách. A to stejné se opakuje i u nejednoho dalšího rodáka, který tu má svůj článek. Zrovna tak pozapomenutým rodákem je Jan Richter, hokejový brankář ze ZOH 1952 a také MS 1953 a 1954 (v roce 1953 se však výprava musela předčasně vrátit, protože zemřel Klement Gottwald). Jana Richtera mám ve své přízni, i když nevím přesně, v jaké, jeho předci se mi někde ztratili a mí předci Richterovi také (z vyprávění ale vím, že se znali a navštěvovali s dědou, jehož matka byla rozená Richterová). Podle toho, co jsem o něm slyšel a četl, tak vedle toho, jak pozitivní a optimistický člověk byl, tak také to, že on i se svým otcem byli Járové Cimrmanové své doby, jen Jan Richter se na poli sportů věnoval minimálně hokeji, fotbalu, basketbalu, házené, cyklistice a desetiboji - a nejednou i na vrcholové úrovni, na úrovni republikových mistrovství apod. Zde se popisují jeho sportovní začátky a je tam zpočátku zmínka o Jindřichu Kociánovi, jistě také nějaká přízeň.

Karolina Vernerova píše:moc zajímavé- aspoň mám co číst :-)
nikoho tam nemám, ale tišnovien to bude něco pro mne :-)


Jak rád dělám Tišnovu reklamu :) Zrovna o tom tišnovienu... Jednou jsem se bavil s kamarádem archeologem a on jen tak mezi řečí zmínil "... a pak ten váš tišnovien, jak víš..." a já si říkal co? Kde? Kdy? Jak? Do doby, než jsem si přečetl tento článek a také kapitoly v nové výpravné 600stránkové knize, ani bych nevěděl, že něco takového existuje.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod Zora » ned úno 22, 2015 20:30

Komunikovala jsem dnes s těmi novinami, kupodivu se živě zajímali o moje sdělení, že jsem o faktu Kocián - Chile - pravnučka... informovala tišnovské muzeum bez odezvy :-)))
Tady jsem to občas zmiňovala, v příbuzenstvu měli i provazníky, u jedné ženy bylo uvedeno cosi, co jsem "přečetla" jako Sailerin, tudíž jsem si myslela, že byla námořnice a hned mně vyskočila souvislost s Chile... No, byla provaznice. To byly moje začátky ...

Možná se s nimi dohodnu a nabídnu jim článek o Stieglmayerovi, nakonec to byl tišnovský hejtman :-))), jak uvádějí Paměti veverské...
Ještě kdyby se tak našel někdo, kdo by zpracoval historii mlýnů na Tišnovsku, to by byla paráda...

Co se týká hokejového mužstva, někde mám doma fotografii zhruba z let 1952-4 z Berlína, s podpisy hráčů :-))), jestli je tam ovšem Richter, to netuším... Vím, že je tam Bubník. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod zedir » ned úno 22, 2015 22:29

Zdá se mi to podivné, že nereagovali... Osobně jsem s muzeem nic nevyřizoval, ale jak znám jejich místní aktivity, přijdou mi jako správní tišnovští vlastenci a patrioti, kteří by se na takové informace měli chytit jako ryba na háček... Sailerin jsem dosud ve slovníku neměl, ale kdybych to našel v matrice, tak by mi to zase evokovalo Salieriho :)

Mlynáře na Tišnovsku bych také bral všemi deseti, ale zkouším si představit, kolik práce by to obnášelo, jakmile mám někde předky mlynáře, tak kolik to dá práce a hledání najít jeden záznam... Ale umím si to představit jako nádherné téma pro nějakou absolventskou práci, autor by však tak "trochu" pletl sám na sebe bič...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod Zora » ned úno 22, 2015 22:44

Nemám jim to v muzeu za zlé, bylo to mailem, třeba to ani nedorazilo :-))). Vím z vlastní zkušenosti, že třeba v Ivančicích jsou ženy, které znají snad úplně všechno, rády se podělí a stejně tak jsou rády za cokoliv, co do muzea přinesu.

Určitě spoustu znalostí - především o mlýnech na Bílém potoku má starý pán v Jarošově mlýně na kraji Veverské Bítýšky. neuvěřitelné množství exponátů, naprosto funkční zařízení a ještě před dvěma, třemi lety, kdy jsem tam byla, nesmírně fundovaná prohlídka.

V Březině je mlýn z části předělaný na malou elektrárnu, majitel nesmírně vstřícný, a stojí tam dodnes kus mlýnského domu. Na netu se dá najít spousta informací, ale bohužel, ne vždy je vše stoprocentně ověřené...

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Historické zajímavosti a příběhy z Tišnovska

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 22, 2015 22:45

Zedirovi: díky za tip, přečtu si o tom a vesele zdravím z hor Rýbrcoulových, kam mizím zase na čas do datové ilegality
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků