Dědečku, vyprávěj

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod Lukisson » stř led 28, 2015 23:25

Přeju hezký dobrý večer,

nevím zda znáte knihu Dědečku, vyprávěj.. Ve zkratce je to kniha, kde jsou různé otázky a děda ( variantně i babička ) knihu vyplní.. Ve výsledku máte hezkou vzpomínku a vyprávění o životě dědy..
Knížka je to hezká, ale já raději dávám dárky vlastnoručně vyrobené, takže jsem se rozhodl takovou knihu stvořit na míru..
Proč to ale píšu, hledám inspiraci pro další otázky.. Plno jich mám, ale přesto by se ještě nějaké hodily..

A proto se ptám.. Máte nějaké nápady..??.. Je třeba něco na co jste se chtěli Vašich prarodičů, příp. rodičů, zeptat, ale už nemáte možnost..??..

Děkuju za jakékoliv tipy..:)

P.S. Myslím, že se to i týká genealogie, pokud mají admini názor jiný, tak se předem omlouvám..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 29, 2015 8:16

to je skvělý nápad; zrovna mi jedna pani psala, že chce takový šanon na zakládání babiččiných a dědečkových psaných vzpomínek :-)
nemůžete sem spíš dát ty otázky, abychom se neopakovali? no jo, jenže to by zase šli snadno převzít, že :-(

já bych chtěla vědět, kde se potkal s babičkou, jestli někdy kouřil, kdy řídil poprvé auto, za co dostal pokutu v mládí, kdo byl jeho největší vzor/hrdina/sportovec, kdy byl poprvé v cizině, jestli se potkal se Masarykem, jaké jídlo měl nejraději jako dítě, co dělal za války, s kolika dětma chodil do školy a kam, jaký pil kafe, jak se jmenoval jeho nejlepší kamarád, do koho se poprvé zamiloval.... fakt tisíce otázek.... ptejte se rychle, dokud dědečka máte (mně odešli kolem mojí třicítky během čtyř let)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod galulois » čtv led 29, 2015 9:41

Bral se děda s babičkou z lásky nebo museli? Takovou otázku jsem položila a od tý doby děda nevzpomíná. Tak pozor! :-) Nechtíc, že se v rodině povídalo, že se praděda nechtěl z první světové vrátit domů, protože tam prý založil novou rodinu... No některé otázky jsou takové nehezké, že. Nebo jsem urejpaná vnučka.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod Lukisson » čtv led 29, 2015 9:48

Díky za skvělé tipy, některé mám, jiné určitě použiju..
Svoje otázky sem klidně dám, u některých jsem se taky inspiroval tou knihou..
Jsou to otázky typu kde a kdy se s babi potkali, jací byli rodiče, prarodiče a sourozenci, kde bydleli a jak to u nich vypadalo atd. atd..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod ozana » čtv led 29, 2015 9:51

Nestihl jsem se dědy zeptat, kde přesně bydlel jako dítě, s čím si hrál a kde bydleli jeho prarodiče.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod Lukisson » čtv led 29, 2015 9:52

galulois - možná jste trochu urejpaná..:D Ale po těch letech by se už nemusel upejpat..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod syrius » čtv led 29, 2015 11:44

galulois - Měla jsem štěstí, že jsem prožila část dětství u svých praprarodičů a poslouchala vyprávění "jak bylo chudo, jak chodili denně 7 km do školy pěšky..." :-). Ale některé otázky byly opravdu tabu. Když moje babička před svou maminkou zavtipkovala, že na jejich svatbě seděla za stolem a jedla sama příborem, tak prababička vše popřela, přestože celá rodina věděla, že se jim narodila 4 roky před svatbou. Ale mluvit se o tom nesmělo. :-)
syrius
 
Příspěvky: 567
Registrován: pát úno 22, 2013 14:16

Re: Dědečku, vyprávěj

Příspěvekod Zora » čtv led 29, 2015 12:04

Narození dětí - v tomto případě dědečka v lednu r. 1900, přičemž svatba rodičů byla 1899 v srpnu.... reakce příbuzné cca před 2 roky (šlo o mého dědečka a pradědečka) - to prostě není možné, v matrice je chyba, musela ses splést. Věřte, že ještě v v druhé polovině 20. století to nebyla informace, která by se běžně sdělovala, nebo se o ní žertovalo... Stalo, se svatba to "přikryla, ale nikdo víc to nezmiňoval...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků