Židovské hřbitovy

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Židovské hřbitovy

Příspěvekod Semik » sob led 24, 2015 21:52

ČT v těchto týdnech vysílá zajímavý cyklus o židovských hřbitovech.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned led 25, 2015 16:32

Jé, díky. To je kus mého pátrání- třeba dojdou k mým.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod hozacwa » úte led 27, 2015 12:35

k našemu (Dolní Kounice) bohužel nedojdou; přitom je to hřbitov, udržovaný ještě před převratem, s historií Židů v Kounicích od 13. století; jen by mne zajímalo, kdo dělal výběr ? ale třeba bude II.díl seriálu ...
jinak seriál oceńuji, konečně něco rozumného (mísro Ordinací, Cest domů apod.).
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 12:52

pamatuju si, jak se kounický hřbitov upravoval, když do Československa zavítal tehdejší rakouský kancléř Bruno Kreisky a projevil přání navštívit hrob svých předků :-)


totéž Ivančice a další... bohužel asi jen Mikulov...Kolik židovských hřbitovů je na střední, severní Moravě a ve Slezsku... No, jsme moc daleko pod centra dění. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 27, 2015 13:20

to bude taky tím, že si židovská obec, dobrovolníci kolem Achaba Heidlera a Matana až tak moc nerozumí- jedněm jde o blaho veřejné a jedněm o peníze....
mmch: je to strašná práce, dokumentovat ž.hřbitovy. pár jsem jich prohledávala, je to beznaděj, ani správce nevědí, kde je kdo (alespoň u novodobých hrobů, kde nejsou jen hebrejské nápisy by mohli) a náhrobky se často povalují, chodit se může všude (náhrobek je PŘED hrobem) a nebo jsou ty hřbitovy tak zarostlé, že tam ani nejde chodit...
už jenom nakreslit plánek je nadlidský úkol (a to jsem studovaná) a pak to přečíst (když to moc lidí neumí)....
v Židovském muzeu psali články (http://www.zmp.cz/shop/czshopenc.htm) o jednotlivých městech a Židech v nich. Bohužel pan Fiedler zemřel a nemá pokračovatele, pan Polakovský asi neví, kde mu hlava stojí- má toho moc a tak je to podobné s hřbitovy....
takže opravdu prima, že aspon něco....

mmch2: dneska je 70 let od "založení" Osvětimi.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 13:35

Karolina Vernerova píše:to bude taky tím, že si židovská obec, dobrovolníci kolem Achaba Heidlera a Matana až tak moc nerozumí- jedněm jde o blaho veřejné a jedněm o peníze....
mmch: je to strašná práce, dokumentovat ž.hřbitovy. pár jsem jich prohledávala, je to beznaděj, ani správce nevědí, kde je kdo (alespoň u novodobých hrobů, kde nejsou jen hebrejské nápisy by mohli) a náhrobky se často povalují, chodit se může všude (náhrobek je PŘED hrobem) a nebo jsou ty hřbitovy tak zarostlé, že tam ani nejde chodit...
už jenom nakreslit plánek je nadlidský úkol (a to jsem studovaná) a pak to přečíst (když to moc lidí neumí)....
v Židovském muzeu psali články (http://www.zmp.cz/shop/czshopenc.htm) o jednotlivých městech a Židech v nich. Bohužel pan Fiedler zemřel a nemá pokračovatele, pan Polakovský asi neví, kde mu hlava stojí- má toho moc a tak je to podobné s hřbitovy....
takže opravdu prima, že aspon něco....

mmch2: dneska je 70 let od "založení" Osvětimi.


Víš, oni jsou i jiní odborníci a asi i jiní dobrovolníci, jsme na Moravě... ne v Praze. Náš hřbitov je opravený, udržovaný, náhrobky postavené, většina "opsaná".... podobně Kounice. Mám pocit, že židovská komunita na jednu stranu vyžaduje spolupráci - viz požadavky na finance od obce, ale na druhou stranu nic veřejně neposkytuje ... jen uvnitř komunity. Vezmi si genealogický web, kde vidíš info o možných údajích k nalezení, ale musíš si zaplatit členství. Pak ale zjistíš, že údaje jsou běžně okopírované z veřejných zdrojů a že nic nového nezjistíš.

S těmi hřbitovy je to podle mě tak, že ty u hranic jsou podporované i ze zahraničí - Mikulov - Rakousko, Západní Čechy - Německo a zbytek ..... "zase příště" :-)))

Přitom třeba moravské židovské hřbitovy a dost často i obce, jsou často velmi dobře zpracované knižně.
A třeba pořad o katolických hřbitovech, o tom si můžeme nechat jen zdát :-)))
Podobně nekorektní byl i výběru pořadů (osob) o tvorbě rodokmenů.
Z.

mmch dnes tedy je spíš výročí osvobození.....
Osvobození Osvětimi (1945) 27. ledna 1945. 27. ledna 1945 osvobodila sovětská armáda největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 27, 2015 15:52

no je to asi na delší diskuzi, ale stále si myslím, že lepší něco než nic.
K.
edit: ta Osvětim to byl úlet/úklep a únava- pardon- jen jsem na to chvilku předtím narazila a myslela jsem na víc věcí najednou
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne úte led 27, 2015 19:49, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Dagmar8 » úte led 27, 2015 19:29

U nás v Hradci je zřejmě krásný židovský hřbitov http://www.vychodni-cechy.info/hradec-kralove/13_5024_hradec-kralove-zidovsky-hrbitov/
mám ho 10 minut od domu, ale bohužel jsem tam nikdy nebyla, protože je prostě pro veřejnost uzavřen.
Vedle něj jsou další dva hřbitovy, vojenský a civilní, oba krásně udržované, vandalové se tam snad ani nevyskytují - takže mi je záhadou proč. Moc mě to mrzí, fakt bych se tam ráda podívala.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Kašpar » úte led 27, 2015 19:46

Dagmar8 píše:U nás v Hradci je zřejmě krásný židovský hřbitov http://www.vychodni-cechy.info/hradec-kralove/13_5024_hradec-kralove-zidovsky-hrbitov/
mám ho 10 minut od domu, ale bohužel jsem tam nikdy nebyla, protože je prostě pro veřejnost uzavřen.
Vedle něj jsou další dva hřbitovy, vojenský a civilní, oba krásně udržované, vandalové se tam snad ani nevyskytují - takže mi je záhadou proč. Moc mě to mrzí, fakt bych se tam ráda podívala.

Zkuste se doptat u příslušné obce židovské, zda jsou ochotni pro Vás otevřít.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 27, 2015 19:48

to je zvláštní, že je zavřený, píše se tam, že se tam stále pohřbívá....
často mají klíče v informačních centrech....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 20:00

Hradecký židovský hřbitov byl založen roku 1877. V jeho východním rohu se nachází betstube, což byla obřadní sín pro pohřby, někdy také uváděna jako marnice. Na hřbitově se krom hrobů nachází i pomník obětí nacizmu z roku 1950. Hřbitov je pro veřejnost nepřístupný.
http://www.turistika.cz/mista/hradec-kr ... ky-hrbitov
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 20:14

Aspoň tři fotografie a článek o židovském hřbitově u nás
http://brno.idnes.cz/v-ivancicich-zachr ... zpravy_zma

takhle to vydalo dříve
http://www.ivancice.cz/deni-heritage2004.php
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 27, 2015 20:27

tady někde v trávě pod stromem odpočívá můj praprapradědeček Michael Metzl :-) Nenašla jsem ho, ale bylo tam krásně. Proto se na ten seriál těším.

upr_2IMG_5546maly.jpg
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod czluny » úte led 27, 2015 20:46

Toto mě napsali z židovské obce Teplice, když jsem se dotazoval na možnost přečtení židovských náhrobků:

Vzhledem k tomu, že mapování náhrobků na hřbitovech je velice složitá záležitost, provádí databázi Židovské muzeum v Praze a další k tomu určení hebraisté ( vzdělaní v oboru hebrejistiky). Sami nemáme možnost číst hebraistické nápisyna náhrobních kamenech.

V současné době se zpracovává databáze nápisů na hřbitově v Sobědruhách odborníkem z Německa. V případě, že budete mít zájem o další informace, rádi Vám je poskytneme.

S úctou

Oldřich Látal-předseda ŽO Teplice
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Židovské hřbitovy

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 20:51

velmi hezké stránky:
http://zidovskehrbitovy.wz.cz/
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků