Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » pát led 16, 2015 2:38

Dobrý den,

delší dobu mě zajímá jedna věc - jak nejlépe naložit se starými fotografiemi, které nám nic neříkají a netušíme, kdo je na nich zobrazen. Ne že bych takových fotografií měl celé hromady, je jich jen kolem 15 a u několika z nich předpokládám, kdo by tu mohl být, ale u zbytku nemám ani tušení a někde je jistě někdo, kdo by je patřičně ocenil. Vedle nich mám dále řadu fotografií, kde bezpečně poznám dědu, babičku, pratetu, prastrýce... ale je tu s nimi spousta dalších lidí, o kterých opět nic nevím (typickým příkladem jsou hromadné svatební fotografie). Vím, že se toto téma zčásti již kdysi řešilo zde, i když šlo především o fotografie, u nichž víme, kdo na nich je, ale tyto osoby nemají návaznost k naší rodině:

viewtopic.php?f=17&t=1492&hilit=star%C3%A9+fotografie

Přijde mi jako nesmírná škoda, že by tyto fotografie měly u mě bezúčelně setrvávat, když někdo by mohl nejednoho člověka poznat. Samozřejmě to přitom nemusí být jen pamětník, stačí, když to bude někdo, kdo uvidí na fotografii známé tváře, o kterých mu babička vyprávěla, že to jsou pan a paní... Vítaným přínosem by byla i zpětná vazba - kdyby nám ten, kdo z fotografií vyčte více než my, všechny známé informace předal a my třeba zjistili, v jaké vzdálené přízni s ním nebo osobami na fotografiích jsme. Také by byla větší pravděpodobnost, že by se u něj dochovaly nám neznámé fotografie, na kterých poznáme své předky naopak my a taková výměna informací by byla nesmírně obohacující. Co bych já dal za svatební fotografii mého pradědy s prababičkou z roku 1912, kdy ještě žili všichni jejich rodiče a dokonce ženichův děda narozený v roce 1818...

Chci se tedy zeptat, jestli již neexistuje někde nějaká alespoň trochu větší databáze (o žádné takové nevím), kde by se daly nahrávat, vyhledávat a spravovat takové fotografie? Na internetu je takové nepřeberné množství starých fotografií, které nejsou ani trochu popsány, přiblíženy a jakkoliv shromážděny na jednom místě, aby se mezi nimi dalo vyhledávat, že zadání do Googlu "fotografie z vojny Jana Nováka nar. 1940" nám asi ovoce nepřinese. Kdyby existovala ale určitá databáze, pravděpodobnost úspěchu při hledání stoupne, sice jen asi o tisíciny promile, ale i to se počítá, navzdory kusým informacím, které jsou mnohdy vším, co je k dispozici, ale stále je to lepší než nic (u těch mých nejanonymnějších fotografií bych mohl určit přibližně oblast několika vesnic, odhadnout dobu a jako v podstatě nicneříkající bonus jen přidat jméno a původ rodiny, v jejímž držení fotografie původně byly).

Možná vyjadřuji moc velké přání a toužím po něčem nedosažitelném. Potom mě ve chvíli, kdy v mém okolí není nikdo, komu by dotyčná fotografie něco říkala, napadá jen cesta skrze předpokládané vesnice - některé obce mají dobrý zvyk na svých webech zveřejňovat staré fotografie nejen usedlostí, ale i lidí (většinou sice bez popisků, ale přece) nebo pořádat setkání pamětníků. Zkoušel se někdo z vás tímto prostřednictvím dopídit více informací, jestli ano, s jakými výsledky, jaké máte zkušenosti?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Kašpar » pát led 16, 2015 5:06

snad založit svoji stránku, třeba prostřednictvím některé ze služeb typu webgarden a tam je umístit
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » pát led 16, 2015 6:37

Podobný problém

Pozůstalost (teta bratrance ze strany, která se mnou není příbuzná) - Zemřela učitelka, cca 80 let. Svobodná, na konci života sdílela domácnost se stejně starým pánem, který zemřel jako první.
Koníček - cestování,lázně, do konci života schovávala naprosto vše, fotografie nepopisovala, učila na mnoha místech.

takže Prospekty, ( faktury, nabídky míst, kam se chystala),
fotografie, které pořizovala ona, fotografie, které dostala od účastníků výletů, fotografie, zakoupené na místě, (série, skládačky, "leporela"..), Pohledy popsané i volné. Cestovní deníky, které jako pečlivá učitelka psala den po dni. (něco ve vázaných sešitech, něco v sešitcích, něco seřazené volné papíry)
Pohledy jako dopisnice ( význam má text), pohledy jako fotografie,(dokumentace nějakých míst)
osobní dopisy od příbuzných, oficiální dopisy (třeba gratulace k narozeninám, vánocům...)
hromadné fotografie se žáky, fotografie žáků, fotografie rodin žáků, fotografie rodinné , kde je tato paní asi na návštěvách u různých příbuzných, ... fotografie (asi) generace rodičů z pracovního prostředí...Časový průřez od narození do smrti.
Bratranec znal třeba její rodiče podobou jen jako velmi staré osoby, neví, jak vypadli v mládí. Já vůbec ne. Vůbec nepoznáme, které fotografie se vztahují k tomu partnerovi a jeho rodině...
Nadšeně jsem se do toho vrhla, že roztřídím aspoň podle hrubých kriterií- foto rodinné, foto školní, dopisy, popsané pohledy, a foto cestování.
Bohužel, zdařila se pouze malá část, protože se vše prolíná...
Nejde o 15 kusů, jde asi 30 - 40 kg "hmoty" plus 5 obrovských alb, kde jsou fotky bez systému, jak je přinesl čas a to i z části fotografie po jejich rodičích, fotografie ateliérové.

Podobný problém s knihami. Neskutečné množství... Bratranec i já máme opravdu velké knihovny, vybrali jsme knihy, které nám chybí nebo nás zajímají, co se zbytkem - nejde o brak, ale o českou i světovou literaturu, knihy nakupovala do konce života.

Knihy do antikvariátu si dnes majitelé většinou vybírají, nejsou tam sběratelsky zajímavé kusy. "Jen" hodnotná literatura.
Fotografie nemohu ani oskenovat a někde nabídnout, časově nemám šanci to stihnout do konce života, a třeba jen vlastních pohledů zatím neoskenovaných mám po svých rodičích taky větší množství...
Asi se člověk musí naučit udělat tlustou čáru a vyhazovat.... Pro mě představa dost nepříjemná.
Jiný nápad?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod ozana » pát led 16, 2015 7:19

Knihy darovat do domovů důchodců? Nebo do těch systémů výměny knih na ulici ...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » pát led 16, 2015 7:34

ty budky u nás nejsou , musela bych to po částech převážet někam snad do Brna, pokud to tam je... Ptala V domově jsem se ptala, v knihovně, dokonce naivně i v muzeu. ... Není o to zájem, nejsou prostory, nečte se. :-(
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 16, 2015 8:00

Hm, vidím, že stále mi mizí zprávy- tak kopíruju, co jsem psala, někam to zmizelo- zdá se mi, že jsem psala ve stejnou chvíli s Ozanou, asi toho bylo moc :-)
__________________
Jen vsuvka, spíš úvaha a nápady, rozhodnutí, zda to má smysl, je na Vás....drobnosti, co asi nedokáží vyřešit veleobjemy, ale stojí za prozkoumání
a) hromadné skenování fotografií
existují studia, která se tím zabývají, není to za korunu.... ale snad by se dalo část problému tak vyřešit
http://www.skenovanifotek.cz/cenik.php
tady umí i oskenovat celá fotoalba. Fotky bych se snažila oskenovat, klidně i po stránkách- tj. víc najednou (jen bych každou fotku oskenovala s jejím pořadovým číslem) a vážně bych je vystavila na web a pak rozeslala odkazy příbuzným, známým a na úřady (pokud jsou to obyvatelé malých vesnic). Třeba se někdo pozná.... A i když vím, že nemáte moc rádi sociální sítě, požádala bych ty, co jsou připojeni, aby sdíleli ten odkaz.....
I když náklady a pracnost vzhledem k objemu jsou na pováženou....
b) knihy:
existuje služba "Dejme knihám další šanci"
http://www.mlp.cz/cz/novinky/275-dejme- ... ?knihovna=
Už jsem ji využila, prostě jsem krabici knih přivezla do knihovny. Myslím, že je na domluvě, kolik si toho knihovna vezme a pak to další nechá k dispozici dle zmíněného projektu.
Také vím, že Domovy důchodců knihy rády přijímají.....
Asi to bude chtít kousek sem a kousek tam....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » pát led 16, 2015 8:08

Většina služeb je možná částečně využitelných pro obyvatele větších měst. Bohužel pro zbytek to moc nefunguje. Náročné na přepravu, čas, finance a výsledek ... asi není moc jistý. Snad kdybych nabízela knihy podle seznamu, ale ten tvořit odmítám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod dominikmatus » pát led 16, 2015 12:49

Myslíte si, že by taková služba měla uplatnění? Myslím, že by to nebylo až tak složité vytvořit.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » pát led 16, 2015 17:53

Co se týče uplatnění, doufám, že o něco takového by byl zájem, ale nejsem programátor či ajťák a ani nerozumím technickým stránkám věci, abych mohl posoudit, jak moc by to bylo náročné na práci a čas. Kdyby něco takového vzniklo, po prvotním problému dostat tuto novinku do širšího povědomí ale bohužel předpokládám druhou obtíž - že ani pak by tam nebylo přílliš mnoho fotografií, že by většina návštěvníků přišla jen vyhledávat v tom, co tam někdo jiný nahrál - přece jen byla by to práce navíc nahrávat tam i své neznámé fotografie a byla by to nejspíše jen menšina lidí, kteří by se zachovali takto filantropicky (nemluvě i o onom rozebíraném problému, že i při dobré vůli není možné naskenovat a nahrát vše, pokud máme takových fotografií opravdu hromady). Genealogičtí nadšenci by jistě takové nové možnosti uvítali, ale je otázkou, kolik by se aktivně zapojilo a pro příklad nemusíme chodit nikam daleko - za necelých devět let a v době boomu genealogie je na tomto fóru "jen" asi 4200 lidí a to se zde přitom rozebírají všechny možné aspekty, u jednoho konkrétního tématu jako jsou fotografie by to bylo jistě méně.

Možná než zakládat zcela novou databázi by bylo lepší a jednodušší vytvořit jen nějaký rozcestník blogů a webů věnovaných určitým rodům, místům, cechům, povoláním, vojenským útvarům apod. Jako vzor by mohl sloužit brilantní rozcestník http://www.badame.cz/ Budu-li tedy kupříkladu hledat fotografie předků a vesnic z Kyjovska, podívám se, zda pod touto oblastí jsou vedeny nějaké fotogalerie a weby a pokud ano, kliknu již jen na odkaz, který mě přesměruje na stránky konkrétního rodu, který už dříve někdo zpracoval a já se podívám, zda nebudou čirou náhodou mít i pro mě vypovídací hodnotu. Dle mého je tedy nezbytnou podmínkou k šanci na úspěch zastřešující prvek - tedy buď vlastní databáze, nebo rozcestník. Bez nich lze stěží mít představu, kolik rodů a fotografií je již na internetu zpracovaných a člověk neví, která správná hesla zvolit, aby mu tyto výsledky při vyhledávání vyjely. O mnohdy ohromující letité práci tak třeba sotva kdo ví, natož ten, kdo by její výsledky opravdu vděčně ocenil a možná i doplnil. Moci vyhledávat dle určitých kritérií (např. místo, doba, téma - svatba, vojna, společenské akce apod.) by tedy bylo mnohem snazší - ale jak jsem naznačoval, bylo by třeba do takového projektu zapojit opravdu co nejvíce lidí, aby měl smysl. Bylo by vynikající takové plány spojit i s pomocí vesnic, které by mohly pořádat "sběr" fotografií a také se aktivně zapojit, ale to už je mi jasné, že zavání utopií a během na dlouhou trať, jelikož všechny vesnice mají své vlastní problémy a jistě ne všude bychom se setkali s ochotou. Spíše jen nahlas přemýšlím.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Jutta » sob led 17, 2015 17:44

Zora píše:ty budky u nás nejsou , musela bych to po částech převážet někam snad do Brna, pokud to tam je... Ptala V domově jsem se ptala, v knihovně, dokonce naivně i v muzeu. ... Není o to zájem, nejsou prostory, nečte se. :-(
Z.


My jsme celou jednu knihovnu věnovali do knihovny do Vícova (http://www.vicov.cz/vismo/zobraz_dok.as ... ov&p1=4500), paní knihovnice byla velice potěšena, vzala vše. Co se nebude hodit, poskytne dál. Třeba by si i někam přijeli, zkuste se domluvit.
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » sob led 17, 2015 18:19

Někde to funguje, jinde prostě ne :-( Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Kašpar » ned led 18, 2015 7:09

Zora píše:Někde to funguje, jinde prostě ne :-( Z.


Ani tady to nefunguje. A přitom je výslovně zdůrazněno, že knihy jsou poskytovány zdarma.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Dain » ned led 25, 2015 19:40

zedir píše:Budu-li tedy kupříkladu hledat fotografie předků a vesnic z Kyjovska, podívám se, zda pod touto oblastí jsou vedeny nějaké fotogalerie a weby a pokud ano, kliknu již jen na odkaz, který mě přesměruje na stránky konkrétního rodu, který už dříve někdo zpracoval a já se podívám, zda nebudou čirou náhodou mít i pro mě vypovídací hodnotu.


Dobrý den, musím říct, že mě tento nápad zaujal. Zkusím ho s kolegou probrat, především po technické stránce.

zedir píše:Moci vyhledávat dle určitých kritérií (např. místo, doba, téma - svatba, vojna, společenské akce apod.)


Úplně to vidím, dle slideru (alá vymezování cen hledaného produktu na eshopu) vymezit dobu zájmu, zaškrtat kraje (asi z počátku bude stačit dělit na kraje) a pak případně vyfiltrovat témata, jak píšete. :)

Jinak máte naprostou pravdu v tom, že jde o to tam toho mít co nejvíc. Ale na druhou stranu je důležité, aby to, co tam bude, bylo korektně zařazeno. Aby si ten, kdo to tam bude vkládat, skutečně správně vyplnil dané atributy. Takže z počátku asi raději méně ale správně, než aby tam někdo nalil celou svoji složku "staré fotky" a šel od toho. To by pak nemělo smysl vůbec.

Ještě to promyslím a zvážím náročnost a proveditelnost.

Mějte se
Dain
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř srp 06, 2014 18:11
Oblast pátrání: Slaný, Smečno, Ronov nad Doubr. a okolí

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod dominikmatus » ned led 25, 2015 19:48

Já myslím, že tento software by pro to byl i vhodný pokud se ty fotografie rozdělí do kategorií. http://galleryproject.org/
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » ned led 25, 2015 20:17

Já bych jen připomněla to nejproblematičštější - čas na skenování a vkládání...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků