Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Dain » ned led 25, 2015 21:17

dominikmatus píše:Já myslím, že tento software by pro to byl i vhodný pokud se ty fotografie rozdělí do kategorií. http://galleryproject.org/

Dobrý tip. Nevypadá to úplně zle. Ale má to ukončený vývoj, což samozřejmě neznamená, že to nefunguje. Pro naše účely bych to asi mírně upravil, filtrace a kategorie i když koukal jsem, že tam leccos je.

Zora píše:Já bych jen připomněla to nejproblematičštější - čas na skenování a vkládání...
Z

To máte asi pravdu, ale třeba by se někdo našel. Leccos už máme každý naskenováno. A když už bychom viděli odezvu a také jak společné dílo roste, tak by to bylo třeba motivací pro další skenování a nahrávání...
Dain
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř srp 06, 2014 18:11
Oblast pátrání: Slaný, Smečno, Ronov nad Doubr. a okolí

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod dominikmatus » ned led 25, 2015 21:20

Pravda, je to ukončené, ale nic lepšího jsem v open source nenašel.
Fotek mám osobně naskenovaných hodně. Polovinu rodinných fotek, z matčiny strany.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Rozina » pon led 26, 2015 10:05

Také bych by la ráda, kdyby bylo možné fotografie o kterých nic nevíme někde umístit. Časem by se určitě našel někdo kdo o nich něco ví.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Dain » úte led 27, 2015 18:43

Zdravím opět, tak jsem to probral s kolegou a technicky v tom problém nevidí. Teď to jen dobře vymyslet, aby nám to vyhovovalo.

Zkusím popsat svou ideu.

Uživatel přijde na danou stránku, může si buď už nahrané fotografie prohlížet nebo přidat vlastní.
a) nahrávání bych rád udělal jako hromadné, ale počtem omezené (cca 20 do jedné várky), po nahrání bude uživatel vyzván, aby ke každé nahrané fotografii vyplnil co nejvíce informací: dobu (přesný rok, pokud zná, nebo alespoň rozsah od do), místo (vybrat kraj pokud ví, možná časem volitelně okres?), přesné místo, pokud je známo, připsat jako klíčové slovo, zaškrtnout jedno nebo více témat (něco jako svatba, pohřeb, vojna, válka, škola, osobní podobenka, rodinný portrét), případně přesnější téma napsat jako další klíčové slovo, poslední položka by byla poznámka (volitelná). Bez vyplnění těchto věcí nemá smysl fotografie moc shromažďovat, protože se v nich pak nic nenajde.

b) prohlížení je možno buď přímým procházením náhledů nebo filtrováním dle kraje, dle doby (rozsah let od do), dle témat (předdefinovaných) a nebo dle vlastního klíčového slova (třeba název obce). Když ho nějaká fotografie zaujme, zvětší si ji. A bude moci přidat komentář pod ni? Nebo přímo kontaktovat toho kdo ji nahrál? Tím by se ale připravili budoucí návštěvníci o dodatečné informace třeba. Co myslíte? Měla by mít nahraná fotka vazbu na toho kdo ji nahrál, nebo je to zbytečné?

Co si o tom myslíte? Napadají vás další potřebné funkce. Zvláště by to chtělo dobře vymyslet ta předdefinovaná témata, aby seděla na co největší část fotografií. Takže doplňte co vás napadne.
Ono se to bude asi za chodu ladit a upravovat. Ale přesto si to chci co nejvíce vyjasnit už předem.

Zatím díky za spolupráci a budu se těšit na ohlasy
Dain
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř srp 06, 2014 18:11
Oblast pátrání: Slaný, Smečno, Ronov nad Doubr. a okolí

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » úte led 27, 2015 20:23

Dobrý den,

velmi děkuji za reakce a jsem moc rád, že Vás nápad zaujal a že se jej s kolegou chystáte uskutečnit. Líbí se mi Vaše návrhy na funkce stránky. Co se týče kategorií, pro mé nemnohé fotografie by prozatím stačila základní hesla - většinu by pokryly školní fotografie, osobní podobenky, svatby. Velmi vítám možnost nahrávajícího vložit poznámku navíc - tedy po vlastním určování přibližné doby, místa a tématu dopsat, že i když nevím jistě, kdo na fotografii je, slyšel jsem, že "prý, asi, snad" by tento člověk mohl být jistý pan X pravděpodobně z vesnice Y. Nebo že fotografii vlastnil pan Z pocházející z Horní Lhoty. Stále je to lepší než nevědět a netušit vůbec nic. Ohledně zpětných vazeb k fotografiím bych já osobně velmi uvítal podobný systém jako je zde na fóru - možnost se vyjádřit přímo pod fotografií, aby si i všichni další příchozí mohli debaty prohlédnout a třeba zasáhnout "ne, mýlíte se, není to tak, jak uvádíte, protože to je Anna Novotná rozená..." a vedle toho moci kontaktovat i nahrávajícího, pokud by měli k debatě něco, co by nechtěli, aby viděl každý příchozí, protože veřejná debata by jej mohla od reakcí odradit (někteří badatelé to zde dříve psali, že jim bylo opakovaně řečeno z okruhu rodiny, aby raději po některém předkovi nebo minulosti nepátrali).

Velmi bych uvítal i možnost vyhledávání v tom smyslu, že si nebudu jen vybírat kraj a následně třeba rok 1930, ale vyhledávat i hesla napříč oněmi nejistými poznámkami a aby mi vyjížděly i podobné a hypoteticky stále relavantní výsledky, zde na fóru mám občas problém nalézt něco, o čem vím, že tu je, ale nezadám přesný tvar. Dejme tedy tomu, že někdo ze středních Čech bude mít fotografii mého předka z Hýsel u Kyjova s tím, že slyšel, že na ní údajně je nějaký Felix Měsíček, ale bude se domnívat, že pocházel ze středních Čech, a tak tuto fotografii také pod tuto oblast zařadí. Přitom by se do jeho rodiny dostala například tak, že praděda nahrávajícího a můj praděda byli přáteli, kteří se poznali napříč republikou. Já bych tedy neměl šanci tuto fotografii najít, protože bych ji vyhledával pod Jihomoravským, případně Zlínským krajem a střední Čechy by mě nenapadly. Kdybych ale ve vyhledávání nalezl příjmení nebo dokonce celé jméno svého předka, i když jinde než čekám, rozhodně bych se na výsledek podíval a buď bych řekl "ano, to je můj praděda" nebo kdybych nevěděl, jak vypadal, zkusím kontaktovat nahrávajícího, jestli by mi nemohl říci více o svém pradědovi či komukoliv, kdo fotografii vlastnil, jestli například nepracoval na jihu Moravy, čím bych mohl zjistit více informací, díky kterým nakonec postavu na fotografii ztotožním se svým předkem apod.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 20:37

Za mě ano, jen je taky třeba popřemýšlet nad ochranou osobních dat, ať nemají provozovatelé problémy. nevím, jak je to se zveřejňováním fotografií - žijící, nežijící a jak dlouho je osoba na fotce chráněná.
např. osoba narozená v roce 1880 bude na fotce z r. 1950 spolu s dalšími, mladšími....Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Dain » úte led 27, 2015 21:16

Fulltextové vyhledávání nebude problém si myslím. Asi to i oddělíme vyhledávání pouze přes klíčové slovo a pak samostatně filtrování.

Zásadnější mi přijde připomínka ohledně ochrany osobních údajů. Napadlo mě to také ale zatím jsem to odsunul :) U matrik je to 100 u narození a 50 od smrti, nemýlím-li se. Je to trochu něco jiného, ale pokud by se to aplikovalo i u fotografií, tak nám z toho moc nezbude, protože fotky tu máme cca 150 let.

Šlo by to řešit tím že při nahrávání by se zaškrtávalo že si nejsem vědom že by to někomu vadilo... bla bla. A pak u každé fotky by bylo tlačítko nahlásit fotografii. Překombinované...

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?
Dain
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř srp 06, 2014 18:11
Oblast pátrání: Slaný, Smečno, Ronov nad Doubr. a okolí

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 21:28

Legislativu neznám, ale mám zkušenosti s tím, že na fotkách mých předků jsou další osoby a ty si nepřejí zveřejňování, šíření. Někdy z banality - jsem moc tlustá, jindy třeba proto, že je to fotka události, která není příjemná. (politická situace, rodinná situace, "nevhodná společnost"....) Taky mě napadá, že když zveřejním fotku třeba ze svatby dědečka, existují další potomci na stejné generační úrovni, kteří mají stejné právo rozhodovat o zveřejnění. Nechci to nějak dramatizovat, spíš ze zkušeností se snažím přijít na možné , řekněme problémy.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » úte led 27, 2015 22:22

Otázka ochrany osobních údajů mě sice napadla již při založení tématu, ale také jsem ji odsunul stranou, protože nebyla ještě tak aktuální. Sice rovněž neznám příslušné zákony, ale myslím si, že zodpovědnost by opravdu měl nést každý sám při nahrávání. Nemyslím si, že by to měl být až takový problém (alespoň doufám), já osobně z tohoto hlediska negativní zkušenosti nemám. I když tedy neznám patřičnou legislativu, přijde mi absurdní, aby se podobnými limity, které platí u matrik, řídily i fotografie. To bychom třeba mimo několik fotografií, které by patřily nám, znali staré fotografie spíše jen z vyprávění, ale sotva kdy nějakou na internetu viděli, protože je nemožné vědět, kdo z vyfotografovaných lidí ještě může žít. Nebo ještě absurdnější by byla situace, kdy budeme mít například 120 let starou svatební fotografii několika desítek svatebčanů, na kterou by se nevztahovala žádná omezení jako u matrik, ale přesto bych ji nemohl zveřejnit, protože by si to jeden ze stovek dnešních potomků nepřál, i kdyby ji všichni ostatní uvítali. Nemohli bychom znát historické fotografie - z první i druhé světové války, srpnového vpádu vojsk, roku 1989... Nebylo by možné dohledat všechny zobrazené lidi, jejich potomky a od každého vyžádat souhlas. I dnes by stěží mohly vznikat nějaké fotografie do novin, i když se budu účastnit nějaké akce, u které vím, že budou fotografové, neznamená to automaticky, že si přeji být vyfocen a někde zobrazen - dovedeno ad absurdum bych musel téměř na každém kroku dávat písemný souhlas/zákaz (co například turista fotící v centru města, který tyto fotografie zveřejní na svém fotoblogu?). A palčivější mi připadá problém ochrany osobních údajů nepochybně žijících lidí, než jistě nebo pravděpodobně již zemřelých. Na stránkách jedné vesnice svých předků jsem také nalezl fotografii svého zemřelého táty jako brance a rozhodně se mě také nikdo neptal na souhlas (který bych samozřejmě dal, protože jsem za tu fotografii rád, do té doby jsem ji nikdy neviděl). Příklady z úplně jiného soudku - paparazzi mnohem více narušuje něčí osobní údaje a svobodu (a někoho žijícího), ale málokdy jej za to někdo soudí, i když má na to právo (a přitom ne vždy vyhraje) nebo jsem nedávno viděl fotografie nejdříve narozených lidí (ve 40. letech 18. století) - i oni mají dnes zajisté stovky nebo tisíce potomků. Fotografie mi také sama o sobě nepřijde takový zásah do soukromí jako zveřejnění (byť již mrtvých) matričních údajů či starých novin, z fotografie nevyčtu, že tato osoba je svobodná matka (samozřejmě nemoralizuji, jen poukazuji na něco, co by někomu mohlo vadit :) nebo že tento pán byl hospodský rváč. Také bych mohl říct "nepřeji si, abyste toto zveřejňovali", ale nelze jinak, zde právo na ochranu soukromí ustupuje právu na získání informací. Pokládat fotografie za horší a rušivější než takové údaje by mi přišlo opravdu nesmyslné. Toliko můj laický pohled...
Naposledy upravil zedir dne úte led 27, 2015 22:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 22:28

Bohužel se domnívám, že to sice chápeme všichni hodně podobně, ale nějaké stanovisko právnika by to asi chtělo. domnívám se totiž, že odpovědný za zveřejnění není ten, kdo fotografii vloží, ale ten, kdo webové stránky provozuje, v tom vidím problém... Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » úte led 27, 2015 22:31

Zora píše:Bohužel se domnívám, že to sice chápeme všichni hodně podobně, ale nějaké stanovisko právnika by to asi chtělo. domnívám se totiž, že odpovědný za zveřejnění není ten, kdo fotografii vloží, ale ten, kdo webové stránky provozuje, v tom vidím problém... Z.


To opravdu nevím, ale já si myslel spíše, že odpovědnost bude na tom, kdo fotografie nahrál, přijde mi absurdní, aby byli popotahováni zákonem provozovatelé tohoto fóra, kteří jasně uvádí pravidla, jak se chovat, jestliže já sem napíšu nějaké kupříkladu antisemitské a neonacistické výroky... Ale jinak samozřejmě souhlasím s tím, že stanovisko právníka by bylo na místě.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 22:39

myslím, že bohužel je to na provozovateli...já sice vložím, ale on šíří... ale tvrdit to nemohu stoprocentně. Zkusím se zeptat. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod dominikmatus » úte led 27, 2015 22:53

Odpovědnost má ten co to nahrál. Rozhodně by to ale měl provozovatel někde uvézt, že za to neodpovídá. To by jinak nemohlo nic jako sociální sítě a podobně fungovat. Dále, pokud se nepletu tak dědicové mají autorská práva na fotografie svých předků, pokud nelze dohledat autora fotografie tak se asi jedná o osiřelé dílo. Ale těžko říct jak je to u vlastněných děl (tedy unikátních originálů), také když byla fotografie honorována, tak autorovi by neměla vzniknout žádná škoda.
Právní porada neuškodí.
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod zedir » úte led 27, 2015 23:01

Samozřejmě chápu jádro problému, ale osobně a laicky si myslím, že každý případný spor (když budu dramatický, tak i soudní) by bylo těžké pro žalujícího vyhrát, protože jak stanovit mez, co smí být zveřejněno a co ne? Proč smí být zveřejněny fotografie padlých z různých válek (co kdybych tam poznal svého předka a nepřál si to), ale nesměl bych zveřejnit mírovou svatební fotografii z první republiky, z níž to malé děvčátko ještě žije a nepřeje si to... Zákon takovou hranici může definovat jen stěží.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Anonymní staré fotografie - kam s nimi?

Příspěvekod Zora » úte led 27, 2015 23:12

Něco málo nalezeného na netu

www.itpravo.cz/index.shtml?x=2221630

22.5.2008
Dobrý den,
pokud si založím webovou stránku, kde hodlám zobrazovat fotografie lidí a lidé, kteří budou na fotkách, vždy u jednotlivé fotky odškrtnou, že souhlasí s jejím zveřejněním. Tito lidé budou registrováni mnou osobně, tedy budu vědět, kdo patří k jakému uživatelskému jménu. Lze tedy brát toto schválení jako povolení k zveřejnění? A když na fotce bude více lidí, a někteří uvidí fotku, na které budou i ostatní a tuto fotku zveřejní, třebaže s tím ti ostatní nebudou souhlasit, jsem já za toto jednání postižitelný?
Předem děkuji za odpověď
JUDr. Aleš Janoch14.6.200821:59
Dobrý den,
v podstatě jste. Fotografie, její pořízení, zpracování a zobrazení spadá pod pojem ochrana osobnosti (§11 a násl. ObčZ). Nakládání s projevy osobnosti (tj. i fotografie) podléhá, až na výjimky, souhlasu toho, kdo je zobrazován. Pokud bude souhlasit s konkrétně vymezeným způsobem zpracování (zobrazení), pak to pro Vás nepředstavuje žádný problém. Pokud ne, případně pokud někteří na fotografii souhlasí a jiní ne, tak to problémem je, ti, kteří nesouhlasí se mohou domáhat upuštění od jednání v rozporu se zákonem a též přiměřeného zadostiučinění (včetně plnění v penězích)


Je to opravdu dost složitá oblast, nechci se pouštět do laických úvah...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků