Malá záhada

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Malá záhada

Příspěvekod mannowar » pon pro 08, 2014 5:24

Mám takový problém a nevím zatím v čem vězí.Mám v rodu jistého Jana Labudka z Těrlická,byl narozen v č,p 157,ženil se 22.1.1774 s jistou Marinou Reczau dcerou Jakuba Reczau a i u této svatby je č.p 157,problém je v tom že měl 3děti a 1 dítě se narodilo 13.1.1774 to znamená 11dní před svatbou v č.p 157 a stejně i další 2 děti v č,p 157,ale u všech dětí matka Zuzana.Takže 1 věc bylo v té době možné mít dítě 14dní před svatbou?
A co se týče jména matky napadlo mě ,že mohla mít 2jména Marina Zuzana,takže sem hledal její narození a zjistil sem že její otec Jakub Reczau měl krom dalších dětí i Marinu i Zuzanu,takže sem z toho jelen a nenašel sem ani svatbu Jana Labudka z nějakou Zuzanou ani v indexu,jen z tou Marinou.
Takže mě jen napadá ,že by se kněz spletl a zapsal do matriky svatbu Mariny a měla být napsána Zuzana a zas se mí nezdá to dítě 11dní před svatbou.
To je hlavolam :-)
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Malá záhada

Příspěvekod Zora » pon pro 08, 2014 6:24

věc bylo v té době možné mít dítě 14dní před svatbou?
ano, i v té době bylo možné mít dítě 14 dnů před svatbou :-)))

Je to případ, který se stává, dítě se narodilo jako nemanželské a následná svatba matky vše urovnala.
Je dost možné, že kněz nechtěl pro vysoký stupeň těhotenství rodiče sezdat, nebo že první dítě bylo jiného otce, ale ten druhý dal ihned po porodu vše do pořádku.
Teoreticky je také možné, že se dítě narodilo po svatbě, ale kvůli nepořádku v dopisování do matriky bylo zapsáno jiné datum narození. POkud je zápis psán způsobem - narodilo se díte otci ... pak se dokonce přikláním ke špatnému zápisu do matriky, pokud je psáno, že že se dítě narodilo matce, pak šlo opravdu o narození před svatbou.

Křestní jméno matky
Je velmi pravděpodobné, že u svatby bylo omylem zapsáno nesprávné jméno matky.
Tyhle nepřesnosti se děly, bohužel ale je třeba počítat i s tím, že všechno bylo ještě jinak :-(
Co se týče místa pobytu matky v domě "budoucího" manžela před svatbou, mohla zde sloužit, ale stejně tak zde mohla již žít, tvořili s budoucím manželem pár a čekali jen na porod, aby svůj vztah dali "do
pořádku".

Zkuste se ještě podívat, zda narozené Marina a Zuzana se obě dožily dospělosti, někdy se stávalo, že jedna z přeživších dcer byla nějak pokřtěna, ale rodina ji říkala jménem zemřelé dcery. Pak by bylo správné jméno uvedené při svatbě , u narození dětí by bylo použito domácké jméno.
Snad jsem se v tom neztratila... Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malá záhada

Příspěvekod mannowar » pon pro 08, 2014 12:11

děkuji za rady zkusím to umrtí ještě
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků