Odstranění lepidla z fotoalba

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Odstranění lepidla z fotoalba

Příspěvekod wilye » pon lis 10, 2014 19:35

Zdravím,
potřebovala bych poradit, jak odstranit lepidlo z fotoalba.
Digitalizuji rodinná alba za posledních 100let a právě jsem se dostala až k tomu nejstaršímu, které obsahuje fotky přibližně z let 1900 - 1950. Problém je, že fotky jsou velmi nedbale nalepené, lepidlo přesahuje (nebo možná vyteklo z pod fotky) a teď se mi stránky lepí k sobě.
Nevím, jestli fotky do alba lepila babička (nar. 1938) nebo pradědeček (nar. 1913) a jaké lepidlo mohli použít. Vyteklé lepidlo má průhlednou barvu, občas lehce nahnědlou (papír alba je tmavě šedý). Tam kde přesahuje lze nehtem seškrábnout, avšak pořád zůstává lepivá stopa na papíře. Stránky se mi podařilo od sebe odlepit a dočasně jsem mezi ně umístila ubrousky (album neobsahuje takové ty poloprůhledné ochranné mezilisty).

Prosím poraďte, jak dál postupovat? - Jak odstranit lepidlo nebo zajistit album pro další generace.
Předem velmi děkuji za reakce
Uživatelský avatar
wilye
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon úno 06, 2012 11:22
Bydliště: Praha

Re: Odstranění lepidla z fotoalba

Příspěvekod Zora » pon lis 10, 2014 20:34

Pro začátek rozhodně ne ubrousky, jsou nasákavé, ale třeba aspoň pečící papír nebo něco na způsob pauzáku. - voskový papír
Velmi pravděpodobně se jedná o vodorozpustitelné lepidlo, klovatinu, tak snad navlhčit a postupně odstraňovat, ale to neuvěřitelná práce.
Kdysi se otvíraly potají obálky napařením nad párou, ale vzhledem k fotkám tenhle postup moc nedoporučuju :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odstranění lepidla z fotoalba

Příspěvekod wilye » úte lis 11, 2014 0:11

Děkuji za radu, určitě to vyzkouším.
Voskovaný papír nás též napadl, avšak nebyli jsme si jistí, zda-li není ještě něčím napuštěn.
Co se týče lepidla, vůbec nemám tušení, čím se dříve lepilo. Hlavní je, aby se zadařilo smít jej přímo z fotek.. :/

Nejhorší je, že kdosi, když to lepil, tak k některým fotkám přilepil i srdíčka s textem, který psal pradědeček. Na tom jednom srdíčku, zrovna tom, které nebylo zcela správně nalepené, jsme našli zbylý text "skládačky". Píše tam, jak se musel odsunout v r. 1939 - to mi nikdo v rodině neřekl. Bohužel to srdíčko je z velmi tenkého papíru. Sice pomaličku se odlepuje, ale jsou tam náznaky, že to celé nepůjde. Voda použít nepůjde - inkoustové pero. Nedal by se použít fén na rozehřátí lepidla?.....
Uživatelský avatar
wilye
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon úno 06, 2012 11:22
Bydliště: Praha

Re: Odstranění lepidla z fotoalba

Příspěvekod Zora » úte lis 11, 2014 6:25

To srdíčko ofotit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odstranění lepidla z fotoalba

Příspěvekod Radix » úte lis 11, 2014 9:31

Vzhledem k době připadají v úvahu tři druhy lepidla - klih, arabská guma (klovatina), škrob.
Škrob to nebude, uschlý je bezbarvý a jde poměrně dobře rozmočit vodou.
Klih to zřejmě nebude též, s přihlédnutím k jeho zdlouhavější přípravě. Ten se rozmáčí velmi špatně. Mám s ním osobní zkušenost - na vnitřek víka truhly někdo nalepil klihem
na 500 starých rakouských známek.

Zbývá arabská guma, nejpravděpodobněji použité lepidlo. Postup jak naznačila Zora.
Jinak místo voskového papíru jde mezi stránky vkládat igelit, rozřezané mikrotenové sáčky apod.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků