Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi?

Příspěvekod Atisa » úte říj 21, 2014 8:40

Jsem teprve začátečník, ale bádání po předcích mě velmi chytlo. Nejvíce mě baví samotný ten proces hledání a nacházení něčeho nového, co se týká mého rodu. Takže kdyby mi někdo dal již sestavený rodokmen mých předků nebo dokonce kroniku rodu, jistě by mě to hodně zajímalo, ale neměla bych z toho takovou radost, jako když si to vypátrám sama. Bojím se však, že třeba nakonec přijdu na to, že tuhle práci už prostě někdo udělal přede mnou, že už "všechno" zjistil. Vím, že nikdy se nedá objevit úplně všechno z minulosti, že stejně bych se mohla pokusit dohledávat rozvíjející, podrobnější informace. Ale přesto, nemáme přece k dispozici neomezený počet zdrojů...
Jak se díváte na to, když zjistíte, že to, na čem pracujete, již udělal někdo před vámi? Stalo se vám to? Jak jste na to reagovali?
Atisa
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř zář 24, 2014 10:15
Oblast pátrání: Kroměřížsko, Brno-venkov (Lomnice, Újezd u Černé Hory), Náchodsko

Re: Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi

Příspěvekod ozana » úte říj 21, 2014 9:46

Ta pravděpodobnost je dost nízká, a vaše předky by jeho práce pokrývala asi jen částečně.

Já jsem se dostal k jednomu rodokmenu(rozrodu) na papíře formátu A3, obsahující jen mužské členy rodu (pokud tam nebyl sňatek s dalším blízkým rodem) a téměř bez jakýchkoli časových údajů. Tak jsem tam našel svého prapradědečka a postupně jsem to doplňoval na kompletní údaje. Trvalo to asi 2roky.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi

Příspěvekod jirkabart » úte říj 21, 2014 10:10

Asi nejsem úplně ta nejsprávnější osoba, která by měla reagovat, protože mě nikdo nepřinesl na stříbrném talíři natolik hotovou práci, že už bych neměl co zjišťovat.

Na Myheritage mi občas nějaké shody vyplouvají a musím říci, že pro mě to byla spíše radost, když přišlo nějaké vodítko, kudy dále - vzláště v případech stěhovavých rodů. To že jsem čerpal z poznatků někoho jiného se mi stávalo hlavně v začátcích mého bádání - nyní už jsem spíše ve stavu, že se častěji o poznatky dělím já. Navíc jako bonus k bádání mi přibylo několik různě vzdálených příbuzných, s nimiž při bádání na společných předcích spolupracuji - nalezení takového příbuzného je pro mě vždy impulsem zaměřit se na společnou rodovou větev.

A rozhodně bych neočekával, že někdo už má zpracované všechny Vaše předky - to by snad musel být někdo z velmi blízkého příbuzenstva, jako třeba sourozenec, někdo z rodičů .... A to byste určitě věděla. :-)
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi

Příspěvekod luko » stř říj 22, 2014 7:15

Mám už zkušenost s rodokmenem od příbuzných.Získal jsem jeden od strýce.Byl natolik nekompletní(šel hlavně po mužské linii) a plný chyb,že jsem ho vlastně celý přepracoval.Druhý případ:V rodině mé manželky se tradovalo,že mají zpracovaný rodokmen až bůh ví kamsi do minulosti.Když jsem se k němu dostal,byl jsem zklamaný,protože jsem sám dohledal víc.Ale není vyloučeno,že někdo najde větší poklad.Každopádně bych (při dnešních možnostech online vyhledávání) tyto staré rodokmeny překontroloval.Někdy však můžou být nápomocné,když ztratíte stopu.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Co když už někdo vytvořil rodokmen vašeho rodu před vámi

Příspěvekod Val » čtv říj 23, 2014 18:07

Popravdě řečeno, někdy je to spíš ke škodě než k užitku. Rodokmen (ovšem bez odkazů na matriky) vytvořil příbuzný a když jsem se jen tak namátkou snažila u jednoho z předků přidat další data, zjistila jsem, že je správně jen do prarodičů a pak už to šlo úplně někam jinam. Začala jsem ověřovat všechno a nestačila se divit, některé záznamy musely být doslova vymyšlené. Nejdřív jsem si pořád nebyla jistá, jestli chyby nedělám já, takže jsem všechno zkoumala a zkoumala, docela mě to brzdilo. V současné době už se snažím dostat vše do "literární" podoby vč. odkazů, s původním rodokmenem to nemá prakticky nic společného.
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků