Kontakt se vzdálenou rodinou

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kontakt se vzdálenou rodinou

Příspěvekod betelgeuze » sob zář 27, 2014 17:02

Měl jsem tu smůlu, že děda byl líný udržovat kontakty s rodinou. Bylo to spíše naopak - rodina udržovala kontakt s ním. Nakonec se přestali stýkat úplně. A právě na to jsem doplatil - jak jsem později zjistil, objevoval jsem již jednou objevené. Ztěžka jsem dohromady dával adresy vzdálených příbuzných a doufal, že si děda něco dovybaví. Ale - jak to tak bývá - přišel zlom.
Určitě to znáte všichni (a to nejen z oblasti genealogie) - v určité situaci jste vyzkoušeli všechno, zbylo už jenom pravidlo "risk je zisk". Já taky zariskoval, a musím říct, že opravdu nemusím litovat. Během tří týdnů jsem kontaktoval všechny vzdálené příbuzné z dědovy strany - včetně lidí, pro jejichž příbuzenský vztah není ani pojmenování. A to díky jediné paní. Myslím, že se to odráží i na dědovi - zpytuje svědomí a je rád za každé nové číslo nebo emailovou adresu na své sestřenice, bratrance, jejich děti a projevuje snahu napravit dřívější chyby a znovunavázat ztracené kontakty.
Nakonec to zašlo tak daleko, že půlka rodiny se domluvila na tom, že by přijela do Prahy a přizvala by i další příbuzné atd. Všichni s těší na dědu i jeho vnuka, který "to všechno dal dohromady" - to jest na mě.
V tom je ten obrovský přínos genealogie - děláte radost sobě, svým blízkým i svým "vzdáleným".
Zároveň s tím jsem ale narazil na problém "rodinných tajemství" - nikdo nechce mluvit o adopcích, černých ovcích rodiny, bláznech, postižených atd. I s tímto jsem se v naší rodině setkal. A jelikož můj rod je charakteristický málomluvností, máloco se o těchto lidech dozvím - i když jejich osudy bývají nejzajímavější.
Zároveň s tím ale narazíte na "diamantové doly" - v mém případě na dědovu sestřenici. Je jí 91, prodělala mrtvici, brzy bude praprababička, ale schraňuje kontakty na všechny příbuzné ze všech větví - kdo by nestál o takovýto poklad? Ví toho (i přes svůj velmi úctyhodný věk) opravdu hodně a hlavně si vše pamatuje SPRÁVNĚ. Je opravdu neskutečné, kam vás genealogie dokáže zavést - jak obrazně, tak doslova. Já tak mám alespoň záminku, jako konečně navštívit rodiště mých prapředků a setkat se s příbuznými :D
Proto mám pro vás 3 rady:
1) riskujte a přinejhorším se spletete a vyloučíte tím jednu možnost
2) nebojte se ptát
3) o dovolené si místo k moři vyjeďte za příbuznými - mnozí z nich o vás nemají ani potuchy, ale mohou vás posunout o notný kus dál

Nechť jste v euforii po celý čas objevování,
J.T.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Kontakt se vzdálenou rodinou

Příspěvekod Kašpar » sob zář 27, 2014 17:34

Tak to přeju, ať to setkání dopadne co nejlépe !
Jinak, určití lidé, a to nejen v genealogi, jsou stále v očekávání. Co kdyby .... náhoda je blbec
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků