Genebaze

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Genebaze

Příspěvekod Majkas » sob říj 07, 2006 7:53

Na internetu najdete spoustu stránek na pomoc genealogům a jednou z nich je i GENEBAZE (http://www.genebaze.cz) - jediný server, který mě dokáže spolehlivě vytočit do nepříčetna. Kromě jiného jsou tu totiž také od různých genealogů shromážděné a ofocené staré knihy, které neseženete vůbec nebo jen prezenčně ve velkých knihovnách. Já se do velkých knihoven nedostanu, ovšem pro svoji práci bych potřebovala mnohé z nich prostudovat. V tomto týdnu konkrétně a hlavně rychle sborník "Od kladského pomezí". Ale správce "Literárního koutku" (abych nekřivdila, ale mám pocit, že je to LODOVICO) Vás nechá mrknout na cca 20 stránek a pak se objeví:

Limit zobrazených stran překročen!
Překročili jste limit zobrazených stran přidělený IP adrese, kterou právě užíváte.
Tyto webové stránky jsou určeny pročtení a ne pro stahování.
Proto se nezlobte. Pokračovat ve čtení můžete zase zítra.
Chcete-li, abyste měli vyšší limit, přispějte do LK svými pracemi.
Čím více budete do LK přispívat, tím více stran si budete moci prohlédnout.
Nashledanou zítra!

Když hledám podklady z regionální historie pro zpracování některé z rodových kronik, je takové sdělení na infarkt. A navíc si myslím, že na stažení titulu, který k práci potřebuji, není nic špatného. Pravda, každý má právo nakládat se svými stránkami, jak uzná za vhodné, ale neodbytně si mi vtírá myšlenka, že pro pár "vyvolených" (a jistě všichni nepřispěli "svými pracemi") tak získalo perfektní knižní zdroje a ostatní "genealogický plebs" správného rodu co nepodědil po děděčkovi žádné dokumenty a knihy či není Lodovicův kamarád, zkrátka nemá nárok. Nevím, jak vy, ale já nemám čas číst jednu knihu měsíc...
Předem se omlouvám za poměrný příkrý odsudek, ale takhle to cítím. Ovšem i tak věřím, že mnohým z Vás bude "Literární koutek" k užitku.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod VLVOJTA » sob říj 07, 2006 20:42

Majkas, nevím ,jestli znáš historii genebáze (je dohledatelná v archivu Rodokmenů na MAGEU), ale z Vašeho příspěvku bych řekl, že ne. Celá genebáze vznikla tak, spousta lidí měla draze vydřené práce (hodiny a hodiny opisování, ofocování nebo kompletace) s kterými se byli ochotni podělit, ale zároveň měli zájem nahlédnout do podobných prací od, řekněmě, kolegů genealogů.
Hledala se cesta, jak ztížit práci profesionálním stahovačům (kteří by jen brali a nic nedali) a zároveň umožnit nahlédnout do výše uvedených prací i lidem, kteří do genebáze ještě nic nevložili. Výsledek je těch 20 stránek denně.
A přitom dostat se mezi "vyvolené" není nijak složité, stačí správcovi "Lodovicovi" poslat svoji práci podobného ražení, kterou mohou ostatní použít ke své práci. Nic víc, nic míň.
Jak se dalo vyčíst mezi řádky, i já patřím mezi "vyvolené", dostal jsem se tam tak, že jsem přepsal hřbitovní knihu jednoho hřbitova, který leží ve středu mého geneaolgického pátrání. Tu kníhu jsem přepisoval hlavně pro sebe a přepsal bych ji, ať by už GENEBÁZE existovala a nebo ne. Ale když už byla hotová, dal jsem ji jako vklad do Literárního koutku a dostal jsem se mezi "vyvolené". Podobně to lze řešit, jestli někdo vlastní staré místopisné knihy (obykle je zpracovávalo okresní učitelstvo toho kterého okresu začátkem 20 století). Pouze je třeba dát pozor na různé copyraity, aby se celá GENEBÁSE nedostala do rozporu s autorskými zákony.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod namor » sob říj 07, 2006 20:59

Dost často Vás vídám na Mageu, myslel jsem, že jste se situací okolo Genebáze a jejího LK obeznámena.
Ani mně se nelíbí přidělování taxy pro prohlížení dokumentů, ale je nutné vzít v úvahu, že po problémech, které majiteli stránek způsobil "krvelačný" vydavatel s autorskými právy k tisku zveřejněnému v LK, musel část inventáře preventivně odstranit a celý jej přestěhovat na jiný web. Takže závisí na jeho vůli, kolik Vám stránek povolí a o kolik Vám zvýší taxu po přijetí Vašeho příspěvku do LK.
Ale to přidělování , bohužel, vzniklo kvůli "profesionálům", kteří ničím nepřispěli a jenom parazitovali na práci druhých.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Majkas » ned říj 08, 2006 6:57

Máte pravdu, situaci znám (včetně problémů s autorskými právy) a samozřejmě jsem se snažila čímkoliv přispět. Věřte, že jsem poctivě prohledala všechno, co doma mám. Ovšem kde brát, když není, co (právě kvůli datu vydání). Poslala jsem tam ofocenou drobnou brožurku o J.V. Smolovi, bysterskou smolnou knihu, ale všechno málo... ani tak nemám nárok na zvýšení limitu. Velmi si vážím lidí, kteří dokáží přepsat jakýkoliv rozsáhlý dokument, ovšem já na to opravdu nemám čas. Teď nestíhám ani vlastní stránky o Poličsku a Podorlicku, kde se zas já, profesionál, snažím pomoci amatérským badatelům. Genealogickou prací se živím, běžně pracuji 12 a více hodin a věřte, že na tom nijak nebohatnu. Jen mě to zkrátka moc baví a snažím se dát zakazníkům maximum i za cenu, která je hluboko pod množstvím vynaložené práce. Proto mi vadí, to omezení přístupu na GENEBAZI. Prostě nemohu knihu číst třeba čtrnáct dní a nakonec zjistit, že k dané oblasti tam třeba vůbec nic, co bych mohla použít, není. Ale jak už jsem psala, každý má nárok, nakládat se svými stránkami, jak uzná za vhodné.
Jen pro vysvětlení. Teď jsem pracovala na rychlovce - dárku k 70. narozeninám. Na vše (archiv, zpracování, kronika) jsem měla měsíc a chtěla jsem, aby to pro oslavence z novoměstska bylo co nejlépe uděláno. Byla bych ráda nahlédla i do sborníku "Od Kladského pomezí". Nebylo možno... no a to mě zas jednou "hnulo žlučí". No, šlo to i bez toho, ale naštvalo mne to. Takže se předem omlouvám, že se tu tak vášním.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod namor » ned říj 08, 2006 10:08

Ani já jsem nepodědil knihovnu starých místopisů a tak se mi každá taková možnost nahlédnout k někomu šťastnějšímu velice hodí. Několikrát jsem si již se správcem a majitelem stránek v jedné osobě psal o možnosti zvětšení rozsahu nahlížení, neboť Váš případ se mi několikráte stal, že jsem skončil, dřív než jsem se k něčemu propracoval. A to majitel trvá na stránkování, já jsem mu zaslal jeden místopis v PDF a on nelení jej přestránkovat. Krom toho vyřadil některé obzvlášť přínosné např.Chytilův adresář a přitom v uzavřené, zaheslované části by nemohl nikomu vadit, nešlo by o veřejné šíření a tudíž o porušení autorského zákona. Chtělo by to působením více zainteresovaných kolegů přesvědčit majitele, aby svůj názor přehodnotil, nebo si s přispěním dalších neuspokojených založit vlastní knihovnu.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Blackpenny » pon říj 09, 2006 10:19

Jsem pro domluvit s Lodem změnu Genebaze - děl, která jsou nyní v databázi z důvodu autorských práv, je žalostně málo... Veřejně to samozřejmě dělat nelze, ale pod loginem by měl být přístup i k novějším věcem. Je mi docela líto, když spousta z věcí, které mu byly poslány, skončily pouze někde na harddisku. I když patřím k těm, kteří si mohou stránky prohlížet neomezeně, je mi to houby platný, když to co mně zajímá (a dokud to v Genebazi bylo, tak jsem si nestáhl - proč taky?) tam už není...
Uživatelský avatar
Blackpenny
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 09, 2006 9:53
Bydliště: Orlová

Příspěvekod namor » pon říj 09, 2006 12:06

Podle statistiky LK byly doby, kdy bylo shlédnuto za den celkem skoro 5000 stránek, nyní je to 100 při 12 čtenářích. To mluví za všechno, po 10 stránkách za den se nikam nedá dostat. Jak jsem už výše psal, ničeho jsem u správce nedosáhl, možná by jste na něj měl větší vliv, s Vašimi 12 příspěvky má Vaše slovo větší váhu. A s těmi uloženými příspěvky vlastně může nakládat pouze on sám, také nechápu proč to nedá pod heslo.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Majkas » pon říj 09, 2006 14:09

Připojuji se k NAMORovým slovům, také jsem osobními prosbami ničeho nedosáhla. Říkám si, když chce někdo pomoci, tak to má dělat bez nějakých podmínek, když nechce, tak nemá nic takového jako Literární koutek na internetu prezentovat.
Spíš bych se klonila k nějaké variantě jiné knihovny. Prostě nemám k LODOVICOvi důvěru. Jenomže si nedovedu představit jak na to (resp. kde najít tak velký prostor).
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Majkas » stř říj 11, 2006 9:43

Dnes jsem dostala odpověď na moji osobní prosbu k poskytnutí zdrojů z GENEBAZE. Cituji:

Je mi to lito, ale to proste nemuzu udelat, porusil bych dohodnuta pravidla a zavedl nebezpecny precedens. Navic, rada lidi mi vyjadruje nevoli, pokud by jejich data mela slouzit k vydelecne cinnosti tretich osob. Pevne verim, ze jednou dokazete poskytnout do Genebaze data, ktera mi umozni poslat Vam to, co potrebujete.
LU

Je mi z toho dělení na "dobré a zlé genealogy" dost smutno. No, abyste byli v obraze, odpověděla jsem toto:
Děkuji Vám za odpověď. Abych uvedla na pravou míru "výdělečnost". Mám stanovenu taxu za napsání rodové kroniky, nevycházím jen ze zdrojů od Vás a je naprosto jedno, jestli se tam informace z knih v Literárním koutku objeví nebo ne. Prostě jsem pracovala na rychlé zakázce pro jednoho pána k 70. narozeninám. A to je věk, kdy už člověk neví dne ani hodiny... dřela jsem jak kůň, aby vše bylo do minulého čtvrtka hotové a prostě jsem jen chtěla, aby tam oslavenec měl co nejvíce zajímavostí z regionu jeho rodu. Připadá-li Vám to jako zneužívání práce druhých, sorry, já to tak necítím. Navíc by mi to nepřineslo ani korunu.

A tím je pro mne záležitost GENEBAZE uzavřena. Jsou zkrátka lidé, s nimiž se necítím dobře ani na dálku.
Promiňte, mi, vy ostatní, co tu čtete moje výlevy, ale když mne genealogie nejen moc baví, ale i živí, tak snad mezi vás nepatřím?
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod VLVOJTA » stř říj 11, 2006 17:11

Majkas: Těch posledních 5 slov bylo zbytečných, nemyslíte? Tady i na MAGEu jste mě i jiným lidem pomohla radou a tak sem dle mého názoru patříte.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Majkas » stř říj 11, 2006 17:21

Děkuji, potěšilo mne to.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod Blackpenny » čtv říj 12, 2006 13:16

Zkusil jsem napsat Lodovi, ale po těch peripetiích s LK nemá teď chuť cokoli na Genebazi měnit, snad příští rok...
Uživatelský avatar
Blackpenny
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 09, 2006 9:53
Bydliště: Orlová

Ad Majkas

Příspěvekod František F. Trávníček » čtv říj 12, 2006 20:31

Nejsem žádným odborníkem, genealogie mě baví víc než bych si sám měl připustit. Když pročítám příspěvky kohokoliv z Vás, jsou pro mě poučením a novým zdrojem informací. Některé dobré, některé zapomenu. Ale každý příspěvek, který jsem zde našel každého z nás jakýmkoliv způsobem obohatil. A od toho snad tento web je. Nevím jestli patříte tam nebo jinam. Neškatulkuji. Děkuji všem zkušenějším, kteří jsou ochotni pomoci a podělit se nezištně o informace. Děkuji i Vám.
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod Tomsa » čtv říj 19, 2006 15:22

Mam navrh neznaleho amatera:

Nedalo by se navyseni limitu prohlizeni v LK vyresit tim,
ze by se za prispevek do LK pocital
prepis nektereho materialu, ktery je jiz v LK do textove podoby.
Napriklad za 1 stranku prepsanou, umoznit 10 precist.

Muze to znamenat:
- dalo by se vyhledavat primo dle textu a tim si zobrazit primo jen ty stranky daneho materialu, ktere mne zajimaji
- nez by se nejaky objem materialu takto prepsal, znamenalo by to jistou casovou prodlevu
- bohuzel me zatim nenapadl vhodny system kontroly,
ze misto prepisu nebyl jen zkopirovan libovolny text.
Asi by to bylo zatim na osobnim posouzeni spravce LK.(?)

Na druhou stranu, jak jsem koukal, se rozsiruje zaber LK
a muze byt, ze do novych "rubrik" snad budu moci prispet i vlastnim materialem, kde neni problem s autorskymi pravy
(po nejakem case, co shromazdim objem materialu, ktery by bylo efektivni zpracovavat).
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod VLVOJTA » čtv říj 19, 2006 19:49

Tomsa: Nápad je možná dobrý, ale musíte jej předložit Lodovicovi a ten, pokud vím, sem nechodí.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků