Stránka 1 z 1

Kmotři a kmotřenci

PříspěvekNapsal: stř kvě 07, 2014 15:33
od Zora
Hledám v matrice kolem r. 1700.
Mezi kmotry se samozřejmě objevují i mí předci, a tak vnímám, že se rodina postupně stává kmotry velké spousty dětí. (Šlo o období, kdy se funkce kmotrů ujímají především vážení občané, rozhodně nejde o příbuzenské vztahy)
Za kmotra chodí střídavě manžel i manželka, někdy oba současně. Poté manžel umírá a manželka se vdává znovu. Opět se situace opakuje.
Pak umírá manželka a druhý manžel se žení. Pokračuje funkce kmotrů.
to už jsou doslova desítky dětí, o které by se měla kmotrovská rodina v případě nutnosti postarat.
Ale - druhý manžel umírá a tak se znovu vdává jeho druhá manželka. ....:-)))
Vzhledem k tomu, že poslední manželský pár se stará o všechny nedospělé potomky z postupných předchozích manželských sňatků, přestávám chápat funkci kmotrů jako náhradních rodičů, pokud by kmotřenci osiřeli.
To by bylo tolik kmotřenců a vlastních, polovlastních i vlastně cizích dětí, že se tedy asi museli starat jinak.
Někteří potomci , stejně jako kmotřenci zemřeli, u jiných asi domlouvali kmotři nový sňatek pozůstalému rodiči, nebo se podíleli na umístění dítěte někam do "učení" a podobně. Jiné vysvetlení mě nenapadá...

Zatím jsem se vždy setkávala pouze s tím, že kmotři dohlíželi na řádný vývoj dítěte, vedli ho ve víře a drželi nad ním ochrannou ruku, v případě úmrtí rodičů pak převzali jejich rodičovské povinnosti.
Teď tedy nevím, jak se na věc dívat. Zora

Re: Kmotři a kmotřenci

PříspěvekNapsal: ned kvě 18, 2014 21:02
od PomněnkaPrvní
Já se připojím se svým "nevím".
Pokud byla funkce kmotrů taková, že se měli o osiřelé dítě postarat, vychovat ho, nalézt mu uplatnění v životě... jak je možné, a v matrikách to vídám, že za kmotra šel jenom jeden z manželů?
Pokud to nebyla jenom formální funkce před Bohem (farářem), co by si počala manželka, která byla kmotrou dítěti, které nyní osiřelo, ale její manžel odmítá pod svou střechu tohoto sirotka vzít (on kmotrem nebyl, musí živit plno dalších hladových krků, cizí dítě nechce...)?

Mojí pra pra pra... sestřenici šel za kmotra purkrabí ze Ždánic. Ve čtyřech letech přišla o oba rodiče. Předpokládám (jak to tak chodívalo), že jich ve stavení žilo více. Babička a děda na výminku, strýc s rodinou v druhé polovině stavení... A nyní přijíždí zcela cizí člověk, nějaký purkrabí, aby tuto zcela zmatenou 4letou holčičku vzal od jejích příbuzných, kteří jediní jí zbyli, a odvezl ji do cizího místa, mezi cizí lidi. Jsem Tvůj kmotr, takže se o Tebe budu (musím?) starat.

Mohlo by to být tak, že kmotr by nastupoval až v případě, že by se nepostarala přeživší rodina? Např. toto 4leté dítě by klidně mohlo mít dospělé či téměř dospělé sourozence, kteří by se mohli postarat. Proč by mělo odjíždět z domova k cizím lidem?

Re: Kmotři a kmotřenci

PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2014 11:40
od Gringo
Mohu potvrdit, ze i moji predkove kolem roku 1700 jsou casto uvedeni jako kmotri, skoro tretine vesnice. Na jednu stranu se asi neda pocitat, ze by se museli postarat o vsechny deti (ano, umrtnost byla vyssi nez dnes, ale take funguje pravdepodobnost). Ovsem na stranu druhou, pokud meli dite vest k vire, atd, meli docela o zabavu postarano..

Re: Kmotři a kmotřenci

PříspěvekNapsal: pon kvě 19, 2014 18:45
od Lupina
Nad funkcí kmotrů jsem přemýšlela nedávno, rodina - sedláci také po staletí kmotrovala půlce vesnice. Potom se oddělila moje větev, která žila dál na původním gruntu, ale už jako podsedníci. Mému prapradědovi a jeho sestře pak byli za kmotry jejich strýc se ženou, děti v roce 1853 zcela osiřely (bylo jim 2 a 6 let). Nevím, jestli nějak jde zjistit, kdo děti vychoval - kmotři žili v sousední vesnici (z té si našlo ženicha děvče a žilo tam), prapraděda zase žil v původní vesnici.

Teď pátrám kousek dál a kolem roku 1740 nacházím jako kmotry dvojice nezletilého syna s matkou, vdovu se synem nebo za kmotra byli v několika případech i místí farář a kooperátor (v tomto městě teprve začínám, takže nevím jestli kmotrové měli nějaké vyšší postavení nebo jak tomu bylo v případě farářů).

Re: Kmotři a kmotřenci

PříspěvekNapsal: úte črc 29, 2014 21:59
od PomněnkaPrvní
Další postřeh na toto téma.
Mám čerstvou vdovu s minimálně pěti dětmi ve věku 2 až 10 let, která opakovaně vystupuje jako kmotra různým dětem z různých rodin (okolo roku 1770). Podle toho se mi jeví, že by funkce kmotry mohla být také jenom formální záležitostí. Protože pokud by rodiče spoléhali, že se o jejich dítě v případě potřeby kmotra postará (musí postarat?), určitě by je nesvěřili čerstvé vdově s tolika malými dětmi. A na druhou stranu, tato vdova by si přece na sebe nebrala takový závazek, kdyby reálně hrozilo, že se o dítě opravdu bude muset starat. Ta se spíš hleděla nově provdat či jinak se zabezpečit, aby se mohla postarat o svou kupu dětí, ne ještě brát si závazky jinde. Nebo ne?