Kmotři a kmotřenci

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Kmotři a kmotřenci

Příspěvekod Zora » stř kvě 07, 2014 15:33

Hledám v matrice kolem r. 1700.
Mezi kmotry se samozřejmě objevují i mí předci, a tak vnímám, že se rodina postupně stává kmotry velké spousty dětí. (Šlo o období, kdy se funkce kmotrů ujímají především vážení občané, rozhodně nejde o příbuzenské vztahy)
Za kmotra chodí střídavě manžel i manželka, někdy oba současně. Poté manžel umírá a manželka se vdává znovu. Opět se situace opakuje.
Pak umírá manželka a druhý manžel se žení. Pokračuje funkce kmotrů.
to už jsou doslova desítky dětí, o které by se měla kmotrovská rodina v případě nutnosti postarat.
Ale - druhý manžel umírá a tak se znovu vdává jeho druhá manželka. ....:-)))
Vzhledem k tomu, že poslední manželský pár se stará o všechny nedospělé potomky z postupných předchozích manželských sňatků, přestávám chápat funkci kmotrů jako náhradních rodičů, pokud by kmotřenci osiřeli.
To by bylo tolik kmotřenců a vlastních, polovlastních i vlastně cizích dětí, že se tedy asi museli starat jinak.
Někteří potomci , stejně jako kmotřenci zemřeli, u jiných asi domlouvali kmotři nový sňatek pozůstalému rodiči, nebo se podíleli na umístění dítěte někam do "učení" a podobně. Jiné vysvetlení mě nenapadá...

Zatím jsem se vždy setkávala pouze s tím, že kmotři dohlíželi na řádný vývoj dítěte, vedli ho ve víře a drželi nad ním ochrannou ruku, v případě úmrtí rodičů pak převzali jejich rodičovské povinnosti.
Teď tedy nevím, jak se na věc dívat. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kmotři a kmotřenci

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned kvě 18, 2014 21:02

Já se připojím se svým "nevím".
Pokud byla funkce kmotrů taková, že se měli o osiřelé dítě postarat, vychovat ho, nalézt mu uplatnění v životě... jak je možné, a v matrikách to vídám, že za kmotra šel jenom jeden z manželů?
Pokud to nebyla jenom formální funkce před Bohem (farářem), co by si počala manželka, která byla kmotrou dítěti, které nyní osiřelo, ale její manžel odmítá pod svou střechu tohoto sirotka vzít (on kmotrem nebyl, musí živit plno dalších hladových krků, cizí dítě nechce...)?

Mojí pra pra pra... sestřenici šel za kmotra purkrabí ze Ždánic. Ve čtyřech letech přišla o oba rodiče. Předpokládám (jak to tak chodívalo), že jich ve stavení žilo více. Babička a děda na výminku, strýc s rodinou v druhé polovině stavení... A nyní přijíždí zcela cizí člověk, nějaký purkrabí, aby tuto zcela zmatenou 4letou holčičku vzal od jejích příbuzných, kteří jediní jí zbyli, a odvezl ji do cizího místa, mezi cizí lidi. Jsem Tvůj kmotr, takže se o Tebe budu (musím?) starat.

Mohlo by to být tak, že kmotr by nastupoval až v případě, že by se nepostarala přeživší rodina? Např. toto 4leté dítě by klidně mohlo mít dospělé či téměř dospělé sourozence, kteří by se mohli postarat. Proč by mělo odjíždět z domova k cizím lidem?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Kmotři a kmotřenci

Příspěvekod Gringo » pon kvě 19, 2014 11:40

Mohu potvrdit, ze i moji predkove kolem roku 1700 jsou casto uvedeni jako kmotri, skoro tretine vesnice. Na jednu stranu se asi neda pocitat, ze by se museli postarat o vsechny deti (ano, umrtnost byla vyssi nez dnes, ale take funguje pravdepodobnost). Ovsem na stranu druhou, pokud meli dite vest k vire, atd, meli docela o zabavu postarano..
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Kmotři a kmotřenci

Příspěvekod Lupina » pon kvě 19, 2014 18:45

Nad funkcí kmotrů jsem přemýšlela nedávno, rodina - sedláci také po staletí kmotrovala půlce vesnice. Potom se oddělila moje větev, která žila dál na původním gruntu, ale už jako podsedníci. Mému prapradědovi a jeho sestře pak byli za kmotry jejich strýc se ženou, děti v roce 1853 zcela osiřely (bylo jim 2 a 6 let). Nevím, jestli nějak jde zjistit, kdo děti vychoval - kmotři žili v sousední vesnici (z té si našlo ženicha děvče a žilo tam), prapraděda zase žil v původní vesnici.

Teď pátrám kousek dál a kolem roku 1740 nacházím jako kmotry dvojice nezletilého syna s matkou, vdovu se synem nebo za kmotra byli v několika případech i místí farář a kooperátor (v tomto městě teprve začínám, takže nevím jestli kmotrové měli nějaké vyšší postavení nebo jak tomu bylo v případě farářů).
Uživatelský avatar
Lupina
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte úno 25, 2014 13:35
Oblast pátrání: okres Kroměříž: Holešovsko, Bystřice pod Hostýnem, Roštín, + okolí, Přerovsko: Tučín, Čechy

Re: Kmotři a kmotřenci

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte črc 29, 2014 21:59

Další postřeh na toto téma.
Mám čerstvou vdovu s minimálně pěti dětmi ve věku 2 až 10 let, která opakovaně vystupuje jako kmotra různým dětem z různých rodin (okolo roku 1770). Podle toho se mi jeví, že by funkce kmotry mohla být také jenom formální záležitostí. Protože pokud by rodiče spoléhali, že se o jejich dítě v případě potřeby kmotra postará (musí postarat?), určitě by je nesvěřili čerstvé vdově s tolika malými dětmi. A na druhou stranu, tato vdova by si přece na sebe nebrala takový závazek, kdyby reálně hrozilo, že se o dítě opravdu bude muset starat. Ta se spíš hleděla nově provdat či jinak se zabezpečit, aby se mohla postarat o svou kupu dětí, ne ještě brát si závazky jinde. Nebo ne?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků