Evidence podkladů k rodokmenu.

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod Zora » čtv led 02, 2014 22:33

ano, přesně tak.
zde můj uložený odkaz:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=184

zde odkaz použitý v dotazu na fóru:
viewtopic.php?f=9&t=5772&p=26313&hilit=rudolf+navr%C3%A1til#p26313

na levé straně bylo umrtí Barbory , manželky Rudolfa Navrátila, na pravé umrtí Rudolfa Navrátila...

rok se s rokem sešel a dnešní odkaz je:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185

Zora
Naposledy upravil Zora dne čtv led 02, 2014 22:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod stanley4 » čtv led 02, 2014 22:35

lerak píše:Zoro a už jste se s tím setkala. Já to moc nekontroluji, akorát u SOA Opava když udělali nějakou změnu systému jsem musel stránky znovu najít, ale možná to byla má chyba při zadání odkazu.

Ja pátram len v Opave, ale keďže je možné ukladať priamo skeny, odkazy na stránky si neukladám. Takto mám všetko, čo potrebujem v PC, obrázok má v názve automaticky popis matriky (číslo matriky, signatúru, obsiahnuté obce) a číslo strany (ktoré podľa vyššie uvedeného nemusí súhlasiť navždy) + dopĺňam rok, N/Z/O, meno a priezvisko osoby. Keď je v matrike veľa obcí, vymažem ich, aby nebol názov súboru príliš dlhý. Je pravda, že som takmer všetky potrebné stránky stihol stiahnuť pred zavedením "captcha", takže to nebolo také pracné ako teraz.
Potom už len nezabúdať na archiváciu!!!
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod Martin Jílek » čtv led 02, 2014 22:37

stanley4 píše:Chápem to tak, že napr. máte záznam na obrázku (skene) č. 100 (z 200), kde je strana matriky s číslom 105. Niekto nahlási, že nie sú digitalizované stránky matriky 10 a 11, digitalizujú ich, doplnia a tak na skene č. 100 (teraz už z 202) nebude strana 105, ale 103 (posun o tie dve pridané stránky).

Ano, chápete to správně. Setkal jsem se s tím, že v matrice chyběla stránka matriky. Po upozornění archivu na chybějící stránku jí tam archivářka doplnila, došlo tím ale k přečíslování stránek. Jednalo se o archiv Opava.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod Zora » čtv led 02, 2014 22:44

Ukládám jednak elektron. odkaz, a jednak si tisknu stránku actapublika. Stránku ukládám podle abecedy příjmení do šanonu. Mám na ní tedy naprosto všechna potřebná trvalá čísla, názvy .... a rukou si doplním to, co mě dobří rádcové přečtou... většinou jde ale o actapublica. Opavu prostě neumím , bohužel :-))), ale mám slušné předky, takže se mně jinam moc netoulají :-)))

Ty papíry - všechno pro jistotu, jinak vkládám elektronicky do PAF.
Zakládám ještě papíry s historickými souvilostmi nalezenými googlem wiki nebo krameriem a td... plus originál doklady.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod Lenule76 » čtv led 02, 2014 23:43

Zdravím,
dnes jsem zjistila, že veškeré matriky Plzně byly převedeny na jiný portál, což mě ostatně tak nevadí, ale po dohledání jsem chtěla příslušnou matriku zobrazit, ale píše to, že stránka nebyla nalezena. Snad ty odkazy správně provážou. Na nástěnce Actapublica informují o tom přesunu.
Jinak si stránky matrik skenuji přes Print a vkládám do Wordu, soubor si vždy pojmenuji podle osoby, druhu zápisu např. kniha narození a datum.
Vytvořila jsem si šablony ve wordu, podle vzoru v knize Blanky Lednické, a tam si budu zapisovat veškeré údaje. Papírově budu mít pouze opisy z matrik a kopie dalších dokumentů. Tak snad v tom nebudu mít moc veliký nepořádek :-)
Lenule76
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte pro 31, 2013 20:36

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod AlesC » úte črc 29, 2014 15:27

Rád bych se zeptal, jaký je vlastně rozdíl mezi inventárním číslem matriky a příslušnou signaturou. Zatím si nalezené záznamy ukládám v počítači, roztříděné dle příjmení a jmen osob, ke kterým se vážou a chtěl bych vše postupně zdokumentovat (uložit) v některém genealogickém programu, které doposud využívám hlavně k vytváření přehledné struktury rodokmenu. Je třeba při popisu pramene uvádět jak signaturu, tak IČ? Pokud tomu rozumím, oboje určuje matriku jednoznačně a mělo by stačit jen jedno společně s původcem archiválie.

Příklad: matrika narozených ve Frýdlantu n. O., 1665-1740, IČ 1683, signatura M VI 1
Ta signatura mi již přijde nadbytečná.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod ZEL » stř črc 30, 2014 8:05

Také s tím mám v Opavě problém, nejčastěji se pohybuji v MZA a tam je to jednoznačné.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod luvec » stř črc 30, 2014 9:53

AlesC píše:Rád bych se zeptal, jaký je vlastně rozdíl mezi inventárním číslem matriky a příslušnou signaturou. Zatím si nalezené záznamy ukládám v počítači, roztříděné dle příjmení a jmen osob, ke kterým se vážou a chtěl bych vše postupně zdokumentovat (uložit) v některém genealogickém programu, které doposud využívám hlavně k vytváření přehledné struktury rodokmenu. Je třeba při popisu pramene uvádět jak signaturu, tak IČ? Pokud tomu rozumím, oboje určuje matriku jednoznačně a mělo by stačit jen jedno společně s původcem archiválie.

Příklad: matrika narozených ve Frýdlantu n. O., 1665-1740, IČ 1683, signatura M VI 1
Ta signatura mi již přijde nadbytečná.


Signatura může být ze starší evidence než inventární číslo, posloupnost signatur často bývá logická, zatímco u inventárních čísel je to tak, jak archiválie přišly/přešly do daného fondu. Například u gruntovních a pozemkových knih Velkostatku Frýdek je lepší použít řazení podle signatur, aby měl člověk knihy v dané vesnici seřazeny od nejstarší gruntovnice po nejmladší. Na druhou stranu, některé nové přírůstky signaturu vůbec nemají, zatímco inventární číslo jo. A samozřejmě dvojí jištění je lepší než jedno, překlepy se stávají, při zpětném dohledávání archiválie podle citací jsem radši za každý "nadbytečný" identifikátor ;) .
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod AlesC » stř črc 30, 2014 10:44

Děkuji za vysvětlení. Řazení zápisů a archiválií si dělám po svém (podle místa a roku, případně počátečního roku) a zatím jsem neměl problém cokoliv zpětně dohledat, ale ono to asi přijde, až všeho bude více. Už teď mi rodopisné záležitosti uložené v počítači zabírají ohromnou část disku.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod phejl » čtv črc 31, 2014 11:21

Tak ja mam vse v PC. I kdyz mam nejaky doklad treba ve fyzicke podobe, vzdy ho naskenuji nebo prefotim a ulozim do PC. Pouzivam program gramps, kde takovy sken zadam jako media a nasledne zdroj (source) a u kazdeho zdroje co nejpresneji uvedu odkud pochazi - matrika, kniha, list. Obdobne u pozemkovych knih atp. Kazda udalost nebo clovek pak ma odkaz na dany zdroj (source). Pokud nema zdroj, je to pro me varovani ze je to jen z doslechu ala jedna pani povidala. U online matrik jednak obrazek stahnu nebo udelam printscreen a vzdy zapisu jak odkaz tak cislo listo v matrice.

Jinak receno snazim se postupovat tak, ze i v pripade ze mi zbydou jen ty obrazky mohu (teoreticky) znovy zkompletovat vsechnu udaje. Delat bych to ale teda znova nechtel :)

Vse online zalohuji na svuj server a jednou za rok ulozim take na SD kartu a ulozim do bankovniho sejfu.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod IvoD » čtv črc 31, 2014 13:05

Pozor - inventární čísla v SAO (alespoň u pozemkových knih) nejsou jednoznačná! Kdysi jsem si poznamenal inv. číslo u nějaké gruntovní knihy a když jsem ji později hledal, vyskočily na mne hned tři záznamy. Vyzkoušej: Výběr databází = pouze "Pozemkové knihy", Specifický filtr - Inventární č. = "1209" => tlačítko "Vyhledat" najde 4 záznamy!
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod RitterQa » pon pro 22, 2014 16:52

Lenule76 píše:Zdravím,
Vytvořila jsem si šablony ve wordu, podle vzoru v knize Blanky Lednické, a tam si budu zapisovat veškeré údaje. )


Můžu se prosím zeptat, jakou knihu máte namysli? Hledala jsem v "Sestavte si rodokmen - pátráme po svých předcích" a tam jsem na nic podobného nenarazila.
PŘÍJMENÍ V MÉM RODOKMENU: Bazala, Bosáková, Fajkusová, Hromadová, Jašek, Kamenická, Modrovič, Toman (Tomanec), (aktualizováno 26.10.2015)
RitterQa
 
Příspěvky: 52
Registrován: čtv zář 20, 2012 20:40
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Dolné Držkovce (SK), Hovězí, Ostrava, Piešťany (SK), Sokolovce (SK), Trnava (SK), Velký Báb (SK), Vsetín

Re: Evidence podkladů k rodokmenu.

Příspěvekod Kašpar » pon pro 22, 2014 18:36

RitterQa píše:
Lenule76 píše:Zdravím,
Vytvořila jsem si šablony ve wordu, podle vzoru v knize Blanky Lednické, a tam si budu zapisovat veškeré údaje. )


Můžu se prosím zeptat, jakou knihu máte namysli? Hledala jsem v "Sestavte si rodokmen - pátráme po svých předcích" a tam jsem na nic podobného nenarazila.


Patrně má na mysli tu druhou, hubenější, v níž je návod na vedení rodinné kroniky. Ale samozřejmě jde přizpůsobit pro vlastní účely - přidat nebo odebrat některé položky.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků