Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 25, 2013 13:50

Ella Heilbrünn mi unikala dva roky....
a nejednou: bingo

http://holocaust.cz/cz/victims/PERSON.ITI.1682370

i s fotkama.

No přečetla jsem si, že mají na tomto webu dlouhodobý problém načíst přílohy- fotky, které jim tam lidi posílají jako svědectví a zdá se, že to pomalu rozchodili.
Asi by stálo za to, podívat se znova na své za války zavražděné židovské předky, kdo máte.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod bibi » pát říj 25, 2013 17:41

včera jsem na holocaust.cz našla fotku mé prababičky a podobné dokumenty, jaké jsou ve vašem odkazu. Nemyslím, že by tyhle fotky a doklady posílali příbuzní, spíš budou z nějaké databáze, dost by mne zajímalo, odkud pochází.
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 25, 2013 17:58

přesně!
já jim napsala- hned :-)
dám vědět...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Kirvin » pát říj 25, 2013 18:19

Domnívám se, nemusí to být pravda, že tyto dokumenty pocházejí z fondů Policejních řediteltství, případně Okresních úřadů, které vedly policejně - správní agendu - pasy, občanky, zbrojní průkazy atd. Vím, že běží projekt, kdy se podle jmen (zřejmě nějaký seznam obětí) vyhladávají v příslušných archivech dokumenty a ty následně skenují... Já osobně mám zkušenost s Policejním ředitelstvím Plzeň a tyto běžné spisy jsou velice zajímavou dokumentací života našich předků. Spisy jsou pořádány abecedně a podle jmen byly soustředěny všechny písemnosti. Můžou to být shora uvedené žádosti, ohlášení krádeží, zatčení, vyhoštění, postrk, často tam bývají fotografie....
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 25, 2013 18:27

zajímavé.... a úplně super, že to dělají- někteří z těch lidí ani nemají nikoho, kdo by dnes věděl, že někdy byli (když zmizela celá rodina)

a co to bylo ten "postrk"?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Kirvin » pát říj 25, 2013 18:43

Postrk - záznamy policejních ředitelství, komisařství nebo okresních úřadů či hejtmanství o tomto policejním opatření jsou důležité zejména ve chvíli, kdy máme mezi předky nebo osobami, které nás zajímají tuláky, prostitutky či další "práce se štítící osoby, které nedokázaly prokázat, jak si opatřují prostředky na obživu. Potulka a další formy veřejného pohoršování byly trestné a tyto osoby byly předváděny do věznic a odtud "hnáni postrkem" do domovských obcí. O postrk se starala tzv. "hnanecká stanice". Jednalo se v podstatě o doprovod osoby do domovské stanice, v případě cizinců byly tito předávání do svého státu. Druhou, mírnější formou bylo vydání "hnaneckého pasu" kde byla stanovena trasa a doba, po kterou měl dotyčný dojít do domovské obce. Tyto restrikce vůči uvedeným osobám byly Československou republikou převzaty z dob c. k. monarchie. Existuje na toto téma několik na internetu dostupných prací.

Jen na okraj, v pražském policejním ředitelství (SOA PHA) se mi podařilo najít několik obětí heydrichiády, u kterých tak mám fotku, totéž v Plzni. Jsou to často opomíjené, ale zajímavé archivní fondy. Nejen matrikami živ je genealog :-)
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 25, 2013 18:56

aha! moc pěkné! během volebního večera je to dost symbolické téma :lol: já bych je hnala! pardon- ale nabízelo se to...
asi už pátráte delší dobu, že matriky nejsou zajímavé- já ještě stále hloubám v nich- ale fakt je, že být policejní archiv digitalizovaný, tak hledám tam (a to nemám v rodině žádného Frištejnského :-))- určitě zajímavější čtení než "tochter des +Wenzel XY, chalupner"
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Zora » pát říj 25, 2013 19:02

search.php?keywords=hnaneck%C3%BD&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat

Karolíno, tohle jen namátkou jedno z témat, kde se tyhle věci probíraly. Pokud člověk nemá takovou osobu v rodokmenu, fajn, ale je dobré to znát. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 25, 2013 19:25

doplním si vzdělání- díky :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jupíí- chci Vám ukázat, co se dá taky najít

Příspěvekod LucieZach » sob říj 26, 2013 15:44

Téda, to vám moc přeju, že jste se dopátrala a i s fotkama :-) to jste musela mít obrovskou radost.
LucieZach
 
Příspěvky: 247
Registrován: pon bře 11, 2013 18:56
Bydliště: Plzeň


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 30 návštevníků