Stává se to často?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Stává se to často?

Příspěvekod mannowar » úte říj 08, 2013 17:41

Hledám v matrice zemřelých a najdu tam co sem marně hledal narození svého pra prapra děda.Půl matriky zemřelí,půl narození.Stává se to ?
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Slim » úte říj 08, 2013 18:05

Stává :) Obzvlášt u matrik ve správě ZA Opava, tam se hlavně pohybuji, často narážím na chybné popisy co matriky vlastně obsahují. Taktéž by bylo fajn mít ve Vademecu u každé matriky informaci, která vesnice je na kterých snímcích v rámci matriky. Bylo by fajn, kdyby registrovaní uživatelé měli možnost k matrikám dávat poznámky. Často je to soubor matriky spousty vesnic o hodně stranách a zdlouhavé hledání příslušného zápisu.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Míla » úte říj 08, 2013 19:00

Jelikož jsem posvých předcích pátrala ve čtyřech matrikách,kde je v jedne knize i 5-6 vesnic,při prvním vyhledávání jsem si dělala přehled od které strany je jaká vesnice.Teď,když se k něčemu musím vracet je to k nezaplacení.Se špatým označením jsem se nesetkala,ale v pisování některých let mezi ostatní vyhledavani ztěžuje.Dokonce to farář měl složité-dva kostaly s dvěmi matrikami, něco je zapsáno 2x,něco vůbec.Taky jsem nenašla narození praděda,do rodu zapadá a asi bal prvorozený protože zdědil chalupu i polnosti,bohužel nemá u sňatku napsane rodiče.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Slim » úte říj 08, 2013 19:06

Pozor, kdysi dědil majetek najmladší syn, jelikož bylo nejpravděpodobnější, že se o rodiče vydrží starat nejdéle. Záleží, v které době to bylo. Ale pokud zdědil chalupu a polnosti, měly by Vám pomoci pozemkové a gruntovní knihy.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Stává se to často?

Příspěvekod mannowar » úte říj 08, 2013 19:21

jj já zatím pravě jen v Opavě zatím hledám
mannowar
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned zář 29, 2013 11:52
Bydliště: ostrava
Oblast pátrání: Tichá.Lichnov.Orlová

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Míla » úte říj 08, 2013 19:36

Měl 4 mladší bratry,dva zemřeli jako děti a dva se oženili jinam.Jedná se oroky 1820-1825,v té době se dostavěl kostel na Morávce,kde ještě asi nebyla zavedena matrika a farář docházel ze Skalice,kde zapisoval děti pokřtěné na Morávce.Jeho jedna sestra je zapsána v obou matrikách.O výpisy z poz.knih mam zažádáno tak snad se mi moje verze potvrdi.Je to složitější,protože v té době se dost rozcházejí roky u narození se zápisy věku u sňatku a u zápisu sňatku v té době schází rodiče.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Slim » úte říj 08, 2013 22:07

Výpisy potřebných pozemkových knih a i spousty dalších relevantních dokumentů (např. svatebních smluv) z dané oblasti najdete ve Vademecu online, žádat netřeba.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Stává se to často?

Příspěvekod Míla » úte říj 08, 2013 22:48

Už jsem to zkoušela ale moc se v tom neorientuju,ale budu trenovat.Kryby to bylo tak přehledne jako matriky.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků