Křest

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Křest

Příspěvekod Zora » pát říj 04, 2013 22:20

Snažím se porozumět tomu, jak probíhal křest - většinou v den narození, druhý den po narození ... Vzhledem k životním podmínkám, v jakých se v minulosti žilo, mně to není jasné. Např. zimní období, neprůchodné cesty, svobodné matky bez prostředků... Jak se dostávali vesničané do vzdáleného kostela?


Kromě jiného jsem ale narazila na dnešní pokyny ker křtu :

Rodiče jsou povinni postarat se o to, aby jejich děti byly pokřtěny během prvních týdnů, pokud možno co nejdříve po narození, ba dokonce již před jeho narozením, jsou povinni navštívit faráře, aby požádali o svátost pro dítě a patřičně se na ně připravili.

http://www.blucina.cz/farnost/krest.htm

Nikdy jsem neslyšela ani nečetla, že by se křtilo nenarozené dítě...
Má někdo nějakou zkušenost?

Zde zajímavý článek:
Co o 19. století vyprávěla babička: Narození a křest.
http://rozhledy2010.blogspot.cz/2013/03 ... bicka.html
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křest

Příspěvekod Peters » sob říj 05, 2013 2:08

Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Křest

Příspěvekod Míla » sob říj 05, 2013 9:12

Přečetla jsem si vaše příspěvky-odkazy- a to podle mě nejvíce odpovídá na mou otázku, jak se křtilo.Já se budu muset zeptat mé o 11 let starší sestry jak mě kde nesli před vánocemi, v metrových závějích ke křtu, narodila jsem se doma v horské chalupě.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Křest

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 9:18

Dejte pak vědět :-))) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křest

Příspěvekod Míla » sob říj 05, 2013 9:24

Ještě znám ve svém rodišti pár dlouhověkých pamětnic tak se budu muset vydat na výzvědy, jak to chodilo ve 40-50 letech minulého století. Když se tak v těhle věcech vrtám, tak už jsem se dozvěděla že jedna moje pra-pra baba byla dokonce andělíčkářka. Kdo ví, co ještě zjistím.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Křest

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 10:17

Já jsem se snažila o porodních bábách dozvědět co nejvíc, jedna předkyně provozovala toto řemeslo. zda i to druhé, Vámi zniňované a úzce související, nad tím jsem doposud nepřemýšlela ... ale to asi nezjistím, jde o r. cca 1850 - 1880. Některé články jsem dávala na fórum. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křest

Příspěvekod Míla » sob říj 05, 2013 12:28

Já to ještě všechno nemám pročtené,jsem zde krátce,moje pra-pra baba umřela v roce 1889, a měla 13 děti, z toho jedny dvojčata,stihla to za 24 let,tak že jestli je to o ní pravda tak je úsměnné,že sama sobě nepomohla.M
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Křest

Příspěvekod Slim » sob říj 05, 2013 12:37

Pokud žila v manželství, tak nechápu proč by měla. V té době se dožívalo dospělosti poměrně málo dětí a děti byly zabezpečení na stáří. Klientelu andělíčkářek, podle mne, tvořily spíše svobodné ženy, pro něž a také pro dítě bylo v tehdejší době stigma nemanželského dítěte stigmatem na celý život. Nelze poměřovat tehdejší dobu dnešní optikou.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Křest

Příspěvekod Míla » sob říj 05, 2013 12:53

K údivu jich přežilo hodně v drsných podminkách.Jak se do těch malých chalup vešli,dokonce po dvě rodiny s několika generacemi to je v dnešní době až nepochopitelné
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Křest

Příspěvekod ZEL » pon říj 07, 2013 9:24

Zora píše:Rodiče jsou povinni postarat se o to, aby jejich děti byly pokřtěny během prvních týdnů, pokud možno co nejdříve po narození, ba dokonce již před jeho narozením, jsou povinni navštívit faráře, aby požádali o svátost pro dítě a patřičně se na ně připravili.


Podle mě nejde o křest před narozením, ale o návštěvu faráře již před narozením dítěte.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Křest

Příspěvekod Zora » pon říj 07, 2013 10:57

aha, zajímavý postřeh a ještě zajímavější slovosled, to mně nedošlo :-))), tak snad aby to admin přesunul do jiné sekce - pobavení :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křest

Příspěvekod Míla » pon říj 14, 2013 19:24

Tak jsem dneska vyzpovidala svého o 13 let staršího bráchu ,jak to bylo s mým křtem když jsem se narodila na horách do prosincového sněhu: křtili mě až v lednu 1952- asi jsem nebyla,, na umřeti". Švagrová je dobrý znalec církevních záležitostí tak mě poučila,že o nějakém křtu před narozením není nikde zmínka, pouze v případě hrozicí brzké smrti je oprávněn pokřtít umírajícího kdokoliv, jen musi pronést onu formuli, kterou pronáší při křtu farář.Ani nemusi mít svěcenou vodu.Za farářem jdou rodiče až při žádáni o křest a tam jsou o všem poučeni co křest obnáší a co je k němu třeba.Pokud se jedna o křest druhý den po porodu, tak prý ke křtu nesla dítě jen kmotra bez matky.To ví švagrová od své matky z vyprávěni. I tak se mi to zdá dost ,, na divoko".Ale málo víme, co bylo kdysi .....
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Křest

Příspěvekod Zora » pon říj 14, 2013 20:04

Mílo, to oznámení, které jsem uvedla bylo pouze ze strany farního úřadu špatně formulované, šlo o návštěvu před narozením, kde se měl domlouvat křest, viz příspěvek Zel.
Co se týče křtu, nic nového, bohužel se zatím nepodařilo do problému vnést. Že matka nechodila do kostela, je jasné, ona byla "nečistá", po dobu šestinedělí nechodila do kostela a většinu dne byla ve světnici v koutě za plentou.Proto taky polévka , tzv. do kouta, tu jedinou směla šestinedělka přijmout jako dar a sníst ji) Šestinedělí dnes chápeme jako období, kdy je větší možnost nákazy novorozence a matky, dříve to bylo naopak, matka byla tou, která mohla negativně působit na okolí, především na plodnost dívek a žen..

Nošení dítěte do kostela - proto je ve starých matrikách rozlišen hlavní kmotr - levant , tedy ten, kdo při křtu držel dítě na rukou od dalšího (dalších) Hledejte na netu, je tam spousta popisů, jak probíhal den křtu. Ovšem nikde jsem doposud nenašla, jak se tato událost odehrávala v opravdu chudých rodinách nebo za nepříznivého počasí. Většina zmínek je o bohatých vesnicích, kde bylo samozřejmostí vyšňoření dítěte, dary pro novopečené rodiče - dostávala to sice žena, ale pít a jíst to směl skoro vždy jen otec, dítě mělo povijan, na který byla použita stuha z otcova svateb. kroje.... vývoj odlišnosti barev u novorozenců... naprosto všechno se dá dohledat, jen nikde ani zmínka o dopravě do kostela v drsných podmínkách.

Ještě legrácka, v té práci, na kterou je odkaz, je výslovně uvedeno, že obřad úvodu měl vždy provádět ¨místní kněz, ne z cizí farnosti, a to proto, že rodiče přinášeli do kostela dary :-)))



https://theses.cz/id/t04b1d/VLCKOVA_-_d ... _prace.txt
Zde opravdu podrobný rozbor všeho, co se týče narození dítěte a církve...

A tady podobné téma, tentokrát z jiného pohledu.
viewtopic.php?f=16&t=7514

Bohužel Váš životní prožitek s křestem je z období, kdy už byl jiný přístup ke křtu. Mezi novorozenci z tohoto období je i spousta nepokřtěných, nebo dětí, jejich křest byl odsunut z důvodů "politického" ovzduší. Doba křtům nepřála a církev respektovala i to, že ne všichni mohou přijít do kostela včas.(ne kvůli počasí :-)))
A taky bylo a je spousta rodičů, které mají své důvody, proč dítě nechtěli pokřtít nebo vůbec problém křtu neměli důvod řešit. Jsme zhruba stejný ročník, já jsem nepokřtěna a jsem za to rodičům vděčna. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Křest

Příspěvekod Míla » pon říj 14, 2013 20:26

Věc křtění děti za totality je na samostatnou kapitolu.Byli takovi stranici,kteří křtili své děti tajně a do kostela chodili tajně tam,kde je nikdo neznal.Já křtění vůbec nepovažuju za nutné, každa doba má své.Já si myslím,že v chudých rodinách okolo toho nedělali žádné velké pozdvižení, Bůh dal-potom často vzal,na žádné pentličky neměli,když v chalupách,jak jsem slyšela ještě okolo roku 1900 ani neměli všude dřevěnou podlahu,někde napořádek až hrůza, v jednom koutě světnise kolíbka, v druhem uvázana koza, a slepice které se procházely po stole jsem viděla v jedne chalupě na vlastní oči ještě před 40 léty.Kdo neviděl-neuvěři....Čistota šestinedělky se stímto asi srovnávat nedá.......
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků