Genografický test

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Genografický test

Příspěvekod Majkas » pát zář 08, 2006 12:38

Dnes se objevil zajímavý článek "90 procent Čechů nejsou praví Češi" - http://aktualne.centrum.cz/veda-a-zajimavosti/z-domova/clanek.phtml?id=231920&tro1164_0_3). Podle něj si muži mohou nechat udělat tzv. genografický test, který odhalí odkud přišli dávní předkové rodu. Provádí jej firma Genomac International - http://www.genomac.cz/cz/index.php - a stojí 1190,- Kč. Zdá se mi to velmi solidní. Ovšem, když se rozdávala smůla, šla jsem si snad čtyřikrát, protože nemám jediného přímého mužského příbuzného, jehož bych k této akci přemluvila. Jo, zkrátka rod Sedliských vymírá... :cry:
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Test

Příspěvekod Val » pát zář 08, 2006 17:21

Už jsem to taky četla a začínám přemlouvat manžela. Mám doloženého předka narozeného za třicetileté války a podle rodinné "pověsti" byl jeho otcem švédský voják. To by bylo překvapení, kdyby se ukázalo, že to nakonec byl nějaký Honza z Horní Dolní. :lol:
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Příspěvekod Lyra » pát zář 08, 2006 17:33

Zajímavý test, i když také nedisponuji mužským příbuzným, který by byl ochotný za to ty peníze utratit.

Ale ten článek na Centrumu se mi zdá poněkud demagogický. Už jen ten titulek - "90 procent Čechů nejsou praví Češi". Nebo třeba věta "Jen nepatrný zlomek obyvatel našeho území tvoří "prapůvodní Češi", kteří tady žijí už po staletí". Co to vlastně je pravý či prapůvodní Čech nebo Moravan?

Teď si vemte, že nějaká vaše vzdálená předkyně přišla na území nynějšího Česka spolu se svými Slovanskými soukmenovci během stěhování národů. Narazila tu na Germána, jehož rodina se při onom stěhování národů tak nějak opozdila. Ti dva se dali dohromady, usadili se na nějakém pahorku ve vsi - říkejme jí třeba Horní Dolní - z které pak oni ani jejich potomci nevytáhli paty po příštích více než tisíc let. Po celou tu dobu mluvili slovanskou (později českou) řečí, udržovali slovanskou kulturu a obyčeje a považovali se za Slovany (Čechy). A teď v roce 2006 si přijde nějaký novinář a řekne vám - "Promiňte, ale podle vašeho genomu jsou vaši předci Germáni, z čehož jasně vyplývá, že vlastně vůbec nejste Čech a že vaši předci v Česku rozhodně nežili několik staletí, ale maximálně tak pár desítek let.". No nezabili byste ho?
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Pro gen.test musim premluvit jine ...

Příspěvekod Tomsa » stř zář 13, 2006 20:21

Take jej povazuji za zajimavy, predpokladam, ze tolikrat uvedene vyroky (vykriky) podlehaji marketingu+popularizaci "za kazdou cenu".
Skoda, ze prave nase rod.vetev jde pres svob.pra...matku ... budu potrebovat nekoho z jine vetve.
Zajima mne primarne odkud se do CR prijmeni dostalo, pripadne kde tu vzniklo.
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Re: Pro gen.test musim premluvit jine ...

Příspěvekod Aetius » čtv zář 14, 2006 6:24

Tak si myslím, že to zase až tak nevadí, jestli nemáš přímou mužskou linii , aspoň se dovíš, kdo byl ten tatínek, co se nepřihlásil :lol: .
Jinak mám stejný problém jako ty. Jednu svobodnou maminku :P.
Ale hlavu si z toho moc nelámu :D.
Uživatelský avatar
Aetius
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob srp 05, 2006 13:14
Bydliště: Vlašim

Příspěvekod Tomsa » pon říj 02, 2006 20:02

ad AETIUS:
je pravda, ze to by byl samozrejme jistejsi vysledek :o - diky za prozreni-nejak mi to hned nedoslo - nez spolehat, ze najdu vetev zcela "cistou" :oops: - bez svobodnych matek a pripadnych pomocniku hrdych tatinku.
Urcite si hlavu nelamu - spis nechapu, proc nekdo vlastne vymyslel, dedicnost prijmeni zrovna po "nejistem" otci (no mozna prave proto :roll: ).
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Článek o genografickém testu v Právu

Příspěvekod kratec » stř led 24, 2007 7:42

O genografickém testu psali nedávno v Právu (13. ledna 2007, str. 12). Jde jen o to, že lze zjistit, kde máme nejvíce genově příbuzných, konkrétně autor článku zjistil, že pochází s největší pravděpodobností z Balkánu.
Zaregistrujte se na pravo.newtonit.cz, to je databáze článků Práva. Zadejte slovo "genografický" a hledejte zhruba měsíc nazpátek. Článek v bázi ale bývá max. cca 3 měsíce, bohužel to nemají nastálo jak MF Dnes.
Jak jsem ale vyrozuměl, jde celý test udělat v pohodlí domova, pošlou věci na získání DNA, pošlete zpět a pak dojde certifikát s výsledky. Je ale fakt, že cena nějakých 2500 je dost, ale váhám, váhám...:-) Více viz http://www.genomac.cz/cz/view.php?cislo ... 2006050018
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků