Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » sob zář 07, 2013 20:12

Dobrý den kolegyňky a kolegové

Chtěl bych Vás přizvat k diskuzi na téma, se kterým si nevím rady. Možná to vyřešit ani nejde, ale budu rád za každý názor a nápad. Nebude potřeba ani tak velkých genealogických zkušeností, ale spíš jen chuť říct, co si o tom myslím a možná se dozvím něco, co jsem přehlédl. Jak se říká , víc hlav víc ví. :D

Příběh:
Můj pradědeček Dominik Vašut se narodil ve Frenštátě roku 1885 a měl dvě starší sestry Žofii a Anežku. Nebudu zde popisovat celý jeho život, on sám o něm nerad hovořil a jak postupně zjišťuji chápu proč. Podstatné je, že on se oženil poblíž Olomouce roku 1914 a jeho sestry emigrovaly do Ameriky. Do Galvestonu na lodi Hannover připluli 4.4.1904. (Anežka se možná provdala za Františka Svobodu a zemřela roku 1961).
Dominik si se sestrou (nevím kterou) poslal pár dopisů v dobách krize (za první republiky) kdy přišel o práci od ní dostal i něco málo peněz na obživu.

Takže Pradědeček věděl o svých sestrách a měl na ně kontakt. Po jeho smrti 1961 všechny papíry a fotky si k sobě vzala jeho nejstarší dcera Jaroslava Moje prateta. Ta bohužel zemřela roku 2001 a její věci se vyhodily a samozřejmě i papíry po pradědovi. Takže smůla, konec přetržená nit. Už druhý rok pátrám a nic. Jsem v kontaktu s panem Šimíčkem, který je asi největší odborník na vystěhovalectví z Frenštátu do Ameriky a díky němu jsem také ve spojení s potomky pradědových strýců kteří se mi snažili pomoct, ale po Anežce (Agnes) a Žofii (Sofii) ani stopa.
Až včera, včera jsem dostal do ruky fotku, která zřejmě unikla zničení. Je z roku 1931 a je na ní vyfocená veliká rodina. Z druhé strany je napsaný dopis, trošku lámanou češtinou.
Problém je že text neobjasňuje kdo a komu to píše, a už vůbec ne kdo je kdo na fotce.

Možná je to úplná hloupost na něco takového otvírat diskuzi, ale proč ne. V televizi se probírají ještě větší nesmysli. A já budu za vaše postřehy rád.
Zde je fotka:
http://img24.eu/v-nnwjxs6u.jpg
A zde je text:
http://img24.eu/v-p0980pw9.jpg

Fotka mi zatím nic neříká, snad jen ty značky u některých osob by mohly něco znamenat.
Ale ten text by mohl něco prozradit. Nejprve to napíšu, jak to čtu, potom jak tomu rozumím a budu rád za vaše názory:

CARTOLINA POSTALE CARTE POSTALE ,,RAJAR,,

Na památku od nas všechni Den 5-2-31. že naši stařičkove Pasquim dělali svátek-50 let od jeho svatbu v roce 1881. Ghiby sam Petr že byl na vojne nemohl přijed. Ostatny prišli od všech ocát. Florence, Trident a td. Jako byli radi stařičkove, videt v o- kolem sve sinove, dcári a jeho rodini manžely a manželky, vnuky a vnučke a t.d. Vy rozumite jak chco řikat ano? Se pamatojo malo cešks ale préce rozumits ja?

Textu rozumím takto:
Na památku od nás všech, ke dni 5.2.1931 kdy naši staroušci ((Pasquim)) slavili výročí 50let svatby od roku 1881. Kromě Petra, který byl na vojně, přijeli všichni a odevšad: ((Florence, Trident)) atd. Jak byli staroušci rádi, když viděli kolem sebe své syny, dcery a jejich rodiny, manžely a manželky, vnuky a vnučky atd. Určitě rozumíte co chci říct, že ano? Jen málo si pamatuji česky ale snad mi rozumíte, ne?

Jak to chápu?
Možná?? Jedna ze sester se přivdala to této rodiny. Chápu-li to správně tak jejich příjmení je Pasquim.
Takže Sofie, nebo Agnes Pasquim. To zní trochu Italsky a co ta místa, odkud se všichni sjeli? Florence, Trident také to zavání Itálií, nebo jsou taková místa i v Americe?
Ještě jsem přemýšlel nad tím názvem CARTOLINA POSTALE CARTE POSTALE ,,RAJAR,, ale to asi nepomůže.

Co hledám? Cokoliv: Kde to bylo vyfoceno, kdo je vyfocen..... Možná to ani nejsou příbuzní, i když ta fotka je určitě po pradědovi a ten těch příbuzných po světě zas tak moc neměl. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob zář 07, 2013 20:58

Nevím, snad jen, že když píšete, že Anežka/Agnes se možná provdala za Fr. Svobodu, tak asi v roce 1931 byla spíš Svoboda, než Pasquim....Pak byste asi hledal spíš Sofii Pasquim.
A taky je možné, že datum je psáno americkou angličtinou a pak to nemusí být 5. února ale 2. května...

A pokud se sestry dědečka v Americe provdaly, pak jim kolem roku 1931 bylo tak asi kolem 50ti, že? Pak by to byly na fotografii spíš ty starší ženy.... Ale které jsou starší si netroufám posoudit- myslela jsem, že budou sedět v řadě se "staroušky", ale nevím... Chovají nejmenší děti, snad jsou jejich babičky a matky stojí v řadě nad nimi.... Jen tipuji. Asi to bude mít nějakou přísnou logiku- podle váženosti členů rodiny, ne?
A ty čtverečky na fotce by nemohla být rodina vaší pratety? Zdálo by se mi logické, že budou označeni. Ty s puntíky mi zase přijdou, jako že do rodiny úplně nepatří, jsou ostatním málo podobní.....
Nevidíte v nějaké ženě podobu s dědečkem? Pardon, fakt jen nápady....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » ned zář 08, 2013 9:38

add. Karolina

Jak říkám jsem rád za jakoukoliv reakci a musel bych být hodně naivní, kdybych očekával, že mi někdo přinese řešení na zlatém talíři. :D
O těch značkách jsem hodně přemýšlel, proč má někdo čtvereček a někdo tečku? Možná si tak praděda označil ty, co znal z předešlých dopisů a fotek. Ano bylo jich víc a bohužel musím použít minulý čas. Praděda ty lidi už z minula znal, takže nebylo potřeba je popisovat (k mé smůle).
Ano, mám nějaké indicie, že Anežka se provdala za Svobodu a dokonce jsem viděl i foto jejího hrobu, jenže je u toho spousta otazníků a stále mi tam něco nesedí. V podstatě je jedno, kterou sestru objevím a doufám, že jejich rodiny budou mít na sebe kontakt.
Obě sestry do Ameriky- Texasu opravdu odjely a ze začátku byly u svého strýce Františka. S jeho potomky jsem ve spojení, ale bohužel nic o tom neví. Je celkem logické, že se obě snažily co nejdříve provdat.
S tím datem máte určitě pravdu bylo to 2. května 1931, žila již dlouho v Americe a jistě zapomněla na českou gramatiku a pravidla a napsala to jak bylo zvykem u nich.
Jinak ještě je tu možnost, že to příjmení je Pasquini.
K jejich věku, Anežka se narodila 1883 takže 48let a Žofie 1880 takže 51let. Všichni na té fotce vypadají zachovale, takže odhadnout komu je 50 a komu ne? Jedna z nich se trochu podobá pratetě, ale s tou podobností, nevím. Když se narodí malé mimino všichni říkají celý táta a vůbec jim nevadí že má tmavé vlasy a oči a táta je modrooký blonďák :D :D . Tím chci říct, že tam vidím to co vidět chci, ale skutečnost je nejspíš jiná. K té zachovalosti, myslím že se té rodině nevedlo nejhůř, jsou pěkně oblečení, upravení a sjeli se z daleka a to jistě něco stálo.
Co ta místa, Florence a Trident? Jsou v Texasu takové městečka. Jistě nejeli na oslavu do Ameriky z Itálie.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned zář 08, 2013 13:51

:-) blonĎákovi se směju...
Těžké...
To Cartolino Postale, Rajal na Itálii ukazuje, taky se mi nezdá, že by jeli všichni lodí na oslavu do Ameriky... A proč by to dělali- tedy- proč by dědeček s babičkou byli ve Státech a zbytek rodiny v Itálii?
Z Texasu proto, že Galvestone je v Texasu? Florence tam je taky. Trident se mi ale najít nepovedlo. Pořád mi to nachází jen Trento v Itálii.
Pasquini/Pasquim zní taky italsky....
Máte, prosím, odkaz na záznamy sester z imigrace?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Martin Jílek » ned zář 08, 2013 16:10

Dobrý den,řekl bych,že osoby označené čtverečkem jsou manželé + jejich potomek.
A pak ten muž s velkou tečkou-není to kněz?Soudím,dle límce.
Přikláním se k tomu,že fotografie byla pořízena v Itálii.(Florence,Trient atd.)
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » ned zář 08, 2013 20:01

Add. Karolina
Ano Texas. Ta Itálie se tam zjevuje stále a znova. Ten záznam osobně nemám, informaci mám od pana Šimíčka, který všechny zápisy zpracoval. Ale mohu se pokusit ho získat.

Add. Martin
Ano ten čtvereček nejspíš určuje rodinu, ale vypadají celkem mladí. Žofii a nebo Anežce bylo kolem padesáti. Víc by to pasovalo na jejich dceru s manželem a vnukem. Ti označení tečkama pak jejich další děti. Kněz by to také mohl být, proč ne, i kněz je jen člověk a musel se někomu narodit. Ach jo, chtělo by to pamětníka, jenže ten by musel mít tak 100let.
A ta Itálie, pořád se to kolem ní točí. V rodině se o tom nikdy nemluvilo. Vždy jen tetičky z Ameriky a Dominik po nich pojmenoval dvě ze svých dcer.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned zář 08, 2013 20:23

Proč jen je ta Amerika tak veliká....
Pokud pan Šimíček ty údaje z imigračního má, asi by Vám už řekl, zda tam uvedli, za kým jedou a proč... A nebo jeli za tím zmiňovaným strýčkem? Není mi to úplně jasné....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » ned zář 08, 2013 21:34

No ony neutíkaly ani tak za někým, ale spíš odtud. V podstatě celé frenštátsko se živilo tkalcovstvím a jak se stavěly nové továrny, tak nebylo tolika tkalců třeba. Navíc oba jejich rodiče byli dávno mrtví, vychovávaly je kmotři, tak práskli do koní a odjely do Ameriky. Obvykle ti co se tam uchytily pomáhali dalším se tam usadit a jelikož František ale také jeho bratr Jan byli jejich příbuzní tak odjeli k nim.
Pokusím se ty záznamy získat. Také jsem ve spojení s vnukem Františka, tak se mu pokusím ještě jednou napsat. Je ročník 1923, tak uvidím, jestli si na něco nového vzpomene.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon zář 09, 2013 15:01

Hlavně jestli nebude vědět něco o té Itálii.... A on, 90ti letý vnuk, nemá staré rodinné fotky nebo dopisy? Přece i když budou mezi jinými osobami, mohlo by tam něco být.... Každopádně držím palce, i když jsme toho moc nepořešili.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » pon zář 09, 2013 15:48

Dopis odeslán, Fotky, co měl mi vloni poslal a týkaly se jen jeho dědu Františka a babičky.
Mimo to mi napsal spoustu zajímavých informací, ovšem neověřitelných.

Zde je něco o tom nápisu na pohlednici. Poslala mi to kolegyňka do SZ:

Jinak k tomu nápisu na fotce - pokud mi slovník nekecá, cartolina postale a carte postale znamená oboje "pohlednice". Rajar potom byla firma, která mimojiné vyráběla fotografický papír
http://www.photomemorabilia.co.uk/Ilford/Watson.html
http://www.earlyphotography.co.uk/site/companies4.html
A aby se to nepletlo, tak to byla britská firma :-) Jestli exportovali do USA nebo Itálie, netuším, to se v těch odkazech nepíše..
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod artepa » pon zář 09, 2013 21:56

Pravda, (La) Carte postale je francouzsky pohlednice. A pro pošty byla něco jako úředním jazykem francouzština. Alespoň tak nám to říkali ve škole :) Cartolina postale bude italsky.
Vzhledem ke světové krizi ve 20. letech 20. stol. do USA odcházelo určitě i hodně Italů. V Americe se dali dohromady Italové a Moraváky. Jestli je pohlednice z pozůstalosti po pradědovi, přikláním se k variantě, že je poslaná z rodinné sešlosti v USA.
Navíc Florence je v Texasu též, to druhé může být zkomolené. Existují tam Trenton, Trinidad, Trinity.
Alespoň mi to tak poradil google :D

Zdenek píše:Dopis odeslán, Fotky, co měl mi vloni poslal a týkaly se jen jeho dědu Františka a babičky.
Mimo to mi napsal spoustu zajímavých informací, ovšem neověřitelných.

Zde je něco o tom nápisu na pohlednici. Poslala mi to kolegyňka do SZ:

Jinak k tomu nápisu na fotce - pokud mi slovník nekecá, cartolina postale a carte postale znamená oboje "pohlednice". Rajar potom byla firma, která mimojiné vyráběla fotografický papír
http://www.photomemorabilia.co.uk/Ilford/Watson.html
http://www.earlyphotography.co.uk/site/companies4.html
A aby se to nepletlo, tak to byla britská firma :-) Jestli exportovali do USA nebo Itálie, netuším, to se v těch odkazech nepíše..
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod blue_rose » úte zář 10, 2013 2:31

1) Rajar sice byla anglická firma ale již v roce 1921 se stala součástí APM a následně Ilford
2) podle tohoto obrázku znali Rajar i v Itálii http://images-00.delcampe-static.net/img_large/auction/000/223/801/286_001.jpg?v=1
3) na serveru http://www.delcampe.it jsem našel několik fotografií-pohlednic (cartolina postale ...) ze severovýchodní Itálie se stejným předtiskem, jako je ta vaše. Předpokládám že vznikly vyrobením fotografie na předtištěný fotopapír značky Rajar
4) podle Wikipedie Trident je italské město Trento
5) pisatel zdůrazňuje že se zúčastnili osoby z Florencie i Trenta (oboje je asi od místa události daleko)
6) příjmení bych tipoval Pasquini
7) značku Rajar propagoval Francesco Morsolin z Turína http://imageshack.us/a/img580/7472/p1012079.jpg, těžko odhadnout jak moc byly výrobky Rajar běžné a používané

Závěr:
Asi se jedná o rodinnou sešlost rodiny Pasquini, která se konala v Itálii, někde v oblasti mezi Benátkami a Turínem (Trento je od nich na severu, Florencie na jihu) :-)
Uživatelský avatar
blue_rose
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned úno 12, 2012 3:00
Bydliště: Trhové Sviny

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » úte zář 10, 2013 10:55

Stále ta Itálie. Je logické, že nás to tam všechny tak směruje. Italské příjmení, města a ta předtištěná pohlednice Itálii také nevylučuje.
Ukáže-li se, že pohled je poslán opravdu z Itálie budu se svým hledáním úplně na začátku (snad ne v koncích :D )

Ještě pokus, Máte někdo představu co v roce 1931 by znamenala cesta z Itálie do Texasu a zpět?
Je to sice přitažené za vlasy a sám tomu nevěřím, ale pro představu by taková informace mohla být zajímavá.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod kokosovakulicka » čtv lis 28, 2013 20:43

Žofie Vašut (Sofie Vasut), narozena 1881 připlula ve svých 23 letech 4. 4. 1904 do Galvestone, Texas, loď Hannover, vyplouvala z Brém. Byla svobodná a zamýšlela se živit jako služka. Cílovou destinací byl Fayetteville (Severní Karolína), kde jela za bratrem Frankem Vasutem. Musí se jednat ale o ní, protože udává, že skutečně pochází z Franštátu. V kapse měla 5 dolarů a neměla koupený žádný lístek na cestu z přístavu do Fayetteville.
Anežka Vašut (Aneska Vasut) přijela s ní. Byla mladší o 3 roky. V kapse 2 dolary, ale má lístek do cílové destinace za bratrem Frankem.
Frank Vasut, narozeny 1884, tvrdí o sobě ale, že se už v Texasu (Fayette) narodil. Zemřel tamtéž v roce 1957. Otec John (Frenštát) a matka Anna (Vizovice) Des(c)enska. Údaj o tom, že se narodil v USA je založen na sčítání z roku 1910.
Záznam o provdání sester jsem zatím nenašla.
Dominika Vasuta jsem nenasla jedineho. Jak se meli jmenovat jeho rodice? A jste si jist, ze vas predek mel opravdu tyto dve sestry?
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Pátrání po příbuzných z fotky-1931

Příspěvekod Zdenek » čtv lis 28, 2013 21:41

Dobrý den,
stále po tom pátrám, ale nic moc. Našla jste to správně. Frank ale nebyl bratr, ale bratranec, i když je to tam tak napsáno, možná omyl, možná záměr. Pokud vím, jazykově obě sestry moc vybavené nebyly. Matka jim zemřela když byly mimina a otec se o pár let později se ztratil. Vychovávali je tak porůznu příbuzní. To vzdělání mohu posoudit podle jejich polorodého bratra Dominika. (můj praděda). Mluvil samozřejmě česky psal o něco hůře a němčina skoro španělská vesnice. Anežka s Žofií na tom nebyly lépe.
Tento záznam jsem objevil také, ale docela valím oči, co jste tam vyčetla a já ne. Píšete, Žofie neměla lístek do Faytte a Anežka ano. Zajímavé a docela to tak i pasuje.
Anežka se provdala pravděpodobně 21.12.1908 v Texasu za vdovce Františka Svobodu. Zatím ověřuji, nemám o tom ještě originál zápis.
Žofie se ztratila a nemůžu ji najít. Takže pokud je některá ze sester na té fotce, tak je to jistě Žofie.
Dominik měl zcela jistě tyto dvě sestry a jsou to ony co jste našla. Mám zhruba osnovu potomků Anežky a Františka Svobodových, ale zatím se mi nepodařilo se s nikým spojit. Anežka zemřela 26.8.1961


Ještě o tom bratranci Frankovi. Ano narodil se v Americe. Jeho otec Jan a jeho bratr František tam odjeli a založili rodiny. S potomky obou se mi podařilo zkontaktovat a snaží se mi pomoci. Tedy už jen jeden, ten druhý bohužel před měsícem zemřel ve věku 90let. Otec Dominika, Anežky a Žofie -Josef Vašut s nimi neodjel, i když si požádal o pas a byl mu udělen. Oženil se, zplodil Anežku a Žofii, ovdověl, znovu se oženil, narodil se mu Dominik a od té doby o něm není ani vidu ani slechu. Nejspíš zemřel mimo rodný Frenštát a já nevím kde. Tou dobou byla ve Frenštátě veliká nezaměstnanost, tak si lze domýšlet cokoliv.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 42 návštevníků