Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zuz1996 » stř zář 23, 2015 21:13

Pěkné záznamy od kněze. Třeba se mi líbí rok 1601" Tenkráte bečka vína starého 100 ? platila ", jen nerozluštím zkratku měny. A není mi jasný rok 1606 " mě taky přerozkošné pacholátko v tom moru zemřelo ". Kněz mohl mít tehdy děti?

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=78
Od str.78 dále.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř zář 23, 2015 21:24

jistě, mohl, tehdy nebyli kbněží katolíci, ale měli různá vyznání, dnes většinou nazývána evangelickými. (lutheráni, čeští bratři helvéti, augšpurci. )
Popisky jsou z doby před Bílou Horou.
Ano, kněží se zcela běžně ženili a rodily se jim děti :-)))

Mám zajímavý zápis z 17. století, těsně po rekatolizaci, kdy katolický kněz oddával dceru kněze Moravy. Kněz Morava ale u nás založil u nás první matriku,po r. 1600 tehdy nekatolickou,. Jeho nástupce psal do stejné matriční knihy, ale už byl katolík. Jak je vidět, i dcera kněze Moravy se musela nechat převést na katolickou víru...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Noodle » ned zář 27, 2015 20:25

Zdravím,
také přispěji s troškou do mlýna, tentokrát ze SOA Zámrsk. V matrice úmrtí sign. 55-3561 pro farnost Chlumec nad Cidlinou (1872-1892), na skenu 281, jsem ve vsi Nepolisy narazil na zajímavý případ úmrtí.
Dne 8. dubna 1890 zemřel Holman František ve věku 13 let (!) na mrtvici následkem nemírného požívání lihovin. To jsem tedy ještě neviděl :shock: :)

Obrázek


Sagitarius píše:
Noodle píše:
Sagitarius píše:Narazil jsem v jedné matrice z Litomyšle, že bylo na dvou listech (4 strany) z 31 pokřtěných dětí 17 Dorot. Zřejmě velice oblíbené jméno, i jinde jich bylo požehnaně...


A o který rok, prosím, šlo? Já jen, že při svých toulkách v matrikách v Krkonoších (Semilsko), jsem na toto jméno narážel velice často, od roku 1709 do cca 1800 a potom jako když utne. I když pak se zase objevovalo v matrikách úmrtí dalších 50 let, ale to už je věc jiná... :)


Bohužel z paměti to nevím, a stahovat si ty matriky na mobil sem na Santorini se mi moc nechce. :-)
Tak až se vrátím


To samozřejmě chápu a děkuji za podívání se ;-)
Noodle
 
Příspěvky: 155
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř říj 14, 2015 21:06

Kdyby takto sdílní byli všichni kmotři, badatelům po rodičích nemanželských dětí by se dařilo lépe ;)

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/8931/114/2564/2392/100/0

Hezký večer všem!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:10

Taky se mohlo jednat o vyřizování účtů mezi dvěma znepřátelenýma rodinami, kdo ví...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř říj 14, 2015 21:13

Myslíte, že to na dotyčného viníka Jana Říhu mohlo mít nějaký dopad?
Přecejenom to byla jen poznámka faráře v knize - kdo se k ní dostal a jaké nároky z toho mohl vyvozovat?

Pravdu se už nikdo nedozví, ale mě by takový zápis nesmírně potěšil, kdyby to byl můj nemanželský předek. Brala bych Jana Říhu za svého praprapra...dědečka a šmitec :)))
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:19

Netuším, jen si matně pamatuji, že se zápisy podobné typu nesměly (vztaseno k dané době) do matriky zapisovat - pouze soudní rozhodnutí. Zákaz vycházel přímo z Vatikánu, právě proto, že u onoho aktu zplození byly pouze dvě osoby a vše další jsou dohady. Pokud se to dozvěděl farář při zpovědi, tak musel zachovávat mlčenlivost.
Je to jen jedna paní povídala...
Já bych osobu potenc. otce pouze vedla v patrnosti, ale s jistotou bych ho za otce neuváděla. V žádném případě Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod alt » stř říj 14, 2015 21:23

Doslova zlatem bych vyvážil tyto informace u svých předkyň, které se spustily neznámo s kým (a měly těch nemanželských dítek vícero, čili muselo být známe, s kým žijí na psí knížku)...
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:26

alt píše:Doslova zlatem bych vyvážil tyto informace u svých předkyň, které se spustily neznámo s kým (a měly těch nemanželských dítek vícero, čili muselo být známe, s kým žijí na psí knížku)...


jen ze zajímavosti - o které době a oblasti píšete? Nebývalo časté v 19. st. a dříve, že by žena žila s někým na psí knížku a měli spolu více dětí...
spíš šlo oženu osamělou, nebo žijící u rodičů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř říj 14, 2015 21:28

Určitě se tomu nedá věřit na sto procent, ale to osobám otců u manželských dětí také ne ;)

Osobně bych si takového otce do rodokmenu dala a jela jeho rodovou linii, samozřejmě s informací, že je to neověřená informace. Ale jediná, kterou kdy budeme mít.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř říj 14, 2015 21:34

no jo, lepčí než nic (hepčí, mám rýbu)
mám dvě ženy za sebou jako nemanželské dcery, obě se jmenovaly Anna Král (to byl panečku guláš v poznámkách- vůbec jsem nevěděla o které hledám zápisy- neb jsem nezvolila zrovna systematický postup) a jak dlouho mi trvalo, než jsem se dostala aspoň k jednomu dědečkovi .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:39

PomněnkaPrvní píše:Určitě se tomu nedá věřit na sto procent, ale to osobám otců u manželských dětí také ne ;)

Osobně bych si takového otce do rodokmenu dala a jela jeho rodovou linii, samozřejmě s informací, že je to neověřená informace. Ale jediná, kterou kdy budeme mít.


ano souhlasím, jistotu s biologickými otci nikdy nemáme. :-)))
ale rodokmen vypracovávám podle již dříve stanovených nějakých pravidel, takže sorry, rozhodně ne "otce", kterého označil jeden z kmotrů.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod alt » čtv říj 15, 2015 3:16

Zora píše:jen ze zajímavosti - o které době a oblasti píšete? Nebývalo časté v 19. st. a dříve, že by žena žila s někým na psí knížku a měli spolu více dětí...
spíš šlo oženu osamělou, nebo žijící u rodičů.
Z


Narození nemanželských osob, mých přímých předků: 1808 a 1845 okolí Třebíče (tyto osoby měly obě více nemanželských sourozenců, ovšem naprosto nedokáži zjistit s kým, jejich matky se nikdy nevdaly). A jednu nemanželskou prapra...bábu, narozenou r. 1785, okolí Žďáru n. S. Ta si vzala na opatrování pána, kterého si později (cca 10 let po jejím narození) vzala její svobodná matka za muže na jeho stará kolena k sobě domů do jiné obce (když zemřela jeho žena, její matka, pán už byl pokročilého věku), takže mám jisté podezření, že to mohl být její biologický otec (ale samozřejmě nemusel). Tam by se mi velmi hodila poznámka na toto téma i od náhodného kolemjdoucího.
Naposledy upravil alt dne čtv říj 15, 2015 13:41, celkově upraveno 1
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » čtv říj 15, 2015 5:26

Dobré ráno, já se během dne ozvu přes SZ
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát říj 16, 2015 6:44

no jo :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník