Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned srp 09, 2015 14:20

no já vím- však si pamatuju, jak mi to kdysi psal Stanley4, ale nějak jsem vlastně nikdy žádné mušince neviděla- mám pocit, že tyhle jsou přece jenom dost černé....
ještě je tu anachronická teorie, že si pan farář maloval při telefonování :-))))
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř srp 12, 2015 10:25

a tohle je asi horor
nebo co....
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8862/27
levý sloupec indexu, text....
Ssebaj Wáclaw 349... s proklatou bábou pro milost budoucího? plodu jenž ma byti antykryst
Bohužel zápis se mi nepovedlo najít- index ve Zbečnu je asi pro víc far....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod noir » stř srp 12, 2015 13:26

Z obecní kroniky města Frenštátu- zápis vpravo dole: r. 1837

http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 55&scan=41

když jde o víno, teplo a sucho nevadí a jest dobře :?
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.
noir
 
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 23, 2014 14:20
Oblast pátrání: Jižní Čechy, Severní Morava, Praha

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř srp 12, 2015 14:40

:-)
ano, je dobře. i s vodou.

zde smutný osud- "sama jest nevěděla odkud by byla"
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5282/239
(poslední)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv srp 13, 2015 5:26

aha, tak proto mi to přišlo povědomé :-), prima....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Kašpar » sob zář 05, 2015 15:45

Monika píše:Syn dvou otců?

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9240/72
pravá strana zhruba uprostřed (2. zápis nad začátkem června)

23. 5. se v Nesuchyni narodil Waczlav, matka Kateržina. Kdo byl asi otcem - Waczlaw Klaub nebo Matieg Holeg? :-D


M.H.
W.K. - levans
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod alt » sob zář 05, 2015 17:13

Václav K. je přeškrtaný, je to kmotr - viz zápis dále. Netřeba v tom hledat kdo ví co.
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Paca » stř zář 09, 2015 8:46

Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » čtv zář 10, 2015 7:22

Pěkné :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » čtv zář 10, 2015 13:48

Narazil jsem v jedné matrice z Litomyšle, že bylo na dvou listech (4 strany) z 31 pokřtěných dětí 17 Dorot. Zřejmě velice oblíbené jméno, i jinde jich bylo požehnaně...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Noodle » ned zář 13, 2015 16:06

Sagitarius píše:Narazil jsem v jedné matrice z Litomyšle, že bylo na dvou listech (4 strany) z 31 pokřtěných dětí 17 Dorot. Zřejmě velice oblíbené jméno, i jinde jich bylo požehnaně...


A o který rok, prosím, šlo? Já jen, že při svých toulkách v matrikách v Krkonoších (Semilsko), jsem na toto jméno narážel velice často, od roku 1709 do cca 1800 a potom jako když utne. I když pak se zase objevovalo v matrikách úmrtí dalších 50 let, ale to už je věc jiná... :)
Noodle
 
Příspěvky: 155
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » pon zář 14, 2015 16:54

Noodle píše:
Sagitarius píše:Narazil jsem v jedné matrice z Litomyšle, že bylo na dvou listech (4 strany) z 31 pokřtěných dětí 17 Dorot. Zřejmě velice oblíbené jméno, i jinde jich bylo požehnaně...


A o který rok, prosím, šlo? Já jen, že při svých toulkách v matrikách v Krkonoších (Semilsko), jsem na toto jméno narážel velice často, od roku 1709 do cca 1800 a potom jako když utne. I když pak se zase objevovalo v matrikách úmrtí dalších 50 let, ale to už je věc jiná... :)


Bohužel z paměti to nevím, a stahovat si ty matriky na mobil sem na Santorini se mi moc nechce. :-)
Tak až se vrátím
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon zář 14, 2015 18:44

Krásně si to tam užijte! Zdravím z obýváku ;)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod pivoda » stř zář 16, 2015 15:00

https://digi.ceskearchivy.cz/DA?menu=3& ... =0&lang=cs
už jsem to nedávno dával do "pomoc se čtením" viewtopic.php?f=9&t=24182&p=114211#p114211
a stále mi to vrtá hlavou:
- Pokud se dá něco vyčíst z matrik, tak Fletnerové (Flötnerové) z Lašovic, jakož i Hofmanové (Hochmannové) ze Zádolí u Neveklova byli prostí kramáři. Jak asi docílili, že hraběnka Vincencie z Valdsteinu a její komorník Jan Zabloudil se stali kmotry jejich synovi, narozenému o pouti na Křemešníku?
- Jaký asi byl osud jejich syna Maria Vincence Jana Fletnera, že byl ve třinácti létech "náhodou zastřelen" v Hornopožárských lesích Konopišťského panství. Připletl se někam, kde být neměl, o panském honu? Bohužel se mi toto úmrtí nepodařilo dohledat.
Nejednat se v podstatě o tragedii, tak se nemohu zbavit dojmu že se nad tím příběhem vznáší duch Járy Cimrmana.
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » stř zář 16, 2015 16:37

Kramáři zřejmě prodávali na pouti, na paní přišla "těžká hodinka". Sice v životě normální, ale o pouti pro davy chtivých zvědavců něco mimořádného. Vincencie možná poskytla svůj kočár nebo nějaké vybavení, pravděpodobně se také poutě zúčastnila. Rodiče ji pak požádali o službu kmotrovství, po ní synek dostal také jedno ze jmen. Šlechta, i majetní měšťané chodívali za kmotry, byla to taková křesťanská povinnost...
Protože byla pouť, (8. neděli po Velikonocích) tak hned na místě proběhl i křest.
Zajímavá událost v životě člověka, ještě zajímavější pro genealoga. Úmrtí bylo jen a jen nešťastná náhoda, mohl být ve službě u vrchnosti - věkem by to odpovídalo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků