Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod czluny » ned bře 08, 2015 19:53

Taky jsem našel takovouto kaňku, ale pod ní byly údaje, které jsem hledal! Říkal jsem si proč zrovna já mám takovou smůlu, jediná kaňka v celé matrice:-) Naštěstí jsem pak nalezl sourozence se stejnými údaji:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » ned bře 08, 2015 20:40

S kaňkami jsem osobně neměl problém, ale vždy, když v několikasetstránkové matrice chyběla jediná stránka, byla to spolehlivě ta moje... Tady v tomto případě mě ale docela děsí, že u toho spodního záznamu nevidím, že by měli matrikáři snahu ten průšvih vyžehlit, že nikde nedoplňují to, co zmizelo, jako v tom horním záznamu a když si představím, kdyby to byl můj záznam a kdyby se snoubenci potom z matriky vypařili... asi bych matrikářům velmi "blahořečil" :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 2:16

Při pátrání po svém předku, který byl hlásným v Třebíči, jsem narazil na krásný případ toho, že zapisující využil matriku jako pamětní knihu. Zapsal tam dvě krátké a neveselé zmínky o příchodu vojsk v roce 1742 do města. Něčím si nejsem ve čtení nebo chápání úplně jistý, ale i tak z toho vysvítá, že to nebyla lehká doba. První říká vpravo dole toto:

V tomto roce přitáhl král brandeburský do Moravy, dne 12. února přitáh do Třebíče se sedmi regimenty, drancoval (?) město, též obilí, víno, vůl, pobral a na mnoho tisíc škody udělal a celý tejden tu byl. Vedle textu je ještě přípisek 18 000, značící patrně počet vojáků.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... tura=10953

Na následující stránce je vlevo dole další přípisek:

24. února přitáhli saští vojáci, patnáct set, byli tu čtrnáct dní, dávalo se jim maso a pivo, pak máje měsíce byla veřejnost Třebíčských panstvo... Zde si jsem již nejistější, nějak moc nechápu část začínající po slovu "pak", ale vidím to tam tak zapsáno, případně mě opravte, rád bych to pochopil. Nechápu jednak poskládání slov a také ten květen, pokud se saská armáda zdržela dva týdny...
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=73

Co se týče historických souvislostí, jednalo se o součást válek o dědictví rakouské a oním "králem brandeburským" nebyl nikdo menší než pruský král a kurfiřt braniborský Fridrich II. Veliký, se saským vojskem přitáhl saský kurfiřt a polský král August III. Obě armády byly spojenecké, takže naštěstí pro obyvatele nehrozily ještě větší problémy pramenící z jejich případného střetu. Je pro mě zajímavé představovat si, že zhruba do této neklidné doby se nejspíše mému předku Josefovi Nechutovi a jeho první ženě narodil syn (záznam hned nad prvním přípiskem, nemám bohužel dost potřebných informací na jisté ověření, že je to opravdu on, ale vše tomu nasvědčuje). Ještě zajímavější pro mě je představovat si, že to mohl být i právě on, kdo jako první burcoval město, že se blíží vojsko... A zrovna tak ještě ani nemusel hlásným být, protože z matrik nemám tušení, kdy se jím stal.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Claricia » úte bře 10, 2015 7:37

Ten druhý vpisek končí "veřejnost třebíčskýho panství" - zřejmě je řeč o veřejných soudech, které jinak probíhaly v zimních měsících.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » úte bře 10, 2015 19:12

Děkuji za opravu a doplnění.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6292
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv bře 19, 2015 23:44

Není to přímo matrika, je to kus novin z 12.7. 1885 přiložených k pozůstalostním spisům (přikládalije jako doklad, že nezvěstného člena rodiny hledali pomocí oficiálního tisku)
a jsou tam "super" rubriky....pokračovalo to ještě prohlášením za marnotratnici :-)
IMG_7747small.jpg
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 7:30

A zde ještě, dle mého názoru, hezky vymyšlený úvod poslední vůle.... Mmch: psali to s jedním notářem (ve Voticích), takže formulace je stále stejná v několika pozůstalostních spisech....
IMG_7743small.jpg
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Kašpar » pát bře 20, 2015 15:48

Karolina Vernerova píše:A zde ještě, dle mého názoru, hezky vymyšlený úvod poslední vůle.... Mmch: psali to s jedním notářem (ve Voticích), takže formulace je stále stejná v několika pozůstalostních spisech....
IMG_7743small.jpg


První část první věty - po čárku - by mohly být součástí smuteční řeči nebo ozdobou parte
Jinak podobný přístup měli i jinde, například při vyhotování svolení se sňatkem od vrchnosti, nebo při sepisování křestního listu patřícímu posléze k listinám svatebním.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod czluny » pát bře 20, 2015 19:59

Tohle sice není z matrik, ale na podobné téma a navíc proti alkoholu. Napsal katolický kněz v USA otci do Poličky:

letter 1.JPG

letter 2.JPG


Karolina promine neb je to trochu proti židům:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 20:14

ale prosím Tě- mám sice židovskej frňák (a židovskýho pradědečka), ale jsem z rodiny prastarých neznabohů :-)
a jak to s otcem dopadlo?
(mmch: pradědečkův otec byl lihovarník)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod czluny » pát bře 20, 2015 20:28

Umřel v lednu 1903. Víc nevíme. Možná už ten dopis ani nečetl.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 20:53

chudák syn- na konci světa, otec zlobí a nedá se nic dělat....
no ale vyčinil mu pěkně- až mi ho bylo líto- ale kdo ví.... a kdyby syn věděl, že už si otec dopis nepřečte, třeba by to napsal jinak- nechci ale pitvat Tvoji rodinu- jen jsem se zamyslela nad tím, jak se to asi minulo....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod czluny » pát bře 20, 2015 21:33

Tento případ se tu také někde již řešil. Starý pán adoptoval svoji hospodyni. Zřejmě aby po něm mohla dědit:

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1472569812
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod pivoda » sob bře 21, 2015 15:06

Jedna svatba za druhou:
Chalupník Josef Bartoň ze Služátek usoudil, že je čas udělat pořádek v rodinném hnízdě, a tak:
9.2.1886 provdal dceru Annu za vdovce Matěje Martínka,
oženil syna Matěje s Annou Martínkovou,
oženil syna Josefa s Marií Valentovou
a "bylo vymalováno". Otázka je, jak to veselí přežil tesař Jan Másílko, který byl všem za svědka? Na rukopisu se to nepozná, protože se podepisoval + + +.
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4209/138
Naposledy upravil pivoda dne ned bře 22, 2015 9:49, celkově upraveno 1
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Phaare » sob bře 21, 2015 15:14

Sice ty svatby byly všechny v jeden den (9. února, to vlevo číslo zápisu), ale i tak dobré :)
Hledat předky není ztráta času. Hledat předky je hledání ztraceného času.
Uživatelský avatar
Phaare
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte říj 12, 2010 20:30
Bydliště: Nový Bydžov
Oblast pátrání: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... cCQRkNTuAc

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků