V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Zora » čtv bře 23, 2023 6:33

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... -internetu

Z diskuse:
Jo a ti, kteří se zajímají o své kořeny a sestavují Strom života svých předků pátráním v archivech a matrikách si budou muset nejdřív zajistit pobyt v psychiatrické léčebně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Mistr Jan » čtv bře 23, 2023 6:45

Joo, tak to můj táta by byl Kurek a máma Vrníčková. Otázka je, jak by se to řešilo u dětí dvou lidí se smíšeným příjmením? Byl bych Kurníček? :mrgreen:
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Zora » čtv bře 23, 2023 6:59

Já se svými dvěma německými příjmeními jsem doteď možnou "obměnu" nevymyslela. Jak ráda bych možná byla Kurníčková, nebo třeba i Slepice...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Mistr Jan » čtv bře 23, 2023 7:36

Vidíš, ty nepřicházíš na možnost ze svých dvou německých příjmení, pro které to přitom vlastně ale je určeno, když je to návrh zákona řešený v Německu. :D Asi to tak bude mít víc lidí.
Ale zase pro férovost uveďme, že v případě schválení by to nebyla povinnost, ale pouze jedna z možností. Byť tedy za mě strašná. To bychom mohli říkat, že člověk za své příjmení nemůže a že by mu mělo být běžně u narození umožněno vybrat si podle toho, co se mu líbí.
Snad ale ještě pro pobavení přidám, že moje prababička by byla Parasová a prapraděda Čert. :D
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Zora » čtv bře 23, 2023 7:46

zůstanu asi u toho, co mám, ono se stejně v dějinách měnilo zcela samo :-). nemohu nikdy dostihnout krásná příjmení Tvých předků...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod zeter » čtv bře 23, 2023 9:20

Tak myslet si o tom lze různé věci (mně osobně je to zcela šum a fuk), ale poukázal bych na zajímavou věc, se kterou se bohužel u českého "reportování" o různých německých "kontroverzích" setkávám velmi často - totiž s různými účelovými vynechávkami a vůbec posunem vyznění od celkem normální, věcné veřejné debaty do roviny "podívejte, co ti pitomí Němci zase tropí za hlouposti".
V německých článcích, ze kterých se vycházelo, se člověk např. dočte, že ve Velké Británii to již nějaký čas možné je:
"Die Verschmelzung von Nachnamen ist etwa in Großbritannien bereits Praxis. Heiratet dort Herr James seine Partnerin Harrison, könnte das Paar über das sogenannte meshing den gemeinsamen Namen Jamison tragen."
A rázem máme z blbého nápadu zpovykaných Němců věc s precedentem.
Mimochodem hned druhý odkaz v článku (první je jen na znění zákona) je sice skryt pod seriózním "V německém tisku" - ve skutečnosti ale vede na komentář v názorovém plátku kontroverzního konzervativně-pravicového komentátora, což nejspíš není zdroj, z nějž by měl příčetný žurnalista přebírat vyjádření ministra spravedlnosti.
No zkrátka a dobře - na základě zkušenosti doporučuji české reportování o německých záležitostech brát s velkou rezervou, neboť bývá aromatizováno a přibarveno, a to ne vždy zrovna appetitlicherweise, přičemž se zjevně počítá s publikem, které si to v originále nepřečte nebo přečíst chtít nebude.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod Zora » čtv bře 23, 2023 11:23

Je mně zcela jedno, kde všude tohle pravidlo probírají, z čeho vycházejí, co je zákonné, co je navrhované, mám svůj názor , že je to bizardní. Prostě článek, který jsem si přečetla a zasmála se po ránu.
Pokud to někdo nařídí nebo umožní u nás, budiž to přáno všem těm, kteří to použijí...

Mně stačí potkat pana Nováka a s paní Novák a připadám si jak na jiném světě... Neumím ji oslovit, neumím o o ní hovořit jinak, než podle nově sestavených pravidel, a to zní absurdně..
Tyhle hrůznosti asi zase nepochopí Němec v tom, kam to v českém jazyce vede. I kdyby v článku o nepřechýlených ženských příjmeních byly třeba čtyři odkazy, utajené, neutajené...

Ale díky za osvětu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V Německu řeší bizarní návrh na slučování příjmení

Příspěvekod zburget » čtv bře 23, 2023 21:39

Třeba se u těch nepřechýlených ženských příjmění začnou používat "stará" pravidla - na paní Burget se bude volat Burgetko :-) A bylo by jí dobře tak - když někdo takhle k*rví češtinu, nezasloužil by si nic jiného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků