Data v rodině

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Data v rodině

Příspěvekod Viridis » sob srp 20, 2022 21:10

Právě dnes 20.8. je výročí narození mého dědečka - 1910. Právě dnes bylo mělo být (podle sčítacího archu z roku 1930 datum ovdovění jeho 2.manželky) výročí úmrtí mého pradědečka, otce tohoto dědy. Právě dnes by mělo být podle pradědečkova kmenového listu výročí jeho nástupu do činné služby v 1.sv.válce v jednotce domobrany. Před 6 dny - 14.8. - by měla narozeniny moje maminka, dcera a vnučka uvedených. Pozítří - 22.8. - je výročí jejího úmrtí. Děda zemřel 31.3. O rok později 31.3. zemřela v 35 letech jeho nejmladší a nejmilejší dcera, moje teta. Za několik dalších roků se kolem konce března dozvěděla moje další teta, dědova nejstarší dcera, že jí zbývá pár měsíců života, zemřela krátce po padesátce. Náhoda? :idea:
Pěkný večer. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Data v rodině

Příspěvekod zburget » ned srp 21, 2022 7:47

Ono se to tak někdy sejde :-)
18.8. má narozeniny můj syn. 18.10. (o dva měsíce pozděj) mám narozeniny já. 18.12. (o dva měsíce pozděj) má narozeniny moje manželka :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Data v rodině

Příspěvekod ZEL » ned srp 21, 2022 10:25

Manželův dědeček zemřel 14.2. Manžel se narodil 14.2. brzo ráno (dostal po něm jméno, původně bylo plánováno jiné), jeho bratr o dva roky dříve 13.2. těsně před půlnocí. Jeho první dcera se narodila 14.2. dopoledne (čtrnáct dní před termínem). Naše dcera se narodila 13.2. před půlnocí (týden po termínu), tedy den před otcovými narozeninami. Já jsem se narodila dva dny před otcovými narozeninami. Naše děti už bohužel linii nedrží.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Data v rodině

Příspěvekod Gringo » úte srp 23, 2022 19:50

Narodil jsem se tricateho rijna.
Muj bratr se narodil za dva roky a tri hodiny pozdeji.

Manzelka se narodila v lednu.
Jeji bratr se narodil taky o dva roky a tri hodiny pozdeji, ale protoze to bylo v noci, tak maji datum o jeden den jine.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Data v rodině

Příspěvekod Boza » stř srp 24, 2022 12:20

Náhoda je ve větších a velkých množinách ošidná věc :) Rozhodně doporučuju počíst https://cs.wikipedia.org/wiki/Narozenin ... obl%C3%A9m
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Data v rodině

Příspěvekod nathan » stř srp 24, 2022 12:29

Abych taky něčím přispěl:
Oba moji dědečkové zemřeli ve stejný den, v rozmezí asi tak jedné až dvou hodin.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Data v rodině

Příspěvekod zeter » stř srp 24, 2022 14:40

@Boza - přesně tak, bohužel my jsme od přírody "zadrátovaní", abychom za vším viděli nějaké vzorce nebo příčinné souvislosti, přestože tam vůbec žádné být nemusejí. Přitom základní poučka pro vyhodnocování dat zní, že korelace neznamená kauzalitu :-)
A s těmi většími vzorky je obzvlášť problém, ty neumíme fest - když bude jeden člověk házet kostkou, je poměrně nepravděpodobné, že mu padne dejme tomu deset šestek za sebou. Jenže když bude kostkou házet tisíc lidí, je naopak málo pravděpodobné, že by aspoň jednomu těch deset šestek nepadlo. Znamená to, že ten jeden má nějaké nadání pro hod kostkou? Samozřejmě ne, je to vedlejší produkt statistiky a pravděpodobnosti... Přitom podobné "pokusy", složitější a méně zřejmé, probíhají kolem nás neustále, a my je neumíme vyhodnotit a vidíme za nimi "něco". Mohu doporučit pěknou, populárně psanou knihu Život je jen náhoda od Leonarda Mlodinowa, vydal před časem Slovart. Tyhle různé pasti, které na náš chabý, evolučně podmíněný rozum dnes a denně líčí pravděpodobnost a statistika, jsou tam hezky a na příkladech rozebrané.

(Na druhou stranu samozřejmě existují i jevy, které spolu mohou souviset - například pokud vdovec/vdova zemře v den výročí partnerovy smrti, náhoda to být může, ale taky nemusí - stres spojený s bolestivou vzpomínkou může být zodpovědný za zdravotní krizi. Ale těžko to posuzovat.)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Data v rodině

Příspěvekod Radix » stř srp 24, 2022 15:06

Podivnými náhodami se zabýval švýcarský psycholog C. G. Jung, dal jim název synchronicita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Synchronicita
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Data v rodině

Příspěvekod luko » pon srp 29, 2022 11:19

Já přispěju z jiného soudku. Po mojí svatbě jsme se ženou měnili občanky tenkrát ještě na policii a policista naznal, že se asi stala chyba, protože máme u rodného čísla napsané stejné čtyřčíslí. Tak jsme ho uklidnili, že je opravdu máme stejné. Za cca dvacet let si dcera dovezla auto a co myslíte , jaké číslo měla na SPZce? :D Ta SPZ byla náhoda, ty RČ už moc ne, protože jsme se narodili ve stejné porodnici a každá matrika má určitou "dávku" koncovek RČ.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Data v rodině

Příspěvekod Made » pon srp 29, 2022 17:02

A takovéto náhody jsou i v “lepších” rodinách. Dcera Marie Terezie Mimi se narodila v den matčiných narozenin. Stejně tak syn Marie Terezie Maximilián Franz se narodil pro změnu v den narozenin svého otce.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Data v rodině

Příspěvekod ozana » pon zář 26, 2022 14:35

Otec narozen 24., matka 24., žena 24. v různých měsících.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků