Zmínky o předcích na nečekaných místech

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Zmínky o předcích na nečekaných místech

Příspěvekod nathan » pát čer 24, 2022 11:51

Kromě matrik a dalších zdrojů, které patří k tradiční výbavě, člověk občas na zmínku o některém ze svých předků může narazit i na nečekaném místě... třeba v literatuře. Nemám teď na mysli přímo známé osobnosti -- u těch je to jasné -- ale jsou nějaká setkání s předky, která vás překvapila třeba právě v knihách, novinových článcích a podobně? Připadá mi, že i když jsou to často spíš střípky, můžou nám toho hodně říct a dokreslit spíš sušší údaje, které máme z oficiálních dokumentů. Musím se podělit o situaci, v níž se mihl můj předek Ignác Kohout. Citace je z knihy V proměnách času od Karla Janáčka Soběnovského:

"Svatodušní bouře v Praze roku 1848 ve světle soudního vyšetřování (Anna Bajerová - rok 1920).
V městečku Krucemburku u Německého Brodu podněcoval lid tamější kupec Jan Dienelt*. Přijel přes Pardubice domů z Prahy 16.
června na voze, ozdobeným dvěma prapory, jedním červeným a druhým černým a s velikým rámusem bouřil občany, aby šli do Prahy
řádně vyzbrojeni na velícího jenerála. Chtěl dáti také zvoniti na poplach, a když mu to moudřejší rozmluvili, rozkázal aspoň
stážníkům bubnovati a svolati lid. Proti tomu jednání se ohradil soused Ignác Kohout, řka, co že budou v Praze dělati, přece ne prý
bojovati proti zeměpánu. Dienelt rozzloben tou řečí, šel na něj s kamením v ruce a vybízel lid, aby Kohouta ukamenoval, takže tento
musil utéci do svého příbytku."
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: Zmínky o předcích na nečekaných místech

Příspěvekod luko » sob čer 25, 2022 6:41

Na tohle téma můžu taky přispět. V povídce Mirka Elpla (vlastním jménem Eduard Elpl, spisovatel a důlní inženýr) o důlním koníkovi Lukanovi je zmínka o mém předkovi. Koník se narodil v Zakřanech č.1 u hospodáře Posádky. Moje babička byla rozená Posádková ze Zakřan č.1, tudíž ten hospodář byl můj praděda nebo prapraděda. Povídka vypráví o tom, jak koník zachránil třináctiletého chlapce-havíře před závalem.

První místo, které si kůň Lukan pamatoval, byl starý jabloňový sad u roubené stodoly v usedlosti číslo 1 v Zakřanech. V létě tam běhal a dováděl s ostatními hříbaty, v zimě zůstával v teplé stáji. Hospodář Posádka, kterému patřil, měl sice hodně práce, ale na hříbata nikdy nezapomínal a staral se, aby měla čistou stáj, dostatek čerstvé vody, voňavého sena a drceného ovsa. Často za nimi přicházel a donášel jim jako zvláštní pamlsek mrkev nebo kůrky chleba.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Zmínky o předcích na nečekaných místech

Příspěvekod Zora » sob čer 25, 2022 7:01

Spisovatel Mirek Elpl chodil k nám do rodiny a do naší skalky přispěl několika "balvany" z dolů - zkamenělé stromy, spečený kámen asi z elektrárny.
Přes jeho dílo jsem se ještě víc obeznámila s rodinou Zozuli di Salino a spoustou dalších zlomků z regionální historie...Původem z Líšně, ale po předcích z Kohoutova.... v jeho pozůstalosti se našel i rodový erb, ovšem bez dalšího vysvětlení...
Moje teta se ve stáří starala o vdovu Elplovou...(manželství bylo bezdětné)
Dědeček zase tiskl Elplovy knihy a některé doprovázel svými linoryty...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků