změna v zákoně o matrikách

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod Zora » sob říj 23, 2021 16:23

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod greghouse » sob říj 23, 2021 17:22

Genealogie budoucnosti dostala další rozměr :-D Doteď jsme mohli najít zápisy s oběma rodiči, pouze s matkou, případně pouze s otcem.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod zburget » sob říj 23, 2021 18:40

Já teda nevím…
Pořád mi v tom nějak neštymujou ti "stejnopohlavní rodiče". Copak se dvěma chlapům může narodit dítě? Nebo dvěma ženským? Zcela logicky, rodič (podle smyslu toho slova) je jen jeden z nich. Stejně, jako může být pouze jedna matka nebo jeden otec. Ten druhý by mohl být při nejlepší vůli třeba pěstoun nebo nechť pro ten stav někdo vymyslí nějaké jiné vhodné označení. Ale propána ne rodič!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod greghouse » sob říj 23, 2021 19:23

Nemějte obavy! Možná budeme ještě v budoucnu vzpomínat v dobrém i na tento stav, až si bude moct člověk nechat do rodného listu napsat např. oblíbeného literárního hrdinu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod Mistr Jan » sob říj 23, 2021 20:37

Hlavu vzhůru, mohli jsme mít 71 kolonek :-)
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod zeter » ned říj 24, 2021 8:45

Zcela logicky (podle smyslu toho slova) otec nemůže být rodič, neboť porodit dítě je schopna jen žena ;-)
Navíc zhruba od vynálezu mimomanželského pohlavního styku (a potom umělého oplodnění) se kategorie rodič a biologický rodič tak úplně nepřekrývají, a ještě že tak - úplně vidím to nadšení, kdyby podmínkou zápisu rodiče byl povinný genetický test.
Formuláře tu nejsou od toho, aby realitu definovaly a omezovaly, nýbrž od toho, aby do nich byla zaznamenatelná.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod greghouse » ned říj 24, 2021 9:13

Takže se v podstatě v budoucnu můžeme těšit na kolonky: "původci genetického materiálu" a "ten, kdo porodil" navíc ke kolonkám rodičů, jež budou mít význam pouze výchovný a zodpovědnostní.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod Zora » ned říj 24, 2021 9:16

ha, ha, ha, původci.... to jako vymizí nevěra, nákup děloh na donošení... nebo se bude rovnou po porodu prověřovat "genetický materiál?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod zeter » ned říj 24, 2021 11:10

greghouse - nerozumím, to nějak vyplývá z toho, co jsem napsal?
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod greghouse » ned říj 24, 2021 13:17

Ani ne, spíše je to moje "předpověď". Spíše by mě zajímalo, zda tu diskutujeme nad označením "rodič", které je nevhodné účelu toho proč je to tam napsané (ať už za účel považujeme cokoliv) a nebo se tím označením "rodič" od toho účelu odchylujeme, resp. se ho snažíme redefinovat a problém je v tom.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod zburget » ned říj 24, 2021 13:18

význam slova rodič bych chápal tak, že "z těch dvou lidí" se zrodilo dítě. Jasně, že ho porodila pouze matka :-)

Nemám absolutně nic proti stejnopohlavním párům. Ti lidé jsou nějakým způsobem "neopravitelně porouchaní" - a nemyslím to nijak zle ani s žádným špatným podtextem. Nutit je do "tradičního" svazku muže a ženy nelze. Takže jim možnost uzavřít nějaký svazek s člověkem stejného pohlaví opravdu přeju. A přeju jim, aby ten svazek byl na vyšší úravni, než je současné registrované partnerství. Tedy aby bylo právně v podstatě na úrovni sňatku.

Jediné, co bych jim já osoběn nikdy nebyl ochoten přiznat je možnost adopce dětí (můj osobní názor). Samozuřejmě, pokud jeden z nich je rodičem dítěte, nechť takové dítě vychovávají společně.
Ale nikdy nebudou, nemůžou být (!!!) oba dva rodiči toho dítěte.

A to teď opravdu odhlížím od nevěry, nemanželských dětí apod. Jistá je vždycky jen matka, řekněme, že v drtivé většině případů by měl být jistý i ten otec.
Mně osobně se nelíbí ani termín "adoptivní rodiče". Co brání tomu, takové lidi oficiálně nazávat jako pěstoun? Na tom přece není nic špatného.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod greghouse » ned říj 24, 2021 13:34

Mě se nelíbí, že v rámci jakési legální zodpovědnosti za dítě se tímto upouští od zaznamenání té biologické reality, tedy že v rodném listu mají být uvedeni ti, kteří dítě zplodili a nikoliv ti, kteří jej vychovávají jako rodiče, ať už různo nebo stejnopohlavní.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod zeter » ned říj 24, 2021 15:28

greghouse - ok; pokud něco takového nastane, čekal bych iniciativu spíš od vlivných soukromých korporací (například pojišťoven nebo velkých zaměstnavatelů kvůli minimalizaci rizika) nebo od států s totalitním zřízením (například Čína má myslím v tomhle směru slušně našlápnuto, všudypřítomný software na rozpoznávání tváří a ztotožňování osob s dokonalou kartotékou, do které se pilně zapisují všechny kádrové prohřešky, je nepochybně jenom začátek) než od matričních odborů :-) (skutečně to byl požadavek zdola, od úředníků, a vedený čistě praktickými důvody - možností/snadností vyplnit rozumně existující formulář - nic nového to nezavádí).
Spor je terminologický, ale podmíněný světonázorově/ideologicky: někdo chápe pojmy jako manželství nebo rodič silně konzervativně, někdo liberálně-pragmaticky - to je i můj případ: mně je vcelku jedno, jestli se termín "recykluje" nebo se vymyslí jiný, a vždycky mě (nemile) překvapí, jakou váhu tomu může někdo přikládat - zdá se mi to přehnané. Např. věřící dávno nemají patent na pojmy sňatek, manželství, neboť lze uzavřít i sňatek/manželství civilní. Zároveň jim nikdo nebere možnost uzavírat sňatky/manželství dle jejich ritu. Zobecnění na stejnopohlavní páry je prostě jen další zobecnění, které podle mého názoru nijak neohrožuje tradiční heterosexuální manželství.

zburget - v té adopci se neshodneme, už jsme na to několikrát narazili, a já to respektuji. Osobně žádnou překážku nevidím.

greghouse - já myslím, že se tímhle od ničeho neupouští, vždyť praxe zůstává zachována, viz výše: tahle změna jen upravuje podobu formuláře, aby se do něj pohodlněji dalo vepsat to, co by se jinak muselo šudlit do jedné kolonky. Zacházení s údaji o biologických rodičích se nijak nemění. (Přiznám se, že si nejsem jistý, jaká je - a byla - praxe s dětmi odloženými a/nebo adoptovanými, a co mají napsáno v rodném listě.)
A teda pro dané dítě je podle mého názoru mnohem mnohem důležitější, kdo ho vychovává a jak se k němu chová a jaká má vůči němu práva a povinnosti, než kdo ho zplodil.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod Zora » ned říj 24, 2021 16:14

Děti adoptované mají zapsanou změnu rodičů (matky) v matrice narození.
Křestní (rodný) list je vyplněn jmény rodičů, které dítě adoptovali. (Původní křestní (rodný) list je neplatný.
Pokud se nenahlédne do matriční knihy, z křestního - rodného listu není nic vidět. Snad jen by mohlo kolidovat datum svatby rodičů a datum narození dítěte.
---------
Bohužel, byť ateista, v otázce manželského svazku jsou mé názory konzervativní.
Pokud spolu žijí stejnopohlavní páry a prezentují se na veřejnosti jako každý běžný ženatý(vdaná) člověk, nemám nic proti, ani mně nepřísluší (a nemám potřebu) jejich soužití jakkoliv hodnotit, komentovat. Je mně jedno, jaké mají seuální aktivity, podobně toto téma neřeším třeba u osob D/s
Nesmírně mně vadí ale chování, kdy se komunita LGBT zviditelňuje a cíleně se snaží na sebe upoutat pozornost.

Při čtení článků s touhle tématikou mám pocit, že jsem divná, nebo snad méněcenná, že žiju skoro 45 let v manželství, nerozvedli jsme se a ctíme to, proč jsme do manželství vstupovali, i když jsme si slib dali "jen" na MěNV.
Podobně to cítili a ctili mí i manželovi prarodiče, (samozřejmě i rodiče), kteří také uzavřeli civilní sňatek, vychovali děti a na stáří se o sebe vzájemně všichni postarali.
Myslím, že podobně to mají nastaveny další manželské dvojice, ať už měly svatbu církevní nebo civilní... Vstoupit do manželství, vnímám jako odpovědnost k sobě, k partnerovi a především k budoucím dětem.
A ne pro dědictví, snížení daní, nebo další "výhody", "jen" proto, že manželství by měla by být instituce, která přivede na svět děti, o ty se postarají rodiče... a pak zas o rodiče se postarají děti.
Proto také bývala tzv. volská daň....

Každé dítě, které vychovávají stejnopohlavní páry, má (zatím) v rodném listu alespoň matku. Proč to měnit?

Pokud si stejnopohlavní pár zařídí (ve smyslu pořídí) dítě jinak, i toto dítě má v rodném listě alespoň jednoho rodiče.
Má dítě, které získá rodiče nějakým postupem, které se často objevují v tisku, nárok na to, aby znalo svoji biologickou matku? Já si myslím, že ano. Snad by se dalo říct, že povinnost státu je tuto matku (která dítě odnosila) dítěti netajit.
Nebo bychom museli mít v kolonkách, koho byla spermie, koho bylo vajíčko, kdo dítě odnosil a porodil a kdo se k němu hlásí jako rodiče. Potěš koště...

Doporučuji celkem zajímavý článek - právní aspekty u dětí , které se narodily méně obvyklými způsoby. (nalezenci, anonymní porod, babyboxy...)
http://wiki.iurium.cz/w/Mate%C5%99stv%C3%AD
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: změna v zákoně o matrikách

Příspěvekod luko » pon říj 25, 2021 6:14

Naprosto souhlasím se Zorou. Manželství je instituce založená k zabezpečení potomků sezdaného páru. U gay párů je to bezpředmětné, u lesbických s přimhouřením oka, ale spíš bych řekl, že registrované partnerství úplně postačí. Nejsem věřící, oddán "pouze" na úřadě, 26 let v jednom manželství.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků