budu si na vás stěžovat

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

budu si na vás stěžovat

Příspěvekod petrckladno » sob říj 16, 2021 9:10

prosím vás když napíšu na obecní úřad email a nikdo mě neodpoví , můžu
si někde stěžovat ? ikdyž si nemyslím že by to mělo nějaký smysl .
asi je vždy nejlepší na úřad zajít osobně .
když zajdu na obecní úřad za matrikářkou a matrikářka mě odmítne nějaký záznam
ikdyž mám podle zákona na něj právo , kde si mám stěžovat ?
jde mi i extrémní situace , třeba zajít i k právníkovi , pokud by mě šlo záznam
který opravdu chci tak jsem toho schopný.
samozřejmě je to o lidech , psal jsem na úřad do vedlejší vesnice 2-3 roky a nic
a nedávno jsem tam psal znova a s paní jsem si vyměnil několik emailů a hodně
mě pomohla.
ani nevím jak dlouho může být matrikářka na úřadě v akci , 4 roky nebo i 30let ?
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » sob říj 16, 2021 9:23

Všeobecně platí, že na odpověď je jeden měsíc, v odůvodněných případech je možno si lhůtu ze strany MěÚ prodloužit.

Nejprve bych zvážila, zda je stížnost opravdu nevyhnutelná, je třeba myslet na to, že přes matrikářku vede jediná cesta, jak se k záznamu dostat.
Je dobré si opravdu velmi pečlivě zkontrolovat, zda byla žádost, dotaz položena správně, zda jsou v ní všechna podstatná data.

Osobně to dělám tak, že se nejprve telef. spojím s matrikářkou, odříkám jí zhruba, co potřebuji, a dohodneme se, jak mám postupovat. Nejčastěji následně posílám mejl s údaji.

Už se mně ale stalo, že matrikářka sice odsouhlasila, že zápis v matrice je, ale že si ho musím přijet osobně opsat, ofotit. Musela jsme o tuto službu požádat kolegu, který v obci v jiném okrese bydlí (byla covidová situace).

Ze zákona máte nárok na to, aby Vám matrikářka vyhotovila tzv. výpis z matriky, to je přepsání podstatných informací do dnešního formuláře a to za úhradu. .

Možná by bylo vhodnější - před pokládáním stížnosti . zde prokonzultovat Vás dotaz, aby bylo jasné, že máte na informaci nárok. (např. uplynutí ochranných lhůt, event. prokázání příbuznosti, jistota, že se daná matrika na MěÚ opravdu nachází a pod.)

Nadřízeným matrikářky je starosta. To bych použila jako první možnou variantu, ale až s jistotou, že stížnost je fakt oprávněná.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » sob říj 16, 2021 9:24

Jestli bych mohla požádat, zkuste změnit trošku předmět - třeba: Chci si stěžovat na matrikářku. Váš předmět v první chvíli vypadá, že jde o problém na našem fóru. Díky
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod zburget » sob říj 16, 2021 9:49

Zora píše:…v první chvíli vypadá, že jde o problém na našem fóru.
Třeba si chce stěžovat i na nás :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod petrckladno » sob říj 16, 2021 12:24

:D
ano myslel jsem uplynutí ochranných lhůt 100-75-30
příklad: nějak jsem zjistil nějaký záznam na který mám právo
a matrikářka si vymejšlí , samozřejmě vím že se musí opatrně ,
matrikářky vládnou světu.
mám v plánu je slušně přemlouvat a věci jim vysvětlovat.
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » sob říj 16, 2021 13:45

Moc jsme se o problému nedozvěděli - obsahově.
Paní s Vámi komunikuje, nebo mlčí, nebo tvrdí, že zápis nenašla, nebo že na něj nemáte právo...

V prvním příspěvku píšete:
prosím vás když napíšu na obecní úřad email a nikdo mě neodpoví , můžu
si někde stěžovat ?

V následujícím:
příklad: nějak jsem zjistil nějaký záznam na který mám právo
a matrikářka si vymejšlí ,
-----
Platí, že matrikářka má uzavřený zcela běžný pracovní poměr a teor. může být na tomto místě až do odchodu do důchodu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod JosefJ. » ned říj 17, 2021 14:13

Setkávám se převážně s velkou vstřícností (ale nebudu psát kde, protože v tomto ohledu často platí pro dobrotu na žebrotu). Ale zažil jsem například, že v písemné odpovědi paní matrikářka strohým jazykem trvala výhradně na osobní návštěvě, při ní pak byla příjemná a ochotná a dozvěděl jsem se věci, které by asi do písemné odpovědi napsat nešly.
Ve Vašem případě nevíte, zda odmítá ze své vůle matrikářka, nebo zda koná či nekoná z pokynu nadřízeného, nebo zda neochota neplyne z nějakých technických důvodů, které by neradi otevřeně uvedli (stav matriční knihy, nedá se k ní momentálně dostat nebo se dokonce neví, kde je; při žádostech o kopie či výpis nedostatečné technické vybavení a u výpisu neschopnost zápis přečíst).
Určitě tedy raději se pokusit domluvit po dobrém, jak radí ostatní.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » ned říj 17, 2021 14:17

JosefJ. píše:Setkávám se převážně s velkou vstřícností (ale nebudu psát kde, protože v tomto ohledu často platí pro dobrotu na žebrotu). Ale zažil jsem například, že v písemné odpovědi paní matrikářka strohým jazykem trvala výhradně na osobní návštěvě, při ní pak byla příjemná a ochotná a dozvěděl jsem se věci, které by asi do písemné odpovědi napsat nešly.
Ve Vašem případě nevíte, zda odmítá ze své vůle matrikářka, nebo zda koná či nekoná z pokynu nadřízeného, nebo zda neochota neplyne z nějakých technických důvodů, které by neradi otevřeně uvedli (stav matriční knihy, nedá se k ní momentálně dostat nebo se dokonce neví, kde je; při žádostech o kopie či výpis nedostatečné technické vybavení a u výpisu neschopnost zápis přečíst).
Určitě tedy raději se pokusit domluvit po dobrém, jak radí ostatní.


Zatím kolega ani slůvkem nenaznačil, o čem je problém... To je dost podstatné... Tak uvidíme.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod petrckladno » stř říj 20, 2021 21:56

ode mě je to jenom Povídání volně na genealogické téma .
kdo má jaké zkušenosti a na co se připravit , že tam matrikářka může být klidně
30 let je dobrá ale i špatná zpráva.
moje zkušenost co jsem zažil : na jedné vesnici jsem si řekl o několik matrik
a měl jsem možnost jít do jiné místnosti , v jiné vesnici jsem seděl přímo
na proti matrikářce která mi tam dala záložku kam až můžu jít .
hlavně mě zajímá ta situace když mám právo na nějaký záznam a matrikářka se vymlouvala
že to nejde a jak píšete jít asi za starostou , ale třeba v domažlicích nebo jiném větším městě
se k primátorovi nedostanu :-)
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » stř říj 20, 2021 21:59

Musíte si najít organizační schéma konkretního MěÚ a podle něj oslovit nadřízeného.
I primátorovi můžete přece napsat stížnost, na tu musí reagovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Wenceslaus » čtv říj 21, 2021 2:15

Ve větších městech zastupuje úřad v pracovněprávních vztazích tajemník města. Ještě před Primátorem bych zkusil jeho. On by mu to ten primátor stejně nejspíš předal k dořešení.
Wenceslaus
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř zář 09, 2020 11:29
Oblast pátrání: Mělnicko
Českobudějovicko
Rodokmen online: MyHeritage - 950300711

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » čtv říj 21, 2021 6:35

https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx
Pokud chcete vědět přesně, jaká máte práva a povinnosti, termíny, ceny a pod,
nastudujete si tyto informace.

Rozhodně nemáte právo listovat matričními knihami :-)
Pozor na situace, kdy je matrikářka velmi vstřícná, může Vám povolit něco "navíc". To ale nelze vyžadovat na jiném matričním úřadě.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod petrckladno » pát říj 22, 2021 0:28

jak píšete Rozhodně nemáte právo listovat matričními knihami
tak to že ta pani mi dala matriku kde mi dala záložku tak to nebylo správně ? ikdyž jsem seděl proti ní..
jsem zase slyšel a pořád to někde čtu že matrikářka nemá povinnost mě nějaký zápis vyhledávat..
tak jak teda vyleze ten zápis na svět :-) když ho nikdo nemá právo vyhledávat

ten odkaz proštuduju
Naposledy upravil petrckladno dne pát říj 22, 2021 0:46, celkově upraveno 1
ZAČÁTEČNÍK - - - velké díky všem, bez vás by to nešlo :-)
petrckladno
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř pro 09, 2015 5:41
Oblast pátrání: hlavně Středočeský kraj

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod greghouse » pát říj 22, 2021 0:41

Tak přinejmenším lze rozlišovat mezi hledáním a nalistováním konkrétní stránky nebo konkrétního data. Na druhou stranu by mě taky zajímalo, jaký děláte rozdíl mezi "nahlížením do matriční knihy v přítomnosti matrikáře" (jak je řečeno v zákoně) a "listováním v matriční knize".

Zákon přece jasně říká, že po uplynutí ochranné lhůty stáří jednotlivých zápisů si může i nedotčená osoba bez prokázání ničehož s výjimkou totožnosti za 200 Kč na hodinu, nahlížet, vyhledávat, listovat, vypisovat, atd. Na to snad právo člověk má. Pochopitelně u mladších záznamů to má svá další specifika dle zákona.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: budu si na vás stěžovat

Příspěvekod Zora » pát říj 22, 2021 7:00

Setkala jsem se pouze s tím, že smím nahlížet na zápis, ale nesmím v matrice listovat... Listovat mohla pouze matrikářka.

V případ ě listování nejde jen o shlédnutí cizích zápisů, (které by mohlo být hodnoceno jako nevhodné, nesprávné), ale i stav matriky samotné - její event. znehodnocení...

Zkuste položit dotaz přímo na ministerstvo - vysvětlení .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků