hudba, noty a písně v matrikách

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod matju » ned dub 11, 2021 20:25

Našla jsem v matrice záznam písně:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... 9330264b0c

Vzhledem k tomu, že jsem dosud nic podobného neviděla, přidávám odkaz.... Jestli se již někde toto téma vyskytuje, můžu ho tam přidat, ale nepovedlo se mi nic najít...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod zeter » pon dub 12, 2021 7:38

Zajímavé, taky jsem se s něčím takovým ještě nesetkal. Každopádně někde chybí sopránový part, resp. jeho část... :-) (soudě podle sopránového C-klíče)

(tohle téma asi nebude moc frekventované, možná by bývala posloužila sekce Zajímavosti z matrik)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod Mistr Jan » pon dub 12, 2021 7:48

Myslím, že jsem viděl noty v nějaké matrice z jihu Čech, na digi.ceskearchivy... Ale už si nevzpomínám, kde to bylo. :-) Možná ještě najdu...
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod Zora » pon dub 12, 2021 7:52

Já bych to nechala tady, lépe se to hledá než pod zajímavostmi, nebo samostatné téma?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod zburget » pon dub 12, 2021 9:23

Wow! To je celkem velký fragment mešního ordinaria - Skoro celé Kyrie (škoda že chybí začátek), skoro celé Gloria (všimněte si, že samotný začátek "Gloria in excelsis Deo" chybí a text začíná až následujícím veršem "…et in terra pax hominibus…". Je to proto, že první verš zpíval kněz - proto to není v notách pro scholu. Pak je skoro celé Credo. A už jen nepatrný zlomek Sanctus a na uřezané poslední stránce je vidět, že tam bylo i Agnus.
Asi to bylo na větších papírech, protože pravděpodobně chybí první řádky na prvním listu (podle přeskočeného textu) a na druhém listu je zase odříznutý spodek. Škoda - celkem by mě zajímalo, co je to za mši.
Nebude to ale nic extra uměleckého, protože je to jen holý text toho ordinaria. Je to něco, co bylo určeno pro běžné použití. "Velké" mše "velkých" skladatelů byly daleko větší hudební formy třeba na 40 i víc minut - te se nedalo provozovat každou neděli :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: hudba, noty a písně v matrikách

Příspěvekod jouluputilla » pon dub 12, 2021 14:12

Docela zajímavé. Ten rukopis jako bych viděl v hudební sbírce biskupa Liechtensteina na kroměřížském zámku (instalován 1664). Možná by pomohl poznatek, jak ty listy jsou do matriky vevázány resp. jestli z jejich zařazení může vyplývat nějaký záměr, což by bylo možné jen ohledáním v Olomouci. Měl bych tam být tuto středu, tak se o to pokusím, jestli z toho vyplyne něco mimořádného.
Jinak například v matrice Lešné 1746-1793 je koleda rektora Jiříka Janáče, kterou zpíval na Vánove 1815 při hrubé.
jouluputilla
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 21, 2021 17:33
Oblast pátrání: Učitelé respektive staří kantoři Moravy a Slezska 17. - 19. století. Vítám zejména osoby ze starší doby, rád posloužím svými daty, třeba recipročně, ale není podmínkou. Dosud registruji >13 000 jmen.
Rodokmen online: Zajímají mne Hlaváčci na Vyškovsku, Horňáci na Kyjovsku, Johnové na Olomoucku, Uttendorfští na Znojemsku a Krumlovsku.


Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků