Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zburget » čtv lis 08, 2018 12:50

Ženich v 16 letech :!:
Příliš mladé nevěsty nejsou až tak vzácné. 16 letý ženich se tu už taky problíral, ale je to asi daleko věší "rarita". Navíc, když si bere sedmadvacetiletou nevěstu...
Hledal jsem dlouho a poctivě, takže jsem ochoten dát ruku do ohně za to, že se jedná opravdu o ty správné osoby:

Svatba (dokonce dvojitá) - 13.11.1798 se žení Libor Synek a bere si Barboru Hejbalovou. U Libora je sice napsáno, že má 17 a u Barbory 22, ale to se asi jen někdo snažil opticky zmenšit věkový rozdíl :-) viz dále.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=7
2. od konce (o záznam nad tím se ve stejný den žení jeho starší bratr Ondřej - oba do vesnice přišli z nedalekých Knínic u Boskovic)

Libor se narodil 22.7.1782, takže mu bylo 16 a kousek
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=17
vpravo, 2. od konce

Barbora se narodila 25.10.1771, takže se vdávala necelé tři neděle po svých 27. narozeninách
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=70
3. v říjnu

U ostatních životních událostí už věky obou víceméně sedí (u úmrtí Barbory, 2. svatby Libora i u jeho úmrtí)
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod zavrelka » čtv lis 08, 2018 22:46

Já mám jednoho 14-ti letého ženicha!! :roll:

https://digi.ceskearchivy.cz/3158/66/3040/2430/61/0

Jeho narození jsem ověřila, sedí to.
Nevěstě nebylo uváděných 23 let, ale pouze 21 let. První dítě se jim narodilo 3 roky po svatbě.
zavrelka

Oblast pátrání: Jižní Čechy /Samosoly, Dírná, Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec/, Praha, Střední Čechy

Příspěvekod Kiara » pát lis 09, 2018 7:42

Zavřelko, Váš odkaz bohužel nelze otevřít. Po rozkliknutí se otevře okno sekce "Chráněná data", kam se nezaregistrovaný uživatel nedostane ...
Kiara

Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Příspěvekod Zora » pát lis 09, 2018 7:53

Kiara píše:Zavřelko, Váš odkaz bohužel nelze otevřít. Po rozkliknutí se otevře okno sekce "Chráněná data", kam se nezaregistrovaný uživatel nedostane ...

Včera jsem zápis viděla, dnes mně tam ovšem naskakuje stránka s upozorněním,. , že nic nemůžu, pokud se nepřihlásím... a neodsouhlasím "Zpracování mých údajů...."

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Radix » pát lis 09, 2018 8:52

Obrázek
Radix

Příspěvekod zburget » pát lis 09, 2018 9:17

Hmmm - divné - já tam zaregistrovnaý nejsem a odkaz mi pořád (nebo možná už zase) funguje
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod Zora » pát lis 09, 2018 9:21

zburget píše:Hmmm - divné - já tam zaregistrovnaý nejsem a odkaz mi pořád (nebo možná už zase) funguje

Tak teď to funguje opět i mně....

Inu, všemu nemusím rozumět... Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod zavrelka » sob lis 10, 2018 10:23

Tak problém byl u SOA Třeboň. Píší toto:
Omlouváme se za dnešní výpadky ve funkčnosti aplikace zaviněné selháním hardware a následným poškozením databáze.
zavrelka

Oblast pátrání: Jižní Čechy /Samosoly, Dírná, Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec/, Praha, Střední Čechy

Příspěvekod Boza » čtv lis 15, 2018 12:25

Zajímavý popis...

5 října 1866 zemřel ve farnosti Dolní Kalná, čp. proškrtnuto: Ignác Kodim, vdovec byv na smyslech nedostatečný, přebýval v lese, umřel času nepovědomého. Věk 71 let 6 měsíců a 3 dny. Dle mrtvoohledního listu zemřel na č. 196 - ouplavku (asi úplavice)

SOA Zámrsk sign. 31-10 matrika Z 1821-1879 snímek 89
Boza

Předchozí

Zpět na Povídání volně na genealogické téma