Zajímavosti z matrik

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Tamy » pát led 13, 2017 0:31

http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... an=3#scan3

Myslím, že asi není úplně běžné, aby se matriční kniha věnovala jako památní kniha. :D Obdarovaný tam má zapsané narození asi čtyř dětí.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Satrak » pát led 13, 2017 19:50

Satrak
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon dub 25, 2016 20:33

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod petra28 » úte led 17, 2017 9:08

Monika píše:Hermafroditismus (chybný vývoj pohlavních orgánů) nemá vůbec nic společného s transsexualitou (fyzicky muž se cítí ženou a obráceně) nebo trasvestitismem (muž se převléká za ženu a obráceně). To asi na předchozím odkaze dostatečně nezdůraznili.

Pohlaví se přece určovalo pohledem, tedy pokud to u dítěte vypadalo na mužské genitálie, byť menší, zapsali pohlaví mužské. Rodiče pak klidně mohli takové dítě vychovávat s vědomím, že mají chlapce. A dítě si mohlo myslet, že chlapcem je. U hermafroditismu je mnoho různých přechodových forem, proto ten člověk mohl zaznamenat první náznaky něčeho odlišného až v pubertě (menší pohlaví, ale i třeba další znaky dospívání v muže - nechtěli mu růst vousy, hlas příliš nehrubl, svaly pořád nic moc apod.). Samozřejmě by pak byl neplodný. Klidně mohl celý život prožít jako muž, aniž by si byl vědom toho, že je hermafrodit.

Píšete, Zoro, že jste nenašla svatbu. Pokud se František styděl za své nedostatečné "mužství", pak se mohl kontaktu se ženami úplně vyhýbat.

Nevím, jak to v té době mezi dětmi/mládeží chodilo, ale asi si kluci nějak moc do detailu neporovnováli přirození. Neměl-li se navíc František/Františka čím chlubit, spíš se za to styděl a tajil to. Tak se mohlo stát, že první alespoň trochu na anatomii odborněji zdatný člověk, který jej viděl "v celé nahotě", byl nějaký pohřebák. Až on mohl zjistit, že má František pouze přerostlé a zdeformované ženské pohlavní orgány.
(Ostatně, nedávno mě u nějaké studie překvapilo jak moc lidí ani dnes nezná správnou anatomii vlastních pohlavních orgánů.)

Vzpomněla jsem si hned na seriál O ztracené lásce, jak se narodil Honza a byla to nechtěná holka :) K oblékání dětí bych uvedla, že můj děda se narodil 1920 a asi do 8 let ho jeho matka oblékala jako děvče. Nosil šaty, kudrlinky, mašli ve vlasech. Proč se to tak dřív dělalo, to bohužel netuším a prababičky se už nemůžu zeptat.

Také nevím, jak to v roce 1926 chodilo po úmrtí. Pokud podobně, jako dnes, pak to byli právě pohřebáci, kdo na matriku hlásili úmrtí. No a taková "pikantní záležitost", že František byl vlastně Františka, jistě vzbuzovala pozornost úředníků natolik, že ji některý potřeboval zapsat i do matriky narození :wink:

Nevím, třeba jsem úplně vedle a existuje prozaičtější a běžnější vysvětlení, ale tohle by vysvětlovalo, proč nedošlo k opravě zápisu dřív i to, proč někdo považoval za nutné opravit zápis narození ještě i po smrti Františka/Františky.


Hned jsem si vzpomněla na seriál O ztracené lásce, kde se narodila holka, ale byl to Honza :) K oblékání - můj děda se narodil 1920 a až do 8 let ho jeho matka oblékala jako holku, viz fotka. Proč to tak bylo nevím, zeptat se už nemůžu.
Přílohy
ee.JPG
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod janamic » úte led 17, 2017 16:23

petra28 píše:Hned jsem si vzpomněla na seriál O ztracené lásce, kde se narodila holka, ale byl to Honza :) K oblékání - můj děda se narodil 1920 a až do 8 let ho jeho matka oblékala jako holku, viz fotka. Proč to tak bylo nevím, zeptat se už nemůžu.


Petro, nechci Vám kazit radost, že máte fotku dědečka, ale přiložená fotka rozhodně není z poloviny dvacátých let. Fotografie je o dost starší - stojatý límec, secesní rukávy. Odborníci by jistě našli více detailů a určili období přesněji.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod petra28 » úte led 17, 2017 20:13

Tak to bohužel nevím, nepoznám dle oblečení období, ale i bych té 2 . polovině 20.let věřila. Mám ještě další fotku, kde je děda v jiných dívčích šatech zhruba ve stejném věku a zezadu je napsáno 1923. Tady bych tipla rok 22. Jedině by to snad děda nebyl a je to jeho bratr, ten byl starší.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod janamic » úte led 17, 2017 21:31

Dámské oděvy po první válce byly už někde jinde. Popisy u rodinných fotek mohly být dopsány později v dobré víře, ale s chybami. Pro zajímavost zkuste sem dát i to druhé foto.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod alenas » stř led 18, 2017 0:15

Zdravím -
tipuji období těsně před I. sv. válkou - pořád doznívají tzv. šunkové rukávy
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod petra28 » stř led 18, 2017 8:32

Druhé foto bohužel teď v práci nemám u sebe, ale podle vašich poznatků to tak bude - bude to dědův bratr. Tak zase vím něco nového, díky za to :) Prababička otěhotněla jako svobodná a chlap jí řekl, že když bude válka, tak se ženit nebude. A pak padl. Rodiče ji kvůli ostudě vyhnali z domova, tak odjela k příbuzným do Vídně. Tam se narodil chlapeček. Fotka je z vídeňského atelieru. Děda se pak narodil v Praze, ale do Vídně často cestovali a fotky mi ukazoval vždycky s tím, že je na nich on a dost se bavil tím, že si budu myslet, že to je podle šatů holka. Možná se tedy pletl už i on, možná mu to už prababička řekla špatně - moje matka si taky kolikrát není jistá kdo z nás dětí je na miminkovské fotce.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Tamy » pon úno 06, 2017 14:41

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=2041023

Hezká kresbička v pozemkové knize. :D

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=2041023

A tady další ukázka tvořivosti, na rozloučenou v pozemkové knize z let 1612-1660.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod zedir » úte úno 14, 2017 22:38

Hodně raritní úmrtí - zásah bleskem v roce 1921 a zásahy elektrickým proudem v letech 1921 a 1930.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » sob úno 18, 2017 16:27

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=146
druhý zápis vlevo - podřezal sobě krk a roztloukl lebku....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » sob úno 18, 2017 23:54

Zora píše:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/5933/?strana=146
druhý zápis vlevo - podřezal sobě krk a roztloukl lebku....

Z


Tak ještě že se třikrát nebodl do zad. :-D
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » sob úno 18, 2017 23:59

Z jiného soudku. Nedávno se mi stalo, že jsem nalezl už druhý případ, kdy normálně vdaná matka porodila nemanželské dítě. (tedy s jejím rodným příjmením)
V obou případech měly za manžely vojáky, tak si říkám jestli byli v té době na nějakém delším vojenstm tažení/cvičení, takže se to nedalo moc ukecat že je to jejich? V obou případech pak měly ještě další (následující) malželská dítka...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Zora » ned úno 19, 2017 0:26

Sagitarius píše:Z jiného soudku. Nedávno se mi stalo, že jsem nalezl už druhý případ, kdy normálně vdaná matka porodila nemanželské dítě. (tedy s jejím rodným příjmením)
V obou případech měly za manžely vojáky, tak si říkám jestli byli v té době na nějakém delším vojenstm tažení/cvičení, takže se to nedalo moc ukecat že je to jejich? V obou případech pak měly ještě další (následující) malželská dítka...


Bylo to poměrně složité, aby se úředně z dítěte, jehož matka byla vdaná, stalo nemanželské. Muselo se oficielně prokazovat, že manžel nebyl dlouhodobě přítomen v bydlišti a nemohl to rozhodnout sám farář... (tedy nevím přesně, o jakou dobu se v těch zápisech jednalo)

Sama jsem četla kdesi zápis (2. polovina 149. st.), že otec dítěte namítá, že nebyl přítomen a že dítě nezplodil. Šlo to k soudu a teprve ten rozhodoval.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zajímavosti z matrik

Příspěvekod Sagitarius » ned úno 19, 2017 1:00

Zora píše:
Sagitarius píše:Z jiného soudku. Nedávno se mi stalo, že jsem nalezl už druhý případ, kdy normálně vdaná matka porodila nemanželské dítě. (tedy s jejím rodným příjmením)
V obou případech měly za manžely vojáky, tak si říkám jestli byli v té době na nějakém delším vojenstm tažení/cvičení, takže se to nedalo moc ukecat že je to jejich? V obou případech pak měly ještě další (následující) malželská dítka...


Bylo to poměrně složité, aby se úředně z dítěte, jehož matka byla vdaná, stalo nemanželské. Muselo se oficielně prokazovat, že manžel nebyl dlouhodobě přítomen v bydlišti a nemohl to rozhodnout sám farář... (tedy nevím přesně, o jakou dobu se v těch zápisech jednalo)

Sama jsem četla kdesi zápis (2. polovina 149. st.), že otec dítěte namítá, že nebyl přítomen a že dítě nezplodil. Šlo to k soudu a teprve ten rozhodoval.
Z


Dík za doplnění. Oba moje případy byly skoro ve stejnou dobu (ale jiné místo), první se brali 1791 a nemanželské dcera byla 1797 na Klatovsku, druzí se brali 1792 a nem. syn 1795 v Habrech.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků