Praotec rodu ?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 14, 2014 10:25

Taky máme Bukwařovou, za svobodna Bukwařovou- zatím jsme se (teda spíš táta, kterej to hledá), nedohledali, kdy byli příbuzní a asi se to ani nepovede- už je to moc v minulosti....
(Máme s Otou společné Bukváře- nějakého praotce- snad se ho povede najít.)

Ale v mojí židovské větvi se to taky stalo- tchyně se za svobodna jmenovala stejně jako snacha- pravděpodobnost, že byly z jednoho "praotce" je velká- vzhledem k familiantskému zákonu. Zas tolik ž. příjmení v jednom "okrese" není. Ale už to taky nedohledám- matriky nejsou.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2014 10:49

Mám v rodokmenu dvě sestry, obě se vdaly a shodou okolností oba manželé měli naprosto totožné křestní jméno a příjmení. Kupodivu nejsou vzájemní přímí příbuzní, (počítám- společný předek tak 10. generace).
Vzhledem k sourozeneckému vztahu jsou oba rody spřízněné, ale nedá se nikomu vysvětlit, že to není přes příjmení manželů ( ženské příjmení sester svatbou zaniklo a nové generace už ho neznají)

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod máculka » úte led 14, 2014 14:40

Myslím že to asi není až taková vzácnost že se vzali lidi se stejným příjmením. Já mám také v rodokmenu Picka co si vzal roz. Pickovou ( 1766 sv.) a v druhé větvi si Petrů vzal roz. Petrů ( 1823 sv.) Ještě že jedni jsou z Vysočiny a druzí ze severních Čech jinak už bych se začala bát. Jsem zvědavá jestli najdu společného předka alespoň u těch Petrů.
Větší překvapení určitě je když se shoda najde u dvou současných manželů :-) Asi jsou si opravdu souzení :-)
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Míla » úte led 14, 2014 14:49

Měla jsem spolužečku stejného příjmení, celych 9 let jsme spolu seděly v lavici,ona měla bráchu ke kterému jsem měla velmi blízko. Ještě že to nedopadlo,až po složeni rodokmenu jsem zjistila, že děd mého děda a jeji praděd byli bratři.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod MartinaN » sob kvě 03, 2014 17:03

Taky jsme "degenerovaní"! V 16. století přišla do nedaleké vesnice rodina, jak se tam říká "těsně před vymřením po meči", každopádně jim prostředí začalo svědčit a prospívat, protože jak si jinak má člověk vysvětlit, že je jejich potomkem minimálně ve 4 případech (mají je tam oba moji rodiče). A takových rodin mám v rodokmenu více, jen těchto tam mám asi víc ....
MartinaN
 
Příspěvky: 108
Registrován: stř úno 05, 2014 23:55

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Janeska » čtv dub 02, 2015 16:25

Já to mám podobné. Mamčina sestra má se svým manželem společného prapra...předka a aby to nebylo málo, tak manžel mamčiné druhé sestry má společného předka se zmíněným manželem první sestry. Úžasná motanice a bude to velké překvapení, které chystám strejdovi ke kulatinám. Janeska
Janeska
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 12, 2013 18:35

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zuzana Jah » čtv dub 02, 2015 20:15

Když jsem vloni, jako úplný začátečník, marně přemýšlela, ke které větvi přiřadit předka, pomohlo mi až barevné označení linie. Z matčiny strany mají moji babička a dědeček společného prapraděda a praprabábu. A podle mamčina vyprávění bych ještě měla najít další příbuzenství třeba s rodinou babiččina švagra.....Čekám tedy s napětím na další digitální matriky:-) Ty Zuzana - a na nějaké prominutí příbuzenství jsem už v matrikách narazila, je sice v latině, ale strýček google to "jistí".
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Karel Jedlička » sob dub 04, 2015 8:38

Ono určité křížení je nevyhnutelné. Vezměte si, že počet předků v každé generaci je 2 na entou, kde n = počet generací: 2, 4, 8, 16... Ve 13. generaci (kam se dá zhruba podle dochovaných matrik ode dneška dopátrat) to dělá už 8192 osob, tolik jich ani v 17. století na jednom panství a nejbližším okolí nežilo. Čili je zřejmé, že to nemůžou být unikátní osoby, ale v některých větvích se to kříží, pokud předci žili na malém území.
Dodělávám si teď rod mé babičky, jejíž předkové až na pár výjimek všichni pocházeli z panství Dobrovice a nejbližšího okolí (panství Krnsko, Loučeň, Dětenice). Např. její rodiče byli vzájemně propojeni ve dvou větvích, jistý Kryštof Knespl byl např. zároveň pradědečkův předek o 8 generací a prababiččin o 9, z jiné strany zase měli společného předka o 6 generací, takže on byl jak její velmi vzdálený strýc, tak bratranec. U jejich rodičů bylo těch křížení ještě víc, nejbližší svatba byla se sestřenicí přes dvě kolena (tj. společný předek prapraděd a praprababička) a pak s dcerou své nevlastní sestřenice (jeho děd s 1.ženou byl zároveň její praděd s 2.ženou).
Celkem si teď lámu hlavu, jak ten několikrát zkřížený pavouk převést do papírové podoby, abych to mohl babičce vytisknout :-)
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Jméno dosud nepoužité » ned srp 02, 2015 22:35

Také hraje roli samotné příjmení, resp. jeho četnost, viz www četnost příjmení; pokud se potkají lidé stejného příjmení, kterých je 300, je to skoro jisté, pokud 15000, pak spíše ne. A taky míra množení:). To píšu v podstatě se závistí, když čtu, že za doba psaní matrik odpovídá 12 nebo 13ti generacím. Já mám v "nejrychlejší" větvi do roku 1707 8 generací, hm:(
Jméno dosud nepoužité
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned srp 02, 2015 21:42

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod JahoMi » čtv zář 24, 2015 13:49

Také jsem na to narazil u rodu Munzarů ze Mžan a okolních vesnic, jestli si dobře pamatuju tak si Monika Munzarová brala s o několik vesnic vzdáleného Munzara a není divu každý třetí je tam Munzar, Jahelka nebo Frýda.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník