Praotec rodu ?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Praotec rodu ?

Příspěvekod jirkakr » pon čer 24, 2013 9:44

Dobrý den, chtěl bych se v této rubrice podělit o poznatek z pátrání. Pevně doufám, že mé údaje jsou správné.
Došel jsem k tomu, že se mi protnuly 2 větvě rodu v 1 osobě. Zkrátka můj prapra...předek narozený 1680 měl několik dětí, (pro mne je nejzajímavěkjší 1 syn a 1 dcera), ty se časem oženili a povdávali, stěhovali, měli děti, které se opět ženili a vdávali, stěhovali a stále to tak pokračovalo,rod se rozvětvoval, stále to pokračovalo až za 6 generací v 18 století se sešli 1 mladík a 1 dívka z tohoto příbuzenstva , vzali se a jsou to prarodiče mé babičky. To všechno se událo zhruba v časovém rozpětí 200 let a ne na rozsáhlém území, zhruba na velikosti současného okresu. Ted trochu ironicky přemýšlím jestli ten předek je jakýsi rodový praotec Čech či se jedná o vzdálený incest.
Má někdo podobné poznatky?
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Honza C. » pon čer 24, 2013 9:51

No já myslím že je to klasická ztráta předků ne?
Honza C.
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř črc 21, 2010 8:07
Oblast pátrání: Českobudějovicko, Hlubocké panství

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Slim » pon čer 24, 2013 10:29

To dozajista, ale když na ní člověk narazí poprvé, tak to překvapí. :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » pon čer 24, 2013 10:56

A jak překvapí :-))))
cítila jsem se být vlastní švagrovou, jak se mně ti předci popřehazovali :-)))
Není to odborný výraz, ale je NÁLEZ jedné z mnoha dalších zajímavostí a nesmírně potěší......
A pak už jen zjistit, jak to popisuje genealogie, jaké se k tomu vážou možnosti a radovat se (truchlit ) že je méně línií na hledání :-))) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Kirvin » stř čer 26, 2013 16:52

Učnil jsem probantem mou dceru. V rodově větvi, po níž nesu jméno jsem v sedmé generaci (nikoli od probanta, ale ode mne) narazil na dosud nejstaršího zjištěného předka této linie a to Bartoloměje H. Narozen kolem roku 1719, zemřel 1797. Jeho syn, můj předek v šesté generaci, se narodil 19. 10. 1778.

Před nedávnem jsem se pustil do předků mé ženy. Její předek rovněž v sedmé generaci od ní je Kateřina H. Tedy Kateřina je na stejném místě jako můj Bartoloměj. A světe div se, ona ta Kateřina je dcerou mého Bartoloměje. Můj předek v sedmé generaci se u mé ženy dostane do generace osmé...

Bartoloměj byl plodný muž, několikrát ženatý a tak já mám tu "smůlu", že mým předkem je jeho syn z pozdějšího vztahu..

Na onen příbuzenský vztah mě a mé ženy takto doložený, svaluji veškeré špatné chování dcery, protože někde se to "spojení jedné krve" musí projevit... :-) :-)
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Gringo » pon led 13, 2014 20:43

Chtel bych se zeptat na to, jak jste tuto vec vyresili v rodokmenu - napriklad ancestry mi zahadne neprirazuje rodice k obou vetvim, ale jen k jedne (k te, ktera byla vyzkoumana drive).
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » pon led 13, 2014 21:15

Na onen příbuzenský vztah mě a mé ženy takto doložený, svaluji veškeré špatné chování dcery, protože někde se to "spojení jedné krve" musí projevit... :-) :-)


Musela bych být úplný mimoň, všechny čtyři větve od prarodičů se navzájem prolínají, kříží a opouštějí. :oops: aby¨se zase později spojily (během 10 - 14 generací)

A vzhledem k tomu, že máme s manželem společného pradědečka, měla bych syna z rodokmenu asi vynechat úplně... a sebe odhlásit i z tohoto fóra :lol: :D

Je to naopak velká výhoda, pokud najdu v obci nějakou zajímavou osobnost z minulých dob, mám velkou jistotu, že to byl můj příbuzný :-)))

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon led 13, 2014 21:33

no, já jen, že se nemůžeš odvolávat na to, že něco má syn po tatínkovi- neb jste z jednoho praotce :-)
ale jinak celkem závidím- o kousek menší guláš :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » pon led 13, 2014 21:45

s tím gulášem si to jen myslíš,. v každé větvi cca 10 dětí, v další taky, generačně posunuté a jména pořád stejná :-)))
Mohla bych vypracovat ne čtyři vetve, ale klidně dvojnásobek :-)))
a syn? zatím je celej já, jedině, až začne dělat problémy, pak o tom budu přemýšlet :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Gringo » pon led 13, 2014 22:42

Gringo píše:Chtel bych se zeptat na to, jak jste tuto vec vyresili v rodokmenu - napriklad ancestry mi zahadne neprirazuje rodice k obou vetvim, ale jen k jedne (k te, ktera byla vyzkoumana drive).



Tak zahada vyresena, proste a jednoduse jsem nemel prirazeneho syna k matce, proto nebyla v rodovem vypisu videt.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod ota » úte led 14, 2014 7:17

Já jsem u třech rodů narazila na 1 sňatek sourozenců ( myslíte, že je to možné ?) a 2x druhých bratranců. A další zajímavostí u nás je, že moje nejmladší dcera je vzdálená příbuzná xxx( asi 250 let) se svým zetěm. Asi sestřenice XXXXX. Nejrozšířenější jméno v okolí Jevan Pačes.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2014 7:31

Nemůžete usuzovat jen podle stejného příjmení, příbuzenské vztahy musíte mít doloženy, sňatek mezi sourozenci je hloupost. To snad povolovali kněží ve starém Egyptu faraonům, ale ne v katolické cirkvi.
Velice často se stávalo, že v obci postupně vzniklo více rodů stejného příjmení¨a jejich společný předek byl (počítáno od dnešního potomka do minulosti ) společný třeba v 17., - 18. generaci (viz třeba já a Alfons Mucha).
Navíc se příbuzenství mírnilo velice častými dalšími sňatky muže (nositele příjmení), kdy měl děti s několika manželkami.
U druhých bratranců by měl být taky dispenz - prominutí příbuzenství, někdy se ale nezapisoval přímo do matriky, ale doklad zůstal pouze v církevnm (farním archivu).
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod ota » úte led 14, 2014 7:48

Jedna z možností je, že by měli každý jinou matku. Potom byl sňatek možný ? Ještě je také možnost, že se farář spletl, protože u této dvojice jsem našla u sňatku jejich dcery Anny příjmení matky za svobodna Bublová. Tím by se celá záhada vyřešila.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod Zora » úte led 14, 2014 8:22

Ne, nebylo by to možné, byli by "pouze" nevlastní sourozenci.
Povolení se uděluje na 3. a 4. stupeň příbuzenectví a poměrně dost se zkoumalo, zda v rodech nejsou ještě další vazby. Nebylo tak jednoduché určit stupeň , jak se zdá na první pohled, generace se posunovaly, takže se hledalo, zda snoubenci jsou třeba prastrýc a neteř..., nebo zda se v rodinách nevyskytuje vícenásobná provázanost.
(nevím, jak to přesně popsat)...
Zkuste si téma vyhledat tady na fóru, už se to tu řešilo a jsou zde uloženy i nějaké náčrtky z matrik, kde si farář zaznamenával vzájemné vazby mezi rody.

Při posuzování možností, které Vás napadnou, se zkuste na problém dívat dnešníma očina.
Víte o tom, že by se povolovala svatba mezi sourozenci? Myslím, že dokonce proběhl tiskem případ, kdy se dva lidé vzali, snad byli z DD, narodilo se jim dítě a až potom se zjistilo, že jsou bratr a sestra.
Bohužel se vše řešilo soudně a výsledkem bylo naštěstí "jen" to, že prokázali, že o příbuzenství nevěděli, a tudíž nemohli být potrestáni za soulož metzi pokrevními příbuznými.
Nepamatuji si přesně, zda bylo manželství zrušeno, zneplatněno, nebo snad trvá, vím, jen, že dívenka se slzami v očích vysvětlovala, že už nesmějí mít společný sex.
To jen vyvolení sourozenci mohli veřejně dávat najevo svou oddanost _ viz Borgiové.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Praotec rodu ?

Příspěvekod ota » úte led 14, 2014 8:47

Určitě máte pravdu. Musím pátrat více do minulosti, pokud to tam najdu. Díky za vysvětlení.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků